Суретті өңдеу. Информатика, 3 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім: 3.2В: Компьютерлік суреттер

Мектеп:

Мұғалім аты-жөні:

Күні:

Қатысқан оқушылар саны

Сынып: 3

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

 Суретті өңдеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану

3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану

3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру

 Сабақтың мақсаттары

 Оқушылар:

  • графикалық редактор мәтінмен жұмыс құралдарын қолдану;
  • компьютерлік программалар тапсырмалар шешу үшін қолданылатының түсіндіру;
  • графикалық редакторда файлды ашу және сақтау командаларын пайдалану.

 Бағалау критерийлері

  • компьютерлік бағдарламаның қажеттілігін анықтады;
  • суретке мәтін теріп жазды;
  • мәтін қарпін, түсін, өлшемін өзгертті;
  • графикалық редакторда файлды ашты және сақтады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар:

  • сурет өңдеуге арналған компьютерлік бағдарлама міндетін түсіндіреді;
  • сурет құру үшін әрекеттер тізбегін сипаттайды;
  • әртүрлі мамандық өкілдері компьютерлік кескін жасау бағдарламасын пайдалану туралы әңгімелейді.

Пәндік лексика және терминология

Мәтін, мөлдірлілік(прозрачность), масштаб, қылқалам стилі, баптаулар.

Диалог / жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы

  • Суреттерді компьютерде салған оңайырақ, өйткені …
  • Суретке жазба қолдану керек, егер …
  • Сурет көлемін өзгерту … қажет болады.

Құндылықтарды дарыту

 

 

Сабақта практикалық жұмысты орындау жауапкершілікке баулиды. Топтық және жұптық жұмыс арқылы өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдық, оқушылар сабақтын мақсатымен қойылатын талаптарын болжап атайды ашықтық

 Пәнаралық байланыс

Өнер/сурет: оқушылар суретін сабақта пайдалану.

Бастапқы білім

Оқушылар мәзірден ашу және сақтау командаларын қолдану дағдыларына ие. Мәтін жазу құралдарын қолдана алады.

Жоспар

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

1-7 минут

  •  Ұйымдастыру кезені

 Оқушылармен амандасып олардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру.

  • Білімді жүйелеу

 Миға шабуыл.

 Оқушыларға екі сурет ұсынылады. Біреуі қолдан салынған, екіншісі компьютерде салынған. Суреттер айырмашылығын талдатыңыз. Онда компьютерлік программаның қажеттілігін анықтатыңыз.

 ! Қолдан салынған суретті оқушылардың сурет сабағында салған суреттерін пайдалансаңыз болады.

  •   Мақсатты тұжырымдау.

Оқушылармен оқыту мақсаты мен күтілетін нәтижелер туралы талқылау ұйымдастырыңыз.

Презентация

Сабақтың ортасы

    • инут
  • Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру.

 Өзіңдік практикалық жұмыс

 Тапсырма.

 Графикалық редакторда өз ойыңдағы үй кескінің сал. Суретке арнайы мәтін жаз. Суретті компьютерде сақта.

 ! Қажетінше оқушыға қолдау көрсетіңіз. Ол үшін Қосымша 1 ұсынсаңыз болады. НЕМЕСЕ оқушыларға өз суреттерін салғызыңыз. Ол үшін сурет салу пән мұғалімімен алдын ала келісіп алыңыз.

 Тапсырманы тексеру критерийлер

 Оқушылармен тексеру критерийіне дескрипторлар құрып алыңыз.

 Мысалы:

  •  үйдің суретін салды;
  •  суретке мәтін жазды;
  •  суретті сақтады.

 Өзара бағалау

 Критерий бойынша жұпта жұмыстарын бағалату. Кейін ерекше суретті анықтатыңыз және неге ерекше екеніне сипаттама бергізіңіз.

 ! Қажет жағдайда оқушыларға қолдау көрсетіңіз.

 Топтық жұмыс.

 Әр топқа әр мамандық иегері ретіңде рөлді бөлу. Компьтерлік программаны қалай қолданатындықтарын талқылап, ортақ ойды басқалармен бөлісу керек.

 Мысалы:

 Фотограф, компьютерлік ойын құрушы, дизайнер.

Презентация

Қосымша 1

Сілтемелер:

http://bilimland.kz/

5 сынып

Графикалық ақпаратты өңдеу: масштабтау және суреттің орның ауыстыру

Сабақтың соңы

35-40 минут

Рефлексия

Сөйлемді аяқта.

  • Суреттерді компьютерде салған оңайырақ, өйткені …
  • Суретке жазба қолдану керек, егер …
  • Сурет көлемін өзгерту … қажет болады.
  • Суретте мәтінді орнынан жылжыту үшін …

! Әр оқушы қолына қағазға басып берсеңіз. Олар қалаған сөйлемді аяқтайды.

Қосымша 2

Саралау Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсетуі үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай

тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенің қалай тексерусіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциация: Практикалық тапсырмада өз таңдауларын (қаріп түрі немес түсі) безендіруде қолдану арқылы даралау. Өзара көмек ұйымдастыру.

Жекеше жұмыс нәтижесін бағалауды ұйымдастыру.

Информатика кабинетінде сақталу ережелерін естеріне салып отыру. Көзге жаттығу жасату.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу