Жобалау әдістері. Жобалаудың негізгі кезендері. Графика және жобалау, 12 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім Бөлім 8. Жобалау және жобалау графикасы

Мектеп: Назарбаев зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Халендеров А.А.

Сынып: 12

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жобалау әдістері. Жобалаудың негізгі кезендері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

12.8.1.1.

Әр түрлі саладағы жобалау әдістерімен танысу және кезеңдерін анықтау

 Сабақ мақсаттары

  • Әр түрлі саладағы жобалау әдістерімен танысу және кезеңдерін анықтау

 Бағалау

 критерийлері

  • Әр түрлі саладағы жобалау әдістерімен танысады;
  • Кезеңдерін анықтайды

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушы:

өзінің жобалау жұмысындағы техникалық құжаттарды құру үшін әртүрлі графикалық компьютерлік бағдарламалардың мүмкіндіктерін түсіндіру біледі

инфографика, фокалды нысандар әдісі, объектов, инверсия әдісі, жіктеу әдісі, бөлшектеп байланыстыру әдісі, жобалау кезеңдері, техникалық құжаттар.

Функциональды, эстетикалық, экологиялық, экономикалық, жобаланатын нысанның қауіпсіздік техникасының талаптары.

Жобалау нысаның ... арқылы жетілдіруге болады.

Біздің жобаның негізгі идеясы...

Бұл жоба ... әдісі негізінде орындалды.

Менім жобама ... техникалық құжаттар кіреді.

Бұл жоба ... кезеңдер бойынша құрастырылды.

 Құндылықтарды

 дарыту

Бұл бөлімде оқушылар жобалаудың негізгі кезеңдері мен жобалау әдістер туралы білімдерін кеңінен дамытатын болады.

Моделдер, макеттер, прототиптер құру жұмыстарын орындайтын болады. Нысанды жетілдіру мен модернизациялауға шығармашылық тапсырмалар орындайды. Жоба ұсыныстарын визуализациялау үшін техникалық құжаттар дайындайды. Осы графика және жобалау курсында алған білімдері негізінде оқушылар түрлі графика (қолмен орындалатың/компьютерлік графика/макеттеу) құралдарын қолданып іс – әрекет элементтері бар шығармашылық жоба құрады.

 Пәнаралық

 байланыстар

Информатикада алған білімдерін компьютерлер қолданады, тарих, математика.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Компьютерді колдана отырып тақырыпқа байланысты түрлі ақпарат жинау және дұрыс қолдану арқылы білім дағдыларын көтереді.

Бастапқы білім

Оқушылар бұл бөлімде ақпараттарды визуализациялау құралдары және графикалық әдістері туралы, сызбаларды дәстүрлі графикалық құралдары арқылы орындау дағдыларын біледі. Оқушылар электронды графикалық құжаттарды толтыру және 2D нысанды құру үдерістері туралы біледі. Оқушылар алдыңғы уақытта компьютерлік бағдарламалардағы векторлы және расторлы графикалық редакторда жұмыс орындаған болатын.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1. Сыныппен амандасу. Сыныптағы оқушыларды түгендеу.

2. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру, яғни сабаққа оқушыларды бейімдеп бағдар беріледі. Сыныпты сабаққа дайындау.

3. Cабақ тақырыбымен, мақсатымен және

критерийлермен танысады.

4. Бағалау;

5. Талдау;

6. Рефлесия.

Стикер, флипчарт, скечбуктар, формат А4,A3, дәптер, қаламсап, қара өалам жинағы.

Сабақтың ортасы

35 мин

35 мин

Бірлескен талқылау барысында келесі сұрақтарды талқылаңыз:

  • Қандай үдерісті біз жобалау деп атаймыз?
  • Жобалау әдісін не үшін қолданамыз?
  • Сіздің ойыңызша жобалау әдісі дегеніміз не?
  • Жобалау әдістерін адамдар қызметтің қай саласында қолданады?

(Г) АКТ қолдана отырып (фокальді нысандар әдісі, инверсия әдісі, ыдырау әдісі, ыдырау (декомпозиции) және т.б.) жобалау әдістерін зерттеңіздер. Электронды таныстырылым немесе ақпаратты постер, плакат дайындаңыздар.

(К) Салыстырмалы түрде жобалау әдістерінің мысалдарын талқылаңыз.

Тәжірбиелік жұмыс:

Басқа заттардың бастапқы прототипінің функционалды қасиеттерін өзгерте отырып, фокальді нысан әдісі арқылы жетілдіру. Мыс:

Жетілдіретін нысан: Қолшатыр

Кездейсоқ нысан: шабадан, телефон, бас киім.

Кездейсоқ нысандардың сипаттамалық қасиеттері немесе ерекшеліктері:

Шабадан: жол жүруге арналған, сәндік, жиналмалы.

Телефон: көп функциональды, жеңіл, басқарылмалы.

Бас киім: жылы, ыңғайлы, екі жақты.

Жаңа идеялар және жаңа комбинациялар:

Құралдар орнатылған қолшатыр (бұрағыш, қолшамы).

Аксессуар салуға арналған қалтасы бар қолшатыр (беторамал, телефон, көзілдірік және т.б.).

Екі жақты қолшатыр

Осы тәжірбиелік тапсырманы орындау мысалы ретінде жоба жұмысының жалпы кезеңдерін көрсетіңіз:

  • Нысанды таңдау.
  • Идеяны өңдеу.
  • Шешім шығару жолың таңдау.
  • Прототиппен және түзету жұмыстары.
  • Дайындау.
  • Талдау.

Қосымша тапсырмалар:

Инфографика көмегімен таңдап алынған нысанның жобалау кезеңдерінің постерін құрыңыздар.

Дизайн қызметінің әдістері

http://resh.edu.ru/

subject/lesson/

2724/main/

Фокальді нысан әдісі:

https://www.inventech

.ru/pub/club/088/

Сабақтың соңы

5 мин

Оқушылардан идеялары мен бағалау критерийлерімен бөлісуді сұрау керек.

Оқушылар өз жұмыстарын таныстыруда бір- бірлеріне пікірлер мен жақсарту ұсыныстарын айта отырып, бағалайды.

Содан кейін талқылау мен рефлексия жүргізіледі.

Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?

Электронды журналда бағаланады.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу