Қарапайым құрылыс сызбаларын оқу және орындау. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: № 4 Мектеп: Павлодар қ, ХББ НЗМ Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері Мұғалімнің аты-жөні: КожахметовА.К. Қосалқы бөлім: Сәулет – құрылыс графикасының элементтері Қатысушылар саны:. Мерзімі: Сынып: 10 Келмегендер саны:
| |
Сабақ тақырыбы | Қарапайым құрылыс сызбаларын оқу және орындау. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.6.3.2 Әр түрлі ақпарат көздері мен жалпы ережелерді, шартты белгілерді қолдана отырып қарапайым құрылыс сызбаларың орындау және оқу |
Сабақтың мақсаттары: | Әр түрлі ақпарат көздері мен жалпы ережелерді, шартты белгілерді қолдана отырып қарапайым құрылыс сызбаларың орындау және оқу |
Жетістік критерийлері | Оқушы: Әр түрлі ақпарат көздері мен жалпы ережелерді, шартты белгілерді қолдана отырып қарапайым құрылыс сызбаларың оқиды және орындайды. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Эксперименттердің нәтижелерін қорытындылайтын жиынтық есепті жазу үшін сөздерді және терминдерін қолдана алады сызу, бөлшектер, жоспар, қасбет, кесу және т.б. |
Пән аралық байланыстар | Сызу |
Құндылықтарды дарыту | Көркем еңбек. |
АКТ қолдану дағдылары | Бұл сабақта АКТ ресурстарын оқушылар пайдаланбайды. |
Бастапқы білім | 10 сыныптағы 1-2-3 бөлімде алынған білімдер. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы: 3мин. 2мин. | 1. Сәлемдесу және бір-біріне үш тілде жылы сөздермен тілек тілейді. (Қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) 2. Сабақтың тақырыбымен танысу. Оқушылардың сабақ барысындағы орындайтын тапсырмалары мен мақсаттары | Интерактивті тақта Презентация Power Point Слайд № 1 | |||||||||||||
Середина урока 10мин. 5мин. 2мин. 5мин. 35мин. 10мин. | Жаңа тақырыппен танысу. Слайдтарға назар аударыңыз. Бүгін біз «Қарапайым құрылыс сызбаларын оқу және орындау» туралы әңгімелейтін боламыз. Ғимаратты немесе құрылысты салу үшін алдымен жұмыс сызбаларын жасап шығару қажет. Машина жасаудағыдай, типтік буындар мен стандартты бөлшектер құрылыс саласында кеңінен қолданылады. Олардың суреттері, әдетте, жоқ. Оларды арнайы альбомдар мен каталогтардан табуға болады.Дегенмен, құрылыс сызбаларында бірқатар ерекшеліктер бар.
Құрылыс сызбаларының масштабтары. Кішкентай ғимараттар мен қасбеттер үшін 1: 50 масштабта қолданылатын суреттер салу үшін қолданылады: бұл қасбеттің архитектуралық бөлшектерін анықтауға мүмкіндік береді. Әртүрлі бейнелердің масштабы басқа болуы мүмкін болғандықтан, әдетте олардың әрқайсысының жанында көрсетіледі. Жоспарларда өлшемдер сырттан қолданылады. Құрылыс сызбаларын оқу тәртібі Құрылыс сызбаларын оқып шығу үшін келесі процедураны орындау ұсынылады: 1. Суретте бейнеленген ғимараттың немесе ғимараттың атын анықтау. 2. Қандай кескіндерді орнатыңыз (қасбеттер, жоспарлар, кесектер). 3. Суреттегі жазулар мен суреттерді бірге қарастырып көріңіз. 4. Ғимараттың барлық бөліктерінің өзара орналасуын және құрылысын зерттеу. 5. Барлық тұрғын және тұрғын емес үй-жайларда есіктердің, терезелердің, санитарлық және басқа жабдықтардың орналасқан жерін біліңіз. 1-суретке қатысты сұрақтарға жауап беріңіз: 1) Суретте қандай суреттер көрсетіледі? 2) 11-11 секцияға арналған секциялы жазықтық қайдан өтеді? 3) Әр бөлменің аумағы қандай? 4) Әр пәтерде қанша есік бар? Сурет. 1
Практикалық тапсырма №1 Карталармен жұмыс істеу. 1. Ғимараттар мен құрылыстарды бөлудің негізгі топтары қандай? 2. Ғимараттың негізгі құрылымдық элементтері туралы не білесіз? 3. Ғимараттың жоспары қандай? 4. Ғимарат бөлімі дегеніміз не? 5. Ғимараттың қасбеті қандай?Сурет туралы ережені атаңыз (сызбаға формат, кадр, тақырып блок) Практикалық тапсырма №2 Жеке түрінде үйіңіздің (пәтердің) жоспарын сызу. Жаңа материалдарды бекіту.Оқушылардың өзіндік жұмысы.Оқытушының басшылығымен тәжірибе.Қателерді уақтылы жою үшін тез кері байланыс орнатыңыз. Өзін-өзі бағалау. Топтағы оқушылар өз жұмыстарын бір-бірімен алмастырады және 5 ұпайлық шкала бойынша баға береді. Жұмыстың нәтижелері басқармада жарияланады. | Слайд № 3 Слайд № 4 Слайд Слайд № 6 Слайд № 7 Формат А4, қарындаштар, сызғыш, өшіргіш, рейсшина және т.б. Слайд № 8 | |||||||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия 3мин.. | Оқушылар өзін-өзі реттеу және ынтымақтастық принциптерін үйренуін қамтамасыз ету. 1. Сабақ ұнады ма? 2. Жаңа тақырып бойынша сұрақтар бар ма? | ||||||||||||||
Дифференциация | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасы | |||||||||||||
Неғұрлым қабілетті оқушылар сыныптың қалған бөлімдерімен бөліседі. | Топтағы оқушылар өз жұмыстарын бір-бірімен алмастырады және 5 ұпайлық шкала бойынша баға береді. Жұмыстың нәтижелері басқармада жарияланады. | Тәжірибелік тапсырманы орындау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау. | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Сабаққа қатысты ойлар | ||||||||||||||
Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма? Барлық студенттер орталық органға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма? Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?