Мәтінді пішімдеу. Информатика, 3 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім: Сөз артында сөз (ортақ тақырып: «Жақсы деген не, жаман деген не?»

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 3

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Мәтінді пішімдеу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану  

 3.1.2.4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану  

 3.2.1.1 мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді теруді жүзеге асыру 

Сабақтың мақсаттары

Оқушылар...   

  • «Пішімдеу» сөзін түсінеді  
  • Мәтіндік редактордың мүмкіндіктері мен мақсатын атайды  
  • Мәтінді көрсетілген сипаттамаларға сәйкес пішімдейді 
  • Қаріпті, өлшемін және стилін өзгертеді 

Бағалау критерийлері

- мәтінді пішімдеу мақсатын түсінеді  

- алдын ала құрылған файлды ашады. 

- мәтінді өзгертеді 

- мәтінді бөліп алу үшін Қоюлату батырмасын қолданады. 

- бөліп алған үзіндіге курсив батырмасын қолданады  

- астын сызуға мәтінді бөліп алып батырмасын қолданады  

- мәтіннің түсін өзгертеді 

- қаріпті өзгертеді 

- қаріптің көлемін өзгертеді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар … 

  • Мәтіндік редакторда пішімдеу батырмаларын қолданады; 
  • Пішімдеу қызметін атайды; 

 Пәндік лексика және терминалогия: 

  • пішімдеу, кескіні, курсив, қоюлату, астын сызу, визуалды әсер 

Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:  

  • Мәтінді пішімдеу деп….. 
  • Мәтінді пішімдеу үшін … 
  • Мәтінді тез пішімдеуге арналған батырмалар ... орналасқан 

Құндылықтар

Топтық және жұптық жұмыс арқылы өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдық, оқушылар сабақтын мақсатымен қойылатын талаптарын болжап атайды –ашықтық.

Пәнаралық байланыс

 Ағылшын тілі – сөздің аудармасын анықтаған кезде   

 Орыс тілі

 Математика - фигураларды қарастырғанда

Осыған дейін меңгерілген білім

- оқушыларда мәтінді өңдеу, пернетақтамен жұмыс жасау, бумада құжатты сақтау, құжатты ашу дағдалыры қалыптасқан  

Жоспар:

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

0-5 минут

 Миға шабуыл.  

 Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 

 

 Сыныпты 3 топқа бөлу

 «Мозайка» әдісі

  Оқушылар кеспе қағазын тандау арқылы топқа бөлінеді

 1 топқа– Кубик-рубик суреті бейнеленген

 2 топқа – Пирамида

 3 топқа - Доп

 

 Математика сабағын еске түсірейік

      •  Кез келген фигура неден тұрады?

 Оқушылардың жауаптарын пішін сөзін айтқанша тақтаға жазу. (егерде қиындық орын алса мұғалім өзі айтып жіберуіне болады).

 

 Проблемалық мәселе тудыру. 

      •  Әріптерден сөз құрастырыңыз. Сонда бүгін біз не туралы айтатынымызды анықтайсыз.

 

 Оқушыларға әріптер беріледі, сол әріптерді құрастыру арқылы сабақтын тақырыбын табады

  (Мәтінді пішімдеу)

 

 Оқушылар сабақтың мақсаты мен тақырыбын тұжырымдайды.

 Бағалау критерийлерін оқушылармен біріге отырып тұжырымдаңыз. 

Презентация

Сабақтың ортасы

6-37 минут

 Білімді жүйелеу

 «Оқулықты зерттеу»

 Әр топ өткен сабаққа қатысты бір-біріне 2 сұрақтан дайындайды. Бір-біріне сұрақ қойып – жауап береді( әр топ 2 сұраққа жауап береді)

 Жаңа тақырып  

 Проблемалық мәселе тудыру. 

 Қазір өзіңіздің оқуылығыңыздың бетін ашыныз. Сіз жалпы мәтін туралы не айтасыз? (мәтіндер бір көлемді әріптермен терілген, тақырып атауы негізгі мәтінге қарағанда үлкендеу әріптермен терілген, тақырып аты ортада орналасқан, негізгі мәтін азат жолдан басталады. Мәтіннің шеттері тегістелген).

 Пішімдеу - ұсынылған ақпараттың түрін өзгерту.

 Мәтінді өзгертуге пішімдеу тақтасы көмектеседі

 Мәтіндік редакторда пішімдеу тақтасы арқылы, мәтіннің өлшемін, жазылуын, қаріп түсін өзгерту батырмаларын редакторды қосып, мысал келтіре отырып көрсетіп түсіндіру.

 Бағалау

 Оқушыларға пішімдеу тақтасының скриншотын таратып беріңіз.

      •  Пішімдеу тақтасында көрсетілген батырмалардың атқаратын қызметін анықтаңыз.

 Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, кеспе қағаздарымен алмасып бір-бірін бағалайды.

 Сергіту сәті 

 Ұзын мұртты құмырсқа

 Келе жатыр жұмысқа

 Алды допты қолына

 Қойды допты жолына

 Оңға қарады

 Солға қарады

 Үлкен тау деп ойлады. (қимылдар арқылы жасау)

 Практикалық жұмыс 

 Компьютер алдына қалай отырғандарына назар аударыңыз.  

 Сабақтың практикалық бөлігіне ауысайық.

 «Суретте не бейнеленген?»

 Дескрипторлар:  

1. Мәтінді тереді 

2. Мәтінді бөліп алады

3.Мәтінді пішімдеу мақсатында пішімдеу тақтасын қолданады

4. Бөліп алған үзіндіге курсив батырмасын қолданады  

5. Мәтіннің түсін өзгертеді 

6. Қаріпті өзгертеді 

7. Қаріптің көлемін өзгертеді 

Сабақтың соңы

37-40

Рефлексия 

«Қол арқылы белгілер» әдісі (Маған бәрі түсінікті – Қолдың бас бармағын жоғары қаратамыз, менде сұрақтар туындады – Қолдың бас бармағын төмен қаратамыз).

Қолдың бас бармағын жоғары қаратқан оқушыларға сұрақ (бәрі түсінікті): "Не түсіндіңдер?", Түсініксіз сұрақтар бар деген белгі берген оқушыларға: "Сіздерге не түсініксіз? Қандай қиындықтар болды?

Презентация

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Практикалық тапсырма орындау кезінде дифференциация шығармашылықтың кезеңі бойынша іске асады: тапсырмалар өсу ретінде берілген. Тапсырманы орындаған жағдайда мұғалім сұрақтар арқылы немесе нұсқау картасында қадам бойынша алгоритм қолданып қолдау көрсетеді 

Барлық оқушылар:  

•саймандар тақташасынан пішімдеу батырмаларын көрсетеді; 

•мәтінді теру. 

•  мәтінді пішімдеу   

Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін сабақ барысында топтық жұмыс, физминутка қарастырылған.  

Компьютермен жұмыс жасап отырған кезінде оқушылар дене мүсінінің дұрыс болуына, көзбен монитор экранының ара қашықтығына көніл аударып, жағымсыз ситуациялар пайда болған жағдайда мұғалімге хабарлайды. 

Практикалық жұмыс орындаған кезде ағылшын тілі, орыс тілі. Оқушылар аудармасын жазады. 

1 Косымша

Топқа бөлуге арналған суреттер

1 топ

2 топ

3 топ

2 қосымша

 Әріптерден сөз құрастыру.

 Оқушыларға әріптер беріледі, сол әріптерді құрастыру арқылы сабақтын тақырыбын табады (Мәтінді пішімдеу)

М

Ә

Т

І

Н

Д

І

П

І

Ш

І

М

Д

Е

У

3 Қосымша

 Пішімдеу тақтасының көрсетілген батырмалардың атқаратын қызметін анықта

 

4 Қосымша

 Практикалық жұмыс.

Мәтінді тер

 «Мәтінді пішімдеу»

 «Суретте не бейнеленген?»

 Суретте қандай жануар бейнеленгенін анықтап қазақша-орысша-ағылшын тілінде жаз. Анықталған жануарлардың атауына арнайы бір көлем, түс, қаріп қолдан

 Мысалы:

 Қолтырауын - crocodile- крокодил

 Кенгуру- kangaroo -кенгуру

 3-......

Мысық –кошка –а cat

Ит – собака –а dog

Арыстан- лев - a lion

Жылқы-лошадь-а horse

Шошқа- свинья-а pig

көжек –кролик- а rabbit

Сиыр-корова-а cow

Түйе - верблюд-а camel

Түлкі-лиса-a fox

 Қосымша тапсырма

 

 ЖАНУАРЛАР сөзіне сөздер құрастыр, әр сөзді түрлі түспен, қаріптермен, қаріп көлемімен пішімде

 Дескрипторлар:  

1. Мәтінді тереді 

2. Мәтінді бөліп алады

3.Мәтінді пішімдеу мақсатында пішімдеу тақтасын қолданады

4. Бөліп алған үзіндіге курсив, қарайлатылған, астын сызу батырмаларын қолданады  

5. Бөліп алған үзіндіге түрлі қаріп қолданады

6. Мәтіннің түсін өзгертеді 

7. Қаріпті өзгертеді 

7. Қаріптің көлемін өзгертеді 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
Пікір жазу