Файлдар және бумалармен жұмыс. Информатика, 4 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Пән

Информатика

Сынып

4

Бөлім

Суреттерді өңдеу

(өтпелі тақырыптар: «Құндылықтар», «Менің отаным – Қазақстан») 

Сабақ тақырыбы

Файлдар және бумалармен жұмыс

Сабақ түрі

Жаңа білімді зерделеу сабағы

Сабақ мақсаты

        • қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу; 
        • файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру; 
        • жұмыс барысында мәнмәтінді мәзір қолдану. 

Бағалау критерийлері

  • Word мәтіндік редакторының, Paint графикалық редакторының, Audacity дыбыстық редакторының мүмкіндіктерін біледі;
  • файлдар мен бумаларды құра, көшіре, орын ауыстыра және өшіре алады;
  • жұмыс жасау барысында контексті мәзірді қолданады.

Тілдік мақсаттар

 

Сабаққа тән лексика және терминология:

Файл, бума, файл кеңейтімі, қосымша, қолданбалы бағдарлама, редактор, көшіру, құру, орын ауыстыру, өшіру, ТСБ (тышқанның сол жақ батырмасы), ТОБ (тышқанның оң жақ батырмасы), контексті мәзір.

Диалогтар үшін пайдалы тіркестер:

Қолданбалы бағдарлама (қосымша, редактор) … қолданылады

Файлды (буманы) ... үшін, … қажет

… операциясын әртүрлі тәсілдермен орындауға болады. Мысалы, …

Контексті мәзір – бұл …

Құндылықтар

Тәжірибелік жұмыс, бір-бірін бағалау барысында академиялық адалдықты сақтау. Топта жұмыс істеу арқылы, сыныптастардың жауаптарын тыңдау арқылы бір-бірін сыйластыққа, этика нормаларын сақтай отырып, объективті бағалауға үйрету.

Пәнаралық байланыс

Мазмұн арқылы жүзеге асырылады (дүниетану).

Алдын ала білім

Тышқан пәрмені (ТСБ, ТОБ). Файл. Өтілген редакторлар және олардың белгішелері.

Сабақ барысы

Сабақ барысы

Сабақ барысына жоспарланған әрекеттер

С, Т, Ж, Ө – сыныппен, топтық, жұптық және өздік жұмыс,

ӨӨ, Ө – өзін-өзі және бір-бірін бағалау, Ф – формативті бағалау

Ресурстар

Сабақ басы

5 мин

3 мин

  • (С) Стартер «Қате ма?».

Учащиеся читают задание на слайдах презентации, определяют истинность фразы и сигнализируют с помощью карточек.

  • Мәтіндік файлда бума орналасқан.
  • Бумада басқа бума орналасқан.
  • ТСБ – Тышқанның Сол жақ Батырмасы.
  • ТОБ екі рет шерткенде файл ашылады.
  • ТОБ шерту мәзірді шақырады.
  • (С) Сабақ тақырыбы және мақсатын жариялау, бағалау критерийлерін талқылау (тақтадағы жазба).

Көрсетілім

Карточкалар

«иә – жоқ» (Ресурс 1)

Сабақ ортасы

7 мин

10 мин

3 мин

12 мин

  • Жаңа білімді зерделеу.

а) (Т, Ө) Мәтіндік жұмыс.

b) (Ж, Э) Зертханалық жұмыс «Оқимыз, орындаймыз».

Оқушылар ақпараттарды кезекпен оқиды және оны компьютерде орындайды.

Файлдар мен бумаларға орындауға болады:

Оқимыз

Орындаймыз

құру (ашылған буманың немесе Жұмыс үстелінің бос өрісінде ТОБ басамыз, контекстік мәзірде келесі пәрменді орындаймыз Создать – Папка/ Документ/ Презентация және т.б.)

Жұмыс үстелінде екі бума құрыңыз. Оларға «Отбасы» және «Мектеп» деген атау беріңіз. «Отбасы» бумасында «Мереке» мәтіндік файлын құрыңыз.

атын өзгерту (атауында ТСБ екі рет басыңыз және жаңа атауды теріңіз немесе ТОБ басып Атын ауыстыру пәрменін (Переименовать) таңдаңыз)

«Мектеп» бумасының атын «Класс» атына өзгертіңіз.

орын ауыстыру (ТОБ басыңыз, Қию (Вырезать) пәрменін таңдаңыз, одан кейін басқа буманы ашыңыз да ТОБ басып Орнату (Вставить) пәрменін таңдаңыз).

«Мереке» файлын «Отбасы» бумасынан «Класс» бумасына ауыстырыңыз.

көшіру (ТОБ басып Көшіру (Копировать) пәрменін таңдағаннан кейін басқа буманы ашып, ТОБ басып Орнату (Вставить) пәрменін таңдаңыз).

«Мереке» файлын «Отбасы» бумасына көшіріңіз.

өшіру (ТСБ және Delete батырмасын басыңыз немесе ТОБ басыңыз және Өшіру (Удалить) пәрменін таңдаңыз);

Берілген файлдардың кез келген біреуін өшіріңіз.

  • (С) Жалпылау.
  • Бір операцияны бірнеше әдістермен орындауға бола ма?
  • ТСБ және ТОБ не үшін қолданылады?
  • Екі жылдам шертудің екі рет бір-бірлеп шертуден айырмашылығы бар ма?
  • Көшірудің орын ауыстырудан айырмашылығы қандай?
  • Төмендегі файлдар құрылған бағдарламаларды анықта:
  • Аталған бағдарламалардың міндеті қандай?
  • (Ө, Ф) Бекіту. Тәжірибе жұмысы.

Файлдарды сақтауға ыңғайлы жүйені құрыңыз. Шешімді негіздеңіз.

Дифференциация мақсаты негізінде файлдардың әртүрлі түрде көрсетілуіне (ірі белгішелер, кіші белгішелері, тізім, кесте) назар аударуға болады, сонымен қатар контекстігі мәзір арқылы файл параметрі туралы ақпаратты көру мүмкіндігі.

Көрсетілім

Топтық жұмысқа арналған мәтін берілген парақтар

(Ресурс 2)

Жұптық жұмысқа арналған тапсырмалар берілген парақтар

(Ресурс 3)

Көрсетілім

Файлдар бар бума

(Ресурс 4)

Сабақ соңы

5 мин

  • Қорытындылау.
  • (С) Сабақ басында белгіленген табыс критерийлері негізінде сабақ мақсатына жету бағасы.
  • (ӨӨ) Рефлексия «Нысан».

Көрсетілім

Дифференциация

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Студенттерге мақсатты көмек және қолдау, топқа бөлгендегі дифференциация

өзін-өзі және бір-бірін, формативті бағалау

Активтеудің өзгеруі (танымдық іс-әрекетті ұйымдастырудың әртүрлі түрлері).



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу