Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс). Графика және жобалау, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс)

Сабақта қарастырылатын оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасынан)

12.3.1.1

Кескіннің түрі мен құрамын өзгерту (кескінді ауыстыру) арқылы немесе кескіннің масштабын өзгерту арқылы 2D немесе 3D объектілердін сызбаларын графикалық редакторларда орындау

Сабақтың мақсаттары

3D моделді кескіннің түрі мен құрамын өзгерту арқылы орындау.

Бағалау критерилері

Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру арқылы 3D моделді сызбаларды орындайды.

Тілдік мақсаттар

Сөз қорында «Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру» тақырыбы бойынша жаңа сөздер мен терминдерді қолданады

Глоссарий: ассоцияланған, құрамы, білдіру, стандартты, бөлік, аспап, модель, түр, негізгі, мәзір.

Құндылықтарды білу

Қоршаған ортаға қатысты пайдалы және нақты шешімдер қабылдау үшін шығармашыл және сыни ойлай алу

Пәнаралық байланыс

Растрорлық және векторлық бағдарламалармен қамтамасыз етуде информатика пәнімен байланысады

АКТ қолдану дағдылары

Веб-сайттарды және ғаламтор желілерін түрлі зерт-теулерге, 3D және 2D сызбаларын орындау дағдыларын қалыптастыруда Компас 3D LTD қолдану

Алдыңғы білім

«Қима мен тілікті қалыптастыратың көлемді моделдеу тәсілдері» тақырыбы бойынша білімдері мен түсініктерін қалыптастырады

Күтілетін нәтиже

3D моделді бұйымның алдыңғы бөлігінің тілігін көлемді моделдеу тәсілдерін қолданып орындайды

Сабақ барысы

Жоспар-ланған са-бақтың кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

Ой шақыру:

- Тікбұрышты проекция деген не?

- 2 және 3 жазықтықтағы проекцияны қалай орындайды?

- «Компас» бағдарламасында осындай проекцияларды жасауға бола ма?

- Қалай ойлайсыздар, бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаттары қандай болмақ?

1сабақ

Сабақтың түсіндірілуі:

Компьютерлік бағдарламаның көмегімен жасалатын 3D моделдің сызбасын ассоциаланған деп аталады.

Оқушыларға моделдің ассоциаланған түрлерін құрудағы негізгі командаларын және кескіндердің құрамы мен түрлерін өзгерту мүмкіндіктерін таныстыру. Ол үшін:

1.3D моделді таңдау.

2.Жаңа «Чертеж» құжатын жасау.

3. Вставка → Вид с модели → Стандартные → Модель командаларын орындау арқылы кескін түрлерін үш жазықтыққа проекциялау.

Кескіндердің түрі мен құрамын түрлендіру

1)Орындалған поекциялар нәтижесіне байланысты негізгі көріністі түрлендіру қажет: Негізгі көріністі өзгерту, көріністердің орнын өзгерту және суреттерді ауыстыру

а) Негізгі көріністі өзгерту = жетіспейтін элементтерді қосу/ немесе өшіру.

в) Негізгі көріністі өзгерту үшін: Вставка → Вид с модели → Стандартные командаларын орындап, құралдар панелінен «Ориентация главного вида» батырмасын таңдап, «вид спереди»- ді басқасына ауыстыру керек.

с) көріністі ауыстыру үшін, тінтуірдің оң жақ батырмасын басып «разрушить вид» командасын орындау арқылы жүзеге асады. Бұл операцияны (өзгертілген көріністі қайта орналастыру немесе қажетті проекциялау байланысына бұруды) берілген үш көрініске орындау керек.

d) 3Д моделдің проекциялау байланысында алынған кескінді ( ескі кескінді өшіру немесе кескін қосу) ауыстыру. «Вставка» = «Вид»= «Без проекционной связи» командасын орындау кезіңде сызбаға қажетті деген кескінді таңдауға болады.

Тәжірибелік жұмыс 1

3Д моделден ассоциаланған көріністер құру. Негізгі көріністі өзгерту және моделдің ішкі элементтерін толықтай сызу керек. Қажетті өлшемдерді қою.

Бейнесабақтар Компас 3D LTD

https://www.youtube.com/user/saprblog

АСКОН оқыту материалдары

https://edu.ascon.ru/main/library/study_materials

Компьютерлер, ноутбуктер

Сабақтың таныстырылымы

2 Сабақ

2) Вставка → Вид с модели → Стандартные → Мо-дель командасы арқылы масштаб өзгертуге болады. Параметрлер қатарынан «Масштаб вида» командасын таңдап, машстабты 1:1 машстабқа өзгерту керек.

Тәжірибелік жұмыс 2

3Д моделден ассоциаланған көріністер құру. Мо-делдің ішкі элементтерін толықтай сызу. Қажетті өлшемдерді қою, көріністің машстабын өзгерту қажет.

Қосымша тапсырма

Күрделі 3D моделден ассоциаланған көрініс құру. Моделдің ішкі элементтерін толықтырып сызыңыз,керекті қима мен тіліктерді орындаңыз. Қажетті өлшемдерін қою керек.

Дескрипторлар:

  • 2D моделден ассоциаланған көрініс құрады БҚ қолданады.
  • Кескіннің ауысқан сызбасын орындайды
  • Қажетті қима мен тілігін орындайды
  • Өлшемдерін қояды
  • Кескіннің маштабын өзгертеді.

Сабақтың соңы:

- 5 мин.

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

-Не білдім нені түсіндім?

-Түсініксіз не болды.?

-Нені жетілдіруіміз кажет?

Оқушылар өздерінің немесе бір-бірінің жұмы-старына критерилер бойынша баға береді.

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз

Пән аралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға бола-ды.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданы-лады.

Бұл бөлімді оқушылар-дың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалар-дың қайсыбірі оқушы-лардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ бары-сында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Ойлану

Сабақ мақсатта-ры/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Диф-ференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспа-рланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу