Графикалық файл форматтары. Информатика, 7 сынып, сабақ жоспары.


«Бекітемін» ____________

Қысқа мерзімді жоспар

7.1A-тарау: Ақпаратты өлшеу және компьютерлік жады

Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова Айсулу Арыстановна

Сыныбы: 7

Қатысушы оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Сабақтың тақырыбы

Графикалық файл форматтары

Сабақ түрі

Жаңа тақырыпты игеру

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

  • файлдарды сақтау кезінде олардың әр түрлі форматтарын қолдану

Сабақ мақсаты

Әр түрлі форматтағы графикалық файлдарды ұолдану

Графикалық файл форматтарының ерекшеліктерін білу

Бағалау критерийлері

Білу

  • Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін білу

Қолдану

  • Суреттерді әр түрлі форматтарда сақтайды

Талдау

  • Файл өлшемдерін талдайды

Бағалау

  • Бірдей ақпараты бар, бірақ әр түрлі форматтағы графикалық файлдардың өлшемі туралы қорытындылар жасайды

 Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар:

  • Графикалық файл форматтарының ерекшеліктерін түсіндіре алады

Пәнге қатысты терминдер:

  • Файл форматы, файл өлшемі, сурет сапасы

Пайдалы сөз тіркестер:

  • Файлды басқа форматта сақтау үшін … керек.
  • Суретті желіде жариялау үшін … форматын қолданған жөн
  • Файлдарды желіде жіберу үшін … форматын қолданған жөн
  • Қорытындылай келе, … форматы …
  • ... форматы ... екенін түсіндім.
  • Менің зерттеулерімнің қорытындысы … көрсетті
  • … үшін … форматын қолданған дұрыс, өйткені
  • … үшін … форматын қолдануды ұсынамын, себебі …
  • … графикалық форматы ... қолайлы болып табылады

 Құндылықтарға баулу

Академиялық шындық - жазбаша тасырманы орындау барысында.

Бірін – бірі сыйлау – талқылау, жұмыс орындау барысында.

Пәнаралық байланыс

Пәнаралық байланыс өнер пәнімен жүзеге асады.

Алдыңғы меңгерген білім

Оқушылар ақпаратты өлшеу бірліктерімен таныс және графикалық редакторда жұмыс істеу біліктіліктері бар

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру бөлімі. Үй тапсырмасын тексеру

Зейін қояды. Өзара жұмыстарын тексереді және талқылайды.

Сабақтың ортасы

5 мин

(С) Ынталандыру

Суретте не көріп тұрсыздар?

Сұрақтарға жауап беріңіздер:

  • Сіз білетін графикалық файл форматтарын атаңыз.
  • Неліктен графикалық файл форматтарының осынша алуан түрлілігі қажет?
  • Қандай жағдайларда қолдандыңыз?

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін білу

Графикалық файл форматтарын атайды

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін түсінеді

Топта талқылайды.

Презентация

10 мин

(Т)

Тақтада мұғалім графикалық файлды әр түрлі форматта сақтау алгоритмдерін көрсетеді.

(Т, Р)

Зерттеу (Қалыптастырушы бағалау)

Оқушылар компьютерде тәжірибелік жұмыс орындайды. Мұғалім .bmp форматындағы суретті алдын-ала дайындайды және оқушыларға сол суретті әр түрлі форматта сақтауды ұсынады. Алынған файл форматтарын зерттейді.

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Суреттерді әр түрлі форматтарда сақтайды

графикалық файлды .png форматында сақтай алады

графикалық файлды .jpg форматында сақтай алады

графикалық файлды .tiff форматында сақтай алады

графикалық файлды .gif форматында сақтай алады

Файл өлшемдерін талдайды

графикалық файл форматтарының қасиеттерін зерттей алады

Графикалық файл форматтарын қасиеттерін салыстырады

Оқушылар өз бетімен тәжірибелік жұмыс орындайды. Файлдардың қасиеттерін анықтап, кестені толтырады және алынған суреттердің өлшемі мен сапасы туралы деректерді талдайды.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары беті

5 мин

(С)

Талқылау

Графикалық файл форматтары туралы қорытындыларын талқыға салады.

Мұғалім пайдалы сөз тіркестерін тілдік дағдыларды дамыту үшін қолдануды ұсынады.

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Бірдей ақпараты бар, бірақ әр түрлі форматтағы графикалық файлдардың өлшемі туралы қорытындылар жасайды

графикалық файлдарды зерттеу нәтижесімен бөліседі

Графикалық файл форматтарын қасиеттерін салыстырады

Қорытындыларымен бөліседі. Өз жауаптарын негіздейді.

Оқушылардың толтырылған кестесі

10 мин

(T)

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсатын жариялау, бағалау критерийлерін талқылау, сабақтың тілдік мақсаттарын, пәндік термин, пайдалы сөз тіркестерін таныстыру. Мұғалім оқушыларды оқу мақсаты мен бағалау критерийлерінің талқылауға қатыстырады.

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Мұғалім сұрақтар карточкаларын үлестіреді.

Сұрақтар:

  • Веб-беттерде қандай форматты қолдану керек?
  • Қай форматта деректер әр пиксельге жазылады?
  • Электрондық пошта арқылы жіберуде қай формат қолайлы?

(К) Бейнероликтің көрсетілімі. Кейін оқушылардың жауаптарын тексереді.

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін білу

Графикалық файл форматтарын атайды

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін түсінеді

Файл өлшемдерін талдайды

графикалық файл форматтарының қасиеттерін зерттей алады

Графикалық файл форматтарын қасиеттерін салыстырады

Дәптерлеріне жазады, Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылайды.

Бейнероликті қарайды, тыңдайды. Қарап болғаннан кейін мұғалім сұрақтарына жауап береді.

Презентация

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/16402-grafikalyq_fajldar_pishimi

5 мин

(С)

Интерактивті тапсырма

Жаңа тақырыпта алған білімдерін бекіту үшін «ақиқат/жалған», бос орынды толтыру, тест тапсырмаларын орындайды

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін білу

Графикалық файл форматтарын атайды

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін түсінеді

Файл өлшемдерін талдайды

графикалық файл форматтарының қасиеттерін зерттей алады

Графикалық файл форматтарын қасиеттерін салыстырады

Интерактивті тақтада тапсырмаларды орындайды, сыныптастарына ұолдау көрсетеді.

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/16402-grafikalyq_fajldar_pishimi

Сабақтың соңы

5 мин

Мұғалім сабақты қорытындылайды. Оқушылар рефлексия толтырады.

Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»

Екі жұлдыз – сәтті өткен сабаұтың екі мезетін көрсетеді.

Бір тілек – жақсартуды талап ететін сабақ мезетін жазады.

Стикеры

Үй тапсырмасы

Танысқан файл форматтарының сығылу деңгейлерін анықтау

Дифференциалды оқытуКөбірек

қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Қабілеті жоғары оқушыларды

дамытуды қалай жоспарлайсыз?

Бағалауоқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Дифференциация тапсырмалардың деңгейі бойынша жүзеге асады.

Қалыптастырушы бағалау, өзара бағалау

Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтау керек.

Сабақ бойынша

рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу

мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-на

жетті мен?

Егер жетпесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық

кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан

қандай шегінулер болды және неліктен?

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға

және үйренуге қатысты)?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу