Ақпаратты өлшеу тәсілдері. Информатика, 7 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамалары | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар: | ||
Сабақ тақырыбы | Ақпаратты өлшеу тәсілдері | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.1.1 ақпарат көлемін анықтауда алфавиттік (әліпби) тәсілін қолдану | ||
Сабақ мақсаты | Ақпараттың көлемін анықтау үшін алфавит тәсілін қолдану | ||
Бағалау критерийлері |
| ||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Топтық жұмыс және есепті шешу жолын сипаттау барысында ұғымдарды дұрыс пайдаланады Пәндік лексика және терминалогия Алфавиттің қуаттылығы, алфавиттік тәсіл, мазмұндық тәсіл, ықтималдылық тәсіл Диалог құруға/жазуға қажетті сөздер Алфавиттік тәсіл дегеніміз …. Алфавиттегі символдар саны ………деп аталады Ақпарат көлемін санау үшін келесі формула қолданылады ……… | ||
Құндылықтарды дарыту | Жеке тапсырмаларды орындау барысында бастамашы, креативті және шығармашыл тұлғаны тәрбиелеуге бағытталған дағдылық құндылықтар жүзеге асады. | ||
Пәнаралық байланыстар | Математика | ||
Бастапқы білім | Әртүрлі ақпарат өлшемдерін өзара бір біріне ауыстыра білу | ||
Сабақ барысы |
Сабақ кезеңдері: | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 0-5 мин |
Ақпараттың көлемін қалай өлшеуге болады? Оқушылардың жауаптары талқыланады. «38 тотықұс» мультфилімін еске түсіреді. Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстырады. | Презентация | ||
Сабақтың ортасы 6-15 мин 16-25 мин |
Сыныпты 2 топқа бөлу. Әр топқа таратпа материалға сүйене отырып постер жасау ұсынылады. Әр топ өзінің постерін келесі топтың алдында қорғайды.
Сыныпты 2 топқа бөліп, ішкі және сыртқы шеңбер жасау сұралады. Алдымен сыртқы шеңбер мүшесі сабақтың негізгі ұғымдары туралы сұрақтарды ішкі шеңбер мүшесіне қояды. 1 минуттан соң рөлдері ауысады. Келесі минутта сыртқы шеңбер мүшелері сағат тілі бойынша бір адамға ауысып, алдыңғы әрекетті қайталайды. Ойын шеңбердің жаңа мүшесі аяқталғанша жалғаса береді. | Презентация Таратпа материал | ||
Өздік жұмыс 26-36 мин |
Оқушыларға есептер таратылып беріледі. Алдымен жекелей орындалу қадағаланып, соңынан нәтижемен бөлісу қажет. Дескрипторы:
| Презентация Тапсырмалар | ||
Сабақтың соңы 37-40 мин |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. | Презентация | ||
Қосымша ақпарат | ||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тескересіз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||
Сабақ барысында оқушылар әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмек көрсетеді. Барлық оқушы кем дегенде 1 есепті өз бетімен шығара алады Кейбір оқушылар тереңдетілген есептерді шығара алады | Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын талқылайды, бағалайды. Дағдылар: Білу және түсіну, сыни ойлау | Сабақ барысында көзге жаттығу жасалады. Топтық жұмыс барысында бірін-бірі тыңдау, өзара құрмет көрсету туралы ескертіліп отырады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?