Интернетпен жұмыс істеуде ақпараттарды көшіру. Информатика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1А Компьютер және қауыпсіздік | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Күні: | Қатысқандар саны: | ||||||||||
Сынып: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Интернетпен жұмыс істеуде ақпараттарды көшіру | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.4.2.1 бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңды еместігін талқылау | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | 5.4.2.1 бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңды еместігін талқылаубілу. | ||||||||||
Жетістік критерийлері | Білу және түсіну: Ақпарат авторы немесе алынған көзді көрсету керек екендігін түсіндіру. Қолдану: Ақпаратты қолдану кезінде авторды көрсету Анализ: Басқа біреудің жұмысын заңсыз көшірудің жауапкершілігін бағалау | ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындайды:•тиісті қалыпта отырудың маңыздылығын талқылау (сөйлеу және тыңдау дағдылары);•денсаулығын сақтауға көмектесетін жаттығулар жиынтығын сипаттайды(жазу дағдылары).Тақырыпты лексика және терминология:• сіңір созылуы, денсаулық және қауіпсіздік, қауіпті жағдай;• мойын, қол, арқа, иық, омыртқа, асқазан, бұлшық нығайту, созылу, демалу, хабардар болуы.диалог / жазуға сөз тіркестерінің пайдалы сериясы:• созылмалы жарақат деформация кернеуі / шаршау болдырмау үшін, алдымен тиіс ... содан кейін ...• Содан кейін, дене бітімін жетілдіру, бірінші жасауға ... және үшін ... | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар бір-біріне құрмет ету.Компьютермен жұмыс істеукезінде қауіпсіздік қамтамасыз ету.Басқа біреудің ақпаратын пайдаланғанда жауапкершілікті түсіну. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих. Заң. Өнер: оқушылар сабақта алынған ақпараттардан буклет дайындайды | ||||||||||
Бастапқы білім | Интернетті пайдалану кезінде қандай қауіп бар. Мәтіндік құжаттарды жасау, өңдеу және форматтау. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабаөтын басы 5 минут | (С, Ф) Оқушылардың назарын жинау үшін оларды тақта алдына шеңбер ретінде тұрғызу қажет. Өткен сабақтын тақырыбын қайталау мақсатында оұушыларға Интернетте жұмыс істеген кезде қандай қауіп қатер болуы мүмкін туралы терендетпей қыстқаша сөйлеткізуіңізге болады. Ары қарай мәселелік жағдай арқылы осы сабақ тақырыбына көшуіңіз болады, ол дегеніміз оқушылардан кезек бойынша келесі сұрақтарға жауап беруін талап етіңіз, олар «Сіз Интернеттен қандай ақпарат қолданасыз?», «Ақпарат қай көздерден алынатына мән бересізбе?», «Сіз қалай ойлайсыз ақпарат жасаушыға қатысты этикалық және моралдық жағынан оның жұмысын қалай қолдануыңыз дұрыс болады?», «Қандай жағдайда басқалардың жұмыстарын қолдануға болмайды?». Бірәз дисскуссиядан кейін оқушыларды «Автор», «Авторлық құқұқ», «Авторлық құқұқты қорғау», «Плагиат» терминдерге келдіртіп сабақ тақырыбы мен мақсаттарын аутыңыз болады. | Презентация, тақта және бор. | |||||||||
Сабақ ортасы 35 минут | (Т, Ж, Ф) Оқушылар топтарда келесі сценарийлерді қарастырып шешім қабылдаулары керек: 1 сценарий: Арнұр кәсіби фотосуретші. Жасаған суреттерін сату үшін сайта орналастырған. Бүкіл фотоларға авторлық құқұқты қорғау белгісі тұр. Әсем өзіне кез келген фотосуреттерді таңдап жатыр. Арнұрдың фотолары арасынан өзіне керек фотоны таңдайды. Әсем ірә қарай не жасауы тиіс? 2 сценарий: «Музлайф» жаңадан құрылған топ. Олардың өлендері Интернетте топтың сайтында қол жетімді. Марат сол сайттан бірнеше өленді өзіне жүктеп алды. Сол файлдардың көшірмелерін өзінің достарына жіберді. Марат дұрыс жасады ма? Қай кезде өлендердің жеке меншіктік құқұқтарын қорғау тиіс? Тапсырманы түсіндіргеннен кейін оқушылармен бірге бағалау критерийлерін ойлап табып тақтаға жазу және орындау уақытын айтып кетуіңіз керек. (С) Әрбір топ мүшесін тартып оқушылар постердегі жұмысын қорғайды. (С, Ф) Топтар алдын ала жасалған критерийлер бойынша бір бірін бағалайды. Барлығы болған соң оқушылар тақтада Интернеттен алынған ақпараттарды қолдану және көшіру негізгі ережелерді жазу керек. (Ж, Ф) Оқушылар өткен сабақта бастаған буклеттерін жасауды әрі қарай төменде көрсетілгендей жалғастырады.
Мұғалім оқушылардың орындауын тексеріп журналға бағасын қояды. | Тақта, бор, маркер, постерлер. Компьютерлер Журнал | |||||||||
Сабақ соңы 5 минут | Рефлексия. Оқушылар тақта алдына шеңбер тәрізді тұрып сабақ мақсаттарына қайтып оралып жетістіктерін талдайды. Сұрақтарыңыз қалды ма? Не қиын болды? Не қызық болды? Қайда осыны тағыда қолдануға болады? | ||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу түрінде болуы мүмкін. | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||
Дифференциация оқушыларды топқа бөлгенде әр түрлі денгейдегі оқушыларды топтарға тең бөлуіңіз керек. Кейбір оқушыларға жеке жұмыс кезінде қолдау көрсетуіңіз тиіс. Жоғары денгейдегі оқушыларға бұл мәселе басқа мемлекеттерде ұалай шешілетінін және қандай жауапкершілік қолданады екендігін бос ауқыты қалса сұраға болады. | Ауызша жауап беру кезінде оқушылардың жауаптарына байланысты жеке өсулерін өадағалап тіркеулеріңіз болады. Топтық жұмыс кезінде критерийлердің біреуіне топтың әр мүшесі қатысуына баға беру болуы тиіс. Буклет жасау нәтижелерін журналға тіркеуіңіз тиіс. | Қауіпсіздік техникасын ұстануыңыз қажет. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?