Дыбысты жазу және ойнату. Информатика, 3 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім:

3.2А Компьютер және дыбыстар

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Қатысқан оқушылар саны:

СЫНЫП: 3

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

 Дыбысты жазу және ойнату

Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  •  енгізу (мысалы, тінтуір, пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырату
  •  компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
  •  арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеу және шығару

Сабақтың мақсаттары

  •  енгізу және шығару құрылғыларын ажырата білу
  •  аудиоплеер мен аудиоредактордың қызметін білу
  •  дыбысты жазу және ойнату мақсатында дыбыстық редактор қолдану
  •  дыбыстық файлды сақтау

Бағалау критерийлері

  •  дыбысты жазу және ойнатуға арналған программаларды атайды
  •  дыбыстық плеердің негізгі командаларының қолданысын атайды
  •  дыбыстық файлды ойнату және жазу программасын қолданады
  •  дыбыстық құрылғылардың қауіпсіздік жұмыс өлшемдерін атайды

Тілдік мақсаттар

 Оқушылар:

  •  осы тақырыпқа байланысты компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіреді
  •  дыбысты ойнату және іске қосу үшін қолданатын кұрылғылардың ішінен енгізу /шығару құрылғыларын атайды.

 Пәндік лексика және терминалогия:

 дыбыс, программа, дыбыстық редактор, аудио-редактор, пішін, аудиоплеер.

 Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:

  •  Дыбысты өңдеу үшін … қажет.
  •  Дыбыстық редактор деп … аталады.
  •  Компьютерлік программалар ... үшін қажет.
  •  Дыбыстырды ойнату және жазу үшін ... құрылғылар қажет

Құндылықтарды дарыту

 Адами құндылықтар: өзара сыйластық, біреудің пікірін құрметтеу, шыдамдылық, әділеттілік, командада жұмыс жасау.

 Жеке құндылық: шығармашылық арқылы өз жұмысын көрсету мүмкіндігі. Қауіпсіздік ережесін сақтау

 Техникалық(материалдық) құрылғыларды ұқыпты қолдану

Пәнаралық байланыс

Өнер

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Осыған дейін меңгерілген білім

Қомпьютер құрылғылары, файлдар мен бумалар, программа терезелері

Жоспар

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

1-2 мин

3-7 мин

8-10 мин

11-12 мин

  •  Ұйымдастыру кезені

 Оқушылармен амандасып олардың сабаққа дайындығын көзбен шолу.

  •  Білімді жүйелеу

 Интерактивті тақтада қорапша суреті көрсетілсін.

  •  Осы сыныпқа арналған сандық сәлемдеме келген. «Енгізу құрылғылары мен шығару құрылғылары» деп аталған. Тақтаға бір-бірден шығып қорапшадағы құрылғыларды алып оларды атаңыз. Аталған құрылғыны екі топтың біреуіне орналастырыңыз.

 Мәселе тудыру:

 Тақтада көптеген суреттер бейнеленген.

  •  Тақтада көрсетілген суреттерді бір сөзбен атаңыз.

 Оқушылардың ұсыңыстарың тыңдап алып, (дыбыс, музыка) жауаптарын естіген соң

  •  Қалай ойлайсыздар, бүгінгі сабақта біз немен айналысамыз?
  •  Мақсатты тұжырымдау
  •  Сіздің ойыңызша, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? (оқушылар өз жауаптарын береді, содан соң тақтадан сабақтың тақырыбын оқиды).
  •  Дәптерлеріңді ашып, сабақтың тақырыбын жазып алыңыз.

Презентация

1 слайд

Сабақтың ортасы

13-16 минут

17-20 минут

21-24 минут

25-27 минут

28-35 минут

  •  Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру.

 Талқылау

  •  Сіздердің қайсыларыңыз үйде компьютер немесе смартфон арқылы музыка тыңдайсыз?
  •  Сіздер қолданатың музыка немесе дыбысты ойнатуға арналған программа қалай аталады?

 Оқушылардың жауаптарың тыңдап Аудио плеер программалық қамтамасыздандырудың түрін атау. Бірнеше аудио плеердің интерфейсін көрсетіп, анықтама беру.

 Сондай-ақ дыбысты ойнатудан басқа дыбысты өңдеуге, түрлі әсерлер қосуға, дыбысты жазуға, қиюға мүмкіндік беретін программалар бар. Ондай программалар аудиоредакторлар деп аталады.

 

 Жұптық жұмыс.

 Әрқайсыңыз компьютер немесе смартфон арқылы бірлет болсада дыбыс ойнаттыңыз. Аудио редактордың қандай негізгі командаларын білетінің тексерейік.

 (кеспе қағазындағы тапсырмалар)

 

 Бір-бірін бағалау.

 Оқушылар, сағат тілімен, кеспе қағаздарымен алмасады.

 Audacity программасын іске қосылуын көрсету. Оқұшылар меңзерді аудио редактордың батырмаларына дәлдеп жылжыту арқылы жауаптарын қарап сыныптасының жауабына қанат белгісін немесе айқаршық белгісін қояды. Сонымен қатар тақтаға дұрыс жауап көрсету.

 

 Қауіпсіздік ережесін талқылау

 «Сұрақ - жауап»

  •  Дыбыс күшейткіш, құлаққаптармен жұмыс жасаған кезде қандай қауіпсіздік ережесін сақтау қажет?
  • Олар біздің денсаулығымызға қалай әсер етеді?

 

 Практикалық жұмыс

 Алдынғы таспырмадан оқушылардың аудиоредакторлары іске қосылып тұр.

  •  Жұмыс столында орналасқан «Ата-анамызды тыңдаймыз» дыбыстық файылын іске қосу қажет. Файл - Ашу (Открыть) командасын қолданамыз.

Дифференциация

  •  Қосылған гарнитураны пайдаланып сыныптасына қысқа сәлемдеме жазу қажет.
  •  Сәлемдеме жазылған файлды MP3, WAV форматында жұмыс үстеліне «Сәлемдеме» деп сақтап қою қажет.
  •  Аз дегенде екі сыныптасының сәлемдемесін тыңдау қажет.

 Практикалық тапсырманы оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша орыңдайды. Интербелсенді тақтаны қосып қойып мұғалім практикалық тапсырманы көрсете отырып оқушылармен бірге жасайды

https://www.youtube.com/watch?v=HqpsPFjFNkI

Сабақтың соңы

36-40 минут

Рефлексия

 Сабақтың бағалау критерийлері бойынша оқушылармен ауызша сұхбат.

 Әр оқушы 2 нотадан алады: қызыл және жасыл түсті.

 Сабақта нені орындай алмағаны туралы немесе нені түсінбей қалғаны туралы жағымсыз сәттерді қызыл түсті нотаға жазады.

 Сабақтың оң сәттерің жасыл түсті нотаға жазады

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Қосымша көмек көрсету.

Қажет болса мұғалімнің көмегі. Қабілетті оқушылар басқа оқушыларға өздерінің қабілеттерін көмек арқылы көрсете алады

Сұрақтарға жауап алу арқылы.

Басты тапсырманы орындаған кезде сұрақтар қолдану. Интербелсенді тақта. Оқушылардың нәтижесін/қабілетін тексеру үшін сұрақтар қолдану

Құрылғыны қолданған кезде қауіпсіздік ережесін қолдану. Тыңдай білу және сұхбаттасу

1 Қосымша

Қалыптастырушы бағалау.

Тапсырма:

Дыбыстық редактордың батырмаларын олардың атқаратын міндеттерімен сәйкестеңдір.

Жауабы

2 Қосымша

Рефлексияға



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
Пікір жазу