Компьютермен жұмыс істеу кезінде өзіне қалай зиян келтірмеу? Информатика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1А бөлімі - Компьютер және қауіпсіздік | Мектеп: Информатика пәні | ||||||||||||||||||
күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Компьютермен жұмыс істеу кезінде өзіне қалай зиян келтірмеу? | ||||||||||||||||||
Сабақ түрі | Өтіп жатқан материалдарды жүйелеу | ||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін мақсаттар (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.4.1.1 техника қауіпсіздігі ережелерін бұзу салдарын сараптау | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | -техника қауіпсізідгі ережелерін бұзу кезінде өзінің денсаулығына зиян салдарын анықтау - компьютермен жұмыс кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін қолдану | ||||||||||||||||||
Табыс өлшемі | -техника қауіпсіздігі ережелерін біледі және айтады: жұмыс кезінде, жұмыстан кейін, кабинетте жұмыс алдында - техника қауіпсіздігі ережелерін бұзу кезінде себептер мен салдарының өзінің денсаулығы үшін салдарын айқындайды; - компьютермен жұмыс кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін қолданады. | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаты
| Оқушылар істей алады: - дұрыс сымбаттылық мәселесінің маңыздылығын талқылауды (сөйлеу дағдысы мен тыңдау) - денсаулығын сақтап қалуға көмектесетін жаттығулар кешенін суреттеуге (жазу дағдысы) Пәндік лексика мен терминология
Қатайту, созу, бойын еркін ұстау, баурау. Ауызекі сөйлесуге/жазуға пайдалы сөйлем қатары
| ||||||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптандыру
| Өзіне және айналасындағыларға сыйластығы Бұл құндылық білім беру процесіне қатысушыларға бір-біріне сыпайы қарым-қатынасты сақтау, жеке және жұптық тапсырмаларды орындау кезіндегі тайм-менеджментті сақтау, гигиена нормалары мен техника қауіпсіздігін сақтау(жұмыс орнын сабаққа дейін және кейін таза ұстау) арқылы қалыптандырылады. Ынтымақтастық Оқушыларда қиындықтар туған жағдайда мұғалім қолдау көрсетеді. Ынтымақтастық оқушылардың бір-бірін жұптасып жұмыс кезінде өзара қолдау көрсету арқылы, алға қойылған гипотеза пайдасына аргументтер іздеу арқылы қалыптандырылады. | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Адам анатомиясы, адам сүлдесі. Физика (электр құралдары мен электрмагниттік сәуле шығару) | ||||||||||||||||||
Алдын ала білімі | Оқушылар компьютердің негізгі қызметі, негізгі бөлшектері, компьютер қандай қызмет көрсету саласында өолданлатыны туралы біледі. | ||||||||||||||||||
Ресурстар | 1.Жалпы білім беретін мектептер 5 сынып үшін Информатика-оқулығы./З.М.Журбенко, О.В.,Козина, С.А.Нургалиева – Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ААҚ, 2017, -8-9 бет, 1бөлім Компьютер және қауіпсіздік. 2. 1 Қосымша – Сабаққа тарату суреттері 3. сабақ басында URL-суреттер http://1.bp.blogspot.com/-3V8a1B3JC5k/UiswiUQ7WfI/AAAAAAAAAWc/TVSRrj1VrNw/s1600/images.jpg 4. ресурсынан «Техника қауіпсіздігі мен жұмыс орнын ұйымдастыру» видеосы BILIMLAND http://bilimland.kz/ru/#lesson=16720 « 5. Музыкалық ілеспе «Проснись и пой» әні (к\ф Джентельмены удачи) ( мұғалімнің таңдауы бойынша өзгертуге болады) https://music.yandex.kz/album/2492214/track/21722049 Ескерту: Жұлдызшамен тапсырмалар * (мұғалімнің қарауына қарай жоғарлатылған қиын) | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызметі | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақ басы 3 минөт http://bilimland.kz/ru/#lesson=16720 Ресурстан видео көріңдер колоборативтік орта құру (3 мин) Шынықтыру (1 минута) | Сабақтың басталуы. (У) Суреттерге қарап, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтыңдар. (Г) Оқушылар сабақ тақырыбын атайды: Денсаулығын және техника қауіпсіздігі ережесін сақтау. Техника қауіпсіздігін сақтау туралы видео көруге беріңіз http://bilimland.kz/ru/#lesson=16720 (У) Егер сіз техника қауіпсіздігін сақтамаған жағдайда, не болады? Оқушылар сабақтың міндеті мен мақсатын атайды: Бүгін біз техника қауіпсіздігі ережелерін сақтамағанның қандай салдар болатынын білетін боламыз. Біз қауіпсіздік туралы айтамыз. Компьютермен жұмыс кезінде өзініңң жұмысын қалайй дұрыс ұйымдастыру керек. . (У) Информатика оқулығын ашыңдар. 8 беттегі диалогты оқыңдар. (У) Түйінді сөздерді қолданып, жұптасып диалог құрастырыңдар. (П) Жұптасып диалог құрастырады. (У) Диалог нәтижесі бойынша қорытынды жасаймыз. Мұғалім үшін нұсқаулық: оқушыларды жеке өз диалогтары бойынша қорытынды жасауды сұраңыз. Қорытынды: «компьютерге тәуелділік», «көз аурулары» пайда болмас үшін ережелерді сақтау керек. Мұғалім нұсқау: шынықтыру ретінде музыкамен кабинетте жасырып қойған суреттерді табуларын өтініңіз. Алдын ала суреттерді басып алыңыз. Суреттер санын оқушылар санына қарай басып алуға болады. | URL-суреттер http://1.bp.blogspot.com/-3V8a1B3JC5k/UiswiUQ7WfI/AAAAAAAAAWc/TVSRrj1VrNw/s1600/images.jpg 2 мин 46 сек http://bilimland.kz/ru/#lesson=16720 Интерактивтік тақта Информатика оқулығы 5 сынып, 8-9 бет Музыкалық іліспе «Проснись и пой»(к\ф Джентельмены удачи) ән | |||||||||||||||||
Сабақтың жартысы Топқа бөліну 3 минөт «Сен маған, мен саған» стратегиясы (2 минөт) Постер құрастыру 12 мин | (У) Ойланып, бөлініңдер: Суретің қандай сұраққа жауап береді? - Компьютермен жұмыс кезінде не істеуге болмайды? - Компьютер бізге қалай ықпал етеді – қауіпсіздік техникасын бұзу; - Компьютердің зиянды ықпалынан қорғану үшін не істеу керек? Мұғалім үшін нұсқаулықтар: Жоғары деңгей дағдысы: сараптау және бағалау Алдын ала сыныптағы оқушылар санына сәйкес суреттерді басып алыңыз (мысалы: 12 сурет). Сабаққа дейін кабинетте суреттерді жасырып қойыңыз. Оқушылар суреттер тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарды таңдау үшін, курветкаларда сұрақтар дайындаңыз (сурет бойынша): - Компьютермен жұмыс кезінде не істеуге болмайды? - Компьютер бізге қалай ықпал етеді – қауіпсіздік техникасын бұзу; - Компьютердің зиянды ықпалынан қорғану үшін не істеу керек? Оқушылар әрекеті Кабинетте суреттерді тауып, топқа бөлінеді. (У) «Сен маған, мен саған» тапсырмасы Сонымен, біз үш топқа бөліндік. Топта бір-біріңмен бөлісіп, суретте не бейнеленгенін көрсетіңіз және неге оны осы топқа айқындағаныңыз туралы айтып беріңіз. Мұғалім үшін нұсқаулық: бұл тапсырма сөйлеу дағдысын дамыту үшін бағытталған. Бұл тапсырмаға 3 минөт уақыт беріңіз. 2 тапсырма «Постер құрастыру» (Г) Топтар суреттерін,түрлі түсті қарындаштар мен фломастерлер пайдалана отырып постер құрастырады 5 сынып оқулығының 9 бетіндегі материалды пайдаланыңыз (көз үшін жаттығулар мен қол ьуындары үшін жаттығулар) - Компьютермен жұмыс кезінде не істеуге болмайды? - Компьютер бізге қалай ықпал етеді – қауіпсіздік техникасын бұзу; - Компьютердің зиянды ықпалынан қорғану үшін не істеу керек? * Қосымша тапсырма Егер адам тәулігіне 3 сағат компьютер алдында уақытын өткізетін болса, онда сіз жылына, айына, аптасына қанша уақыт компьютер алдында өткізетініңізді есептеңіз. | «ӨТ кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелері» сабағына презентация» | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы Постерді қорғау 6 мин | Постерді қорғау Баяндама үшін тайм-менеджмент - 1 минөт (У) Әр топ өз постерін қорғап болғаннан кейін смайлик түрінде баға қоюын сұрайды.
| ||||||||||||||||||
Білімдерін пысықтау 5 мин Рефлексия 5 минөт | Формативтік бағалауды орындау Мұғалім үшін нұсқаулық Формативтік бағалаудың бір түрін ұсынуға болады:
(У) Сонымен біз бүгін компьютермен жұмыс істеу кезінде өзіне қалай зиян келтірмеу? туралы білдік. Стикерде өздеріңіздің бүгін қалай жұмыс істегеніңіз туралы сурет салып беріңіз:
Үйге тапсырма 5 сынып Информатика оқулығының 8-9 бетін оқу. Компьютермен жұмыс кезінде орындау үшін ұсынылатын жаттығулар ойлап тап. * Отбасы мүшелерін байқап көр: олар компьютермен жұмыс кезінде дене мен көз үшін жатығулар жасай ма. * Отбасы мүшелері үшін кесте құрастыр: компьютер алдында қанша уақыт отырамыз. | http://bilimland.kz/ru/#lesson=16720 2,3 жаттығулар | |||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қандай түрде көбірек қолдау көрсетуді жоспарладыңыз? Сіз қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгері деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және техника қауіпсізідігін сақтау | |||||||||||||||||
Дифференциация тапсырмалар таңдауда, нақты оқушыдан күтілетін нәтижемен, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттіліктерін ескере отырып ресурстар мен оқу материалдарын таңдауда (Гарднер бойынша көптік интеллект теориясы) көрсетілген. Күштірек оқушылар үшін тапсырмалар * белгіленген. | Бағалу бұл сабақта сабақтың басында, оқушылардың дұрыс топқа бөлінуінен басталады. Постерлермен жұмыс смайликтермен бағаланады, сонымен қатар постер өлшемдері мұғаліммен айқындалған. Білімдерін пысықтау сабақтың соңғы бөлімінде, формативтік бағалаудың екі тапсырмасын орындағаннан соң жүргізіледі. | Денсаулықты сақтау технологиялары. Суреттерді табу түрінде шынықтырулар Осы сабақта қолданылған техника қауіпсіздігі ережерінен баптар. Постерлерді қорғай кезінде оқушылар өздерінде көрсетеді. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?