Құрылтак шарттары. Информатика, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | 7.3А-тарау: Шешімдерді бағдарламалау | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім АТЖ: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Құрылтак шарттары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жет-кізілетін оқу мақсат-тары (оқу бағдарла-масына сілтеме) | 7.3.3.2 визуалды ортада (мысалы, Lazarus) бағдарламалаудың тілінде сызықтық және тармақты алгоритмдер жазу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы сабақ мақсатына жетті егер:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар біледі: Құрылтақ шарттары дегеніміз не; Құрылтақ шарттау кезінде қандай логикалық операцияларды қолданатының. Оқушылар істей алады: Жеке меншік жобаларды дайындауда құрылтақ шарттарды қолдану. Предметтік лексика және терминология: Шарт, ақиқат мәні, жалған мәні, логикалық операция, және, немесе, жоққа шығару Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы Салынған тармақталу ............... үшін қажет Салынған тармақталуды жазу үшін .......... қажет | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ноутбук, интерактивті тақта, интернет. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтылық | Әрбір оқушыға керекті жағдаятты туғызу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, физика. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Шартты оператордың және құрамды шартталу туралы білімдері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | Ресурсы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 - 5 мин. | Ұйымдастыру: журнал бойынша сабақта жоқтарды белгілеу. Оқушыларды сабақ тақырыбымен, сабақ мақсаттарымен және жетістік критерийлерімен таныстыру.Білімдерді тексеру, шартты оператордың құрылымын күнделікті өмірдегі жағдай арқылы еске түсіру: Тапсырма1. Шартты оператор көмегімен жазыңыздар «Егер ертең жаңбыр болса, огда мен үйде қаламын, олай болмаса, қыдыруға барамын». Тапсырма2. Шартты оператор көмегімен жазыңыздар «Если Егер мен жақсы оқысам, мен ақылды боламын». | Презентация слайд 1-4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6 - 30 мин. 31-32 мин. 33-42 мин. | (W) Мұғалім құрылтақ шарт не екенің түсіндіреді, және құрылтак шарттау кезінде қандай операторлар қолданатының айтып кетеді. Әр түрлі есептер шығару кезінде кейде екі не одан да көп шарттарды тексеру қажеттілігі туады. (мысалы 0 < a < 5). Осындай шарттарды құрылтак деп атайды. Құрылтак шарттарды бағдарламалық тілде жазу үшін келесі логикалық операциялар қолданылады: · and – логикалық «және»; · or – логикалық «немесе»; · xor – логикалық «немесені жоқтайтын»; · not – логикалық жоққа шығару. Логикалық операциялар көмегімен қарапайым шарттарды құрылтақ шарттарға біріктіреді. Қарапайым шарттар міндетті түрде жақшаға алынады, өйткені логикалық операциялар, салыстыру операцияларына қарағанда, көбірек артықшылыққа ие. Логикалық операцияларды орындау тәртібі Ø Құрылтақ шарттары, екі қарапайым шарттан тұратын, and операциясымен қосылған, шындық болады, егер екі қарапайым шарт шындық болса.
Мысал1: Логикалық операциялар көмегімен 0 <a <= 5 с шарттын жазңыздар Жауабы: If (a>0)and(a<=5) Ø Құрылтақ шарттары, екі қарапайым шарттан тұратын, or операциясымен қосылған, шындық болады, егер қарапайым шарт тардын екеуінің біреуі шындық болса.
Мысал2: Логикалық операциялар көмегімен a<=0 или a>5 шарттын жазңыздар Жауабы: If (a>=0)or(a>5) Ø Егер қарапайым шарттар жалған болған кезінде ғана not құрылтақ шарттары шындық болады.
Мысал3: а 5-тен кем емес шарттын логикалық операциялар көмегімен жазыңыздар. Можно записать как If (a>=5) түрінде жазуға болады немесе not логикалық операция көмегімен. Жауабы: If not(a<5) Ø құрылтақ шарттары, екі қарапайым шарттан құрылған, егер бір ғана қарапайым шарт шындық болса ғана, логикалық операциясы шындық болады.
Мысал4: 2 немесе 3 санына еселік санды, бірақ 6-ға еселік емес санды таңдаңыз. Жауабы: If (a mod 2=0) xor (a mod 3=0) Физминутка. (I) Жоба бойынша жұмыс Оқушылар жеке меншік жобаларды дайындау кезінде құрылтак шарттарды қолданады. | Презентация слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяғы 43 - 45 мин. | Стикерлерге жауап/ұсыныс/сұрақ түрінде өткіземін. | Рефлексия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жкелей жұмыс және толық сыныппен жұмыс | Бақылау, өзара бағалау, мұғалімнің тексерісі | Рефлексия Қауіпсіздік техникасын сабақта толық сақтау. Физминутка | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:___________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ 2:___________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: _____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ 2:___________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?