2D нысанның қима және тілік көрінісін орындау үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету) қолдану. Графика және жобалау, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары –Графика және жобалау пәні

Бөлім: Көріністердің негізгі түрлері және оларды құрастыру

Кіші бөлім: Қималар мен тіліктер

Тақырыбы: 2D нысанның қима және тілік көрінісін орындау үшін БҚ (бағдарламамен қамтамасыз ету) қолдану

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Оқыту мақсаты

12.2.4.1

2D объектiнi (қималар мен тiлiктер) жасау үшiн (растрлық немесе векторлық) бағдарламалық қамтамасыздандыруды таңдау

 Сабақтың мақсаты

3D модельдеріндегі қималар мен тіліктерді қолдану туралы білімдерін тереңдетуге, сызбаларды түсінуге, білуге ​​үйрету

 Тілдік мақсат

Оқушылар:

• көріністерді алу әдістерін түсіндіре алады;

• векторлық және растрлық графикада сызу тәсілдерін біледі;

Пәндік лексика және терминология:

Проекциялау әдістері, проекциялау, проекция жазықтығы, көріністер, растрлық және векторлық графика, 2D және 3D нысандары

Диалогқа / жазуға арналған пайдалы сөздіктер:

• Бұл проекция әдісін ... салыстыруға болады.

• Элементтің сызбасын аяқтау үшін белгілі бір көріністер қажет, өйткені ....

• 3D моделіне сәйкес бөлімдер мен бөлімдерді орындау үшін ... қажет

Бағалау критерийлері

Берілген 3D үлгісіне сәйкес пайдалы тіліктерді немесе қималарды орындайды.

2D нысанының қималары немесе тіліктеріне қажетті өлшемдерді салады.

 ESKD ережелеріне сәйкес тілігі немесе қимасы бар 2D нысанының сызбасын бейнелейді.

Пәнаралық байланыстар

«Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар», «Техникалық өлшеу және стандарттау негізі», «Техникалық механика негізі», геометрия, оқу құралы «практикум по черчению Василенко»

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны пайдалану. Планшеттер мен ноутбуктер көмегімен тегіс көріністер мен 2D, 3D қималарын құрудың негізгі ережелері туралы ақпарат алу

 Құндылықтарды дарыту

 

Кеңістіктік елестету, логикалық ойлауын, мақсатты шешуге шығармашылық көзқарасын дамыту.

Компьютерлік графика дағдыларын дамыту және компьютерлік техниканы құрметтеу

Алдыңғы білім

Оқушылардың компьютерлік графика түрлері туралы білімдері

Жоспар

Жоспарланған мерзім

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздері

Сабақтың басы

7 мин.

Сабақтың ортасы

 10 мин.

Практикалық сабақ

Сабақ соңы

Қималар мен тіліктер жайында қысқаша бейнекөрініс көрсету. Талқылау сұрақтары:

- Қималар мен тіліктер көрінісі қандай кезде қажет?

- Сызбада қималар мен тіліктер қалай белгіленеді?

- Қима тіліктен қалай ерекшеленеді?

- Сызбада күрделі тіліктерді қалай орындайды?

Енді Компас 3D немесе AutoCAD бағдарламасында қима мен тіліктерді орындайтын негізгі операциялармен оқушыларды таныстырумен айналысамыз.

  • 3D моделін таңдау.

«Чертеж» құжатындағы «Вставка» = проекционная модель» командасын орындау арқылы 3Д моделін апарыңыз.

  • Сызбада «Разрез» командасын орындау арқылы қима сызығын белгілеңіз.
  • «Вставка» = создать разрезы и сечения операциясын орындаңыз. .
  • «Системный вид» командасына кіріп, қима орындалған сызбадағы көріністі белгілеңіз.
  • Сызбада белгіленген қима немесе тілік көрінеді.

Тәжірибелік жұмыс

1. Берілген 3Д моделіне тиімді (рациональды) қима мен тілік орындаңыз.

2. 2Д нысандағы қима мен тіліктерге қажетті өлшемдерді қойыңыз.

3. 2Д нысанның қима мен тілік көріністерін «ЕСКД» ережесіне сәйкес рәсімдеңіз.

4. Жұмысты баспадан шығарыңыз. Дайын сызбаны басып шығармас бұрын басып шығару аумағын алдын ала қарап алуды ұсыныңыз.

Сабақ соңыңда орындалған жұмыс нәтижесіне кері байланыс берулерін ұсыныңыз.

Компьютерлік бағдарламаларда 3Д моделінен 2Д нысанына қима мен тіліктерді орындау мүмкіндіктерін кезең бойынша көрсету ұсынылады.

AutoCAD бағдарламасында қима мен тілікті орындау:

  • Мысалға "Лист" панель "Создать вид" "Сечение" батырмаларын таңдаңыз;
  • Ата-аналар ретінде пайдаланғыңыз келетін түрді таңдаңыз. Бастапқы бағыты меңзер/курсор қасынан көрінеді;
  • Қиманың бастапқы нүктесін белгілеу үшін сызбаның қасынан басыңыз. Соңғы нүктесін меңзер/курсор көрсетеді.
  • Қиманың соңғы нүктесін белгілеу үшін сызбаның жанынан басыңыз. Қиманы алдың ала көру меңзер/курсор бағдарында көрінеді.
  • Үлгіні қажетті қалыпқа келтіріп, тінтуірді/мышь қолданып көріністі келтіру.
  • SHIFT батырмасын басып тәуелділікті алып тастаңыз. Тәуелділікті қайта іске қосу үшін SHIFT батырмасын қайта басыңыз.

"Создание сечения"панель "Способ"раскрывающееся меню "Глубина"Срез. найти қосымшасын таңдаңызар. Егер қиюшы жазықтықты геометрияның артына қосқыңыз келсе, "Расстояние" таңдап, қажетті ақпаратқа сәйкес параметрді орнатыңыз.

  • "Создание сечения" панель "Создать" "ОК" параметріне барыңыз.

Компас 3D LTD бағдарламасында қима мен тіліктер орындау үлгісі:

  • 3Д моделді таңдау;
  • «Чертеж» құжатына проекцияланушы модель « Вставка» командасын орындап 3Д моделді алып келіңіз;
  • Сызбаға «разрез» командасын орындау арқылы қиманың сызығын белгілеңіз;
  • «Вставка» командасы арқылы қима мен тілік операциясын орындаңыз;
  • Сызбадағы қима орындалып жатқан көріністі белгілеп, «Системный вид» командасына кіріңіз;
  • Сызбада берілген қима немесе тілік көрінеді.

Қима мен тілік орындауға арналған 3Д модел және тілік орындау кезеңіңде 3Д модел дененің айналуын қолдану ұсынылады.

Тілік қалай орындалады

www.youtube.com/watch?v=kXiSfc2r-CM

AutoCAD. Т-құралдармен 2D, 3D тегіс көріністері мен тіліктерін орындау.

https://www.youtube.com/watch?v=QPGuGypa07E

AutoCAD 2016-та бөлшектің изометриясын, тіліктерді, көріністерді салу жолдары.

https://www.youtube.com/watch?v=xp1UdF9qaxM

Қосымша ақпарат

Саралау– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау, іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып іріктеу (Гарднердің жиынтық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты тиімді пайдалануды ескере отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Рефлексия

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

 

 Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

 

1:

2:

 Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

 үйренуге қатысты)

1:

2:

 Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болатын қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу