Құрастыру сызбасы (графикалық жұмыс). Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: № 4 Техникалық, сәулет – құрылыс және ақпараттық графика элементтері Кіші бөлім: Құрастыру сызбасы. Бөлшектерді қосу. Мектеп: Павлодар қ, ХББ НЗМ Мұғалімнің аты-жөні: Сынап: 10 Мерзімі: Қатысушылар саны : Келмегендер саны : | |
Сабақ тақырыбы: | Құрастыру сызбасы (графикалық жұмыс) |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.6.2.2 Құрастыру сызбасын орындау және ресімдеу ережесін білу 10.6.2.3 Құрастыру сызбасының егжей-тегжейі мен эскизін білу және орындау |
Сабақтың мақсаттары: | - Құрастыру сызбасын орындау және рәсімдеу ережелерімен таныстыру; - жұмыс және құрастыру сызбалары арасындағы айырмашылықты анықтау; - Құрастыру сызбасын бөлшектеуді және эскизді орындау. |
Бағалау критерийлері | Оқушы: - Құрастыру сызбасын орындау және ресімдеу ережелерін біледі; - Жұмыс және құрастыру сызбалары арасындағы айырмашылықтарды анықтайды; - Құрастыру сызбасын бөлшектеуді және эскизді орындайды. |
Тілдік мақсаттар | Терминология: Құрастыру сызбасы, бөлшектеу, эскиз, басты түр мен фронтальды тілікті біріктіру, жоғарғы түрі, сол жақ түрі, жергілікті тілік |
Пән аралық байланыстар | Геометрия |
Құндылықтарды дарыту | әрбір оқушының пікірін құрметтеу және қолда бар білімді одан әрі дамыту мақсатында пайдаланудың маңыздылығын тану |
АКТ қолдану дағдылары | Презентация Power Point, интерактивная доска, ноутбуки |
Бастапқы білім | Знания, полученные в предыдущих четвертях |
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы 3 мин 7 мин |
2. «Миға шабуыл» Сабақтың тақырыбы "Құрастыру сызбалары" және біз жұмыс және құрастыру сызбалары арасындағы айырмашылықты анықтау керек.(ҚС), олар не үшін арналғанын, қалай ресімделгенін және кесінділердің қандай ерекшеліктері бар екенін анықтау. - Бұл материал сізге таныс немесе таныс емес пе? - Құрастыру сызбасының қандай элементтерін зерттедіңіз? (бөлшектерді қосу), - Демек, білімдеріңіздің белгілі бір жолжүгі бар, есіңізде болсын, сіздің бұрандалы қосылыстар сызбалары, тесттерге жауап берген дәптерлеріңіз - бұл техникалық құжаттама, оны бұйым торабының жобасын жасау бойынша практикалық жұмыста қолдануға болады. Сабақ "жобаны қорғау" түрінде өтеді. Бұл не екен?
Инженерлер жобалық топтарға біріктірілді. Ең дайындалған үш инженер сарапшы болады. Бас маман инженерлер мен жобалау топтарының алдына тапсырма қояды, оларды шешу бұйым торабының жобасын жасауға көмектеседі. Әр адам Өз-өзіңді көрсете отырып (яғни, белсенді жұмыс істей отырып), кәсіпте бекітіледі, ал бірге бұйым түйінінің жобасын жасай отырып, өзіңізді бір жылға жұмыспен қамтамасыз етесіз. | Презентация PowerPoint, интерактивті тақта Слайд 1 Слайд 2-3 | |
Сабақтың ортасы 15 мин 34 мин
|
Жұмыс сызбасын қарастырайық. Сұрақтарға жауап беріңіз:
Енді құрастыру сызбасына қатысты сұрақтар: топта жауаптарды қою және талқылаңыз (1 мин.талқылауға). Екі сызбаны не біріктіреді және не ажыратады? Кестені толтырыңыз. Инженерлер жолдарды толтыру нұсқаларын кез келген тәртіпте ұсынады, бас маман дұрыс жауаптар ашады. Біртіндеп кесте толтырылады, құрастыру сызбасында соңғы екі жолды бас маман толтырады. Құрастыру сызбасы екі тармаққа көп. Бұл бұрын кездеспеген нәрсе. Біз оларды кейінірек егжей-тегжейлі пысықтаймыз. Құрастыру сызбасында бұйым (құрастыру бірлігі) Жиналған түрде оған кіретін барлық бөлшектермен бейнеленеді. Өндірісте алдымен сызба бойынша бөлшектер дайындалады. Содан кейін құрастыру сызбасы ... - оларды бұйымға жинайды. - Құрастыру сызбаларымен қай жерде кездестіресіз? - Жинақтау: қандай да бір затты сатып ала отырып, оған құрастыру сызбасы қоса беріледі, мысалы, жиһазды дұрыс құрастыру үшін. -Қазір мына сұраққа жауап береміз: "құрастыру сызбасының мақсаты неде?"(инженерлерді тұжырымдау, содан кейін анықтамамен слайд). Бұл анықтаманы бақылау парағына жазуды сұраймын. Бұл іс жүзінде нені білдіреді? Құрастыру сызбасы бойынша бұйымның конструкциясымен, жұмыс істеу принципімен танысады, жұмыс процесінде реттейді (теңшейді), жұмыс орнында орнатамын (құрастырылады) және бұйымды жөндейді Бұл сызбада қандай суреттер бар? (Оқушылардың жауаптары). Жалпылау. Бұйымның конструктивтік құрылғысы қажетті түрлермен, тіліктермен, қималармен және шығару элементтерімен анықталады. Түрлері, қималары және қималары проекциялық байланыста орналасады. Құрастыру сызбасы бойынша жұмыс принципін қалай түсінуге болады? (Техникалық құжат-спецификацияны оқып шығыңыз)
Оны А4 форматындағы жеке парақтарда орындайды,ал оқу сызбалары мен А4 форматындағы сызбаларда оны негізгі жазудың үстіне орналастырады. Ерекшелікте бес баған: * бөлшектер нөмірлері (позициялар); * атауы; * саны; * материал жасалған егжей-тегжейлі; * ескерту(қосымша деректер).
Инженерлердің практикалық жұмысына кірісеміз. Барлық жобалық топтың табысы әр адамның жұмысына байланысты. Есіңізде болсын, сіз осы беделді жобалау институтында жұмыс істегіңіз келеді. Сіздің жұмысыңыздың нәтижесі оқушылардың Құрастыру сызбасын графикалық ресімдеудің қыр-сырын қалай меңгергенін көрсетеді.Әрбір топ үшін 1 тапсырма бойынша. Экранда жобалау топтарындағы жұмыс жоспары. Жеке жұмыс аяқталғаннан кейін бас маман - жоба жетекшісі өзін жақсы көрсеткен үш инженерді Тапсырыс берушінің қабылдау комиссиясына тағайындайды. Олар басшыға жұмыс нұсқаларын жинауға көмектеседі және жеке үстел басында орын алады. Тапсырма: Құрастыру сызбасын бөлшектеуді және эскизді орындау. Бағалау критерийлері: * жобалық жұмысқа еңбек еткен барлық инженерлерді ұсыну; * топтық жұмыстың таңдалған қосылысын егжей-тегжейлі сипаттау: қалай аталады,қандай бөлшектер қосылысқа кіреді; * жобаны ұсыну: қосылыстың атауы, қосылысқа қандай бөлшектер кіреді; * графикалық орындаудың дұрыстығы. Дескрипторлар: * жобалық жұмысқа еңбек еткен барлық инженерлер ұсынылған; * топтық жұмыстың таңдалған қосылысы егжей-тегжейлі сипатталған:қалай аталады,қандай бөлшектер қосылысқа кіреді; * жоба ұсынылған:қосылыстың атауы, қосылысқа қандай бөлшектер кіреді; * графикалық жұмыс дұрыс орындалды. Жоба жұмысын қабылдау: Сарапшылар инженерлердің жұмысын бағалайды. Жобалық жұмысты қабылдау нәтижесі " қабылданды","қабылданбады". Сарапшылар жобаны ұсынудан өз әсерін айта алады. | Слайд 4 Слайд 14 Слайд 15 Слайд 6-8 Слайд 11-12 Бақылау парағы Слайд 9-10 Карточка 1 | |
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытындылау:
| ||
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |
Бағалау: "Екі жұлдыз - бір тілек" | Сызба құралдарын пайдалану кезінде практикалық тапсырманы жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау | ||
Сабақ бойынша рефлексия | Сабақ бойынша ойлану | ||
Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ҚО-ға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма? Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | |||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойлан)? 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?