Заттардың (геометриялық денелер) пішіндерін құрылымдау. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар:

Заттардың (геометриялық денелер) пішіндерін құрылымдау

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Отаров М. Т.

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Заттардың (геометриялық денелер) пішіндерін құрылымдау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.1

Берілген өлшемдерге сәйкес денелерді құрастыру

10.7.1.1

Танымды тапсырмалар (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық, графикалық тапсырмалар), ұтымды орындау жолдарын ұсыну

 Сабақ мақсаттары

Өткен материалды қайталау

Денелердің пішіндерін құрылымдау

Тапсырмаларды орындау

 Бағалау критерийлері

Білу

  • Құрылымдаудың не екенін біледі

Түсіну

  • Құрылымдауды орындаудың үдерісін түсінеді

Қолдану

  • Өз сызбасында құрылымдауды орындаудың үдерісін қолданады
  • Әр түрлі тапсырмаларды орындайды

Анализ

  • Сызбаны талдайды
  • Орындалған сызбаларды талдайды, рефлексия жүргізеді

Синтездеу

  • Бөлшектің сызбасын жасайды

Бағалау

Сыныптастар жұмысын бағалайды.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты ерекшелік, сөздіктер мен терминдер:

Аксонометриялық проекциялар, құрылысы, бағыты, дене пішіні, пішіннің өзгеруі.

1.Денені құрылымдау …

2.Масштабтың өзгеруі …

3.Пішіннің өзгеру бағыты …

  Құндылықтарды

  дарыту

 

Оқушылар мен мұғалім арасындағы ынтымақтастықты құру.

Өздерінің және басқалардың жұмыстарына қатысты басқа адамдардың пікірін тыңдау және оған дұрыс жауап беру мүмкіндігі.

Коммуникативті болу, сызба құралдарымен жұмыс істеу мүмкіндігі.

 Пәнаралық

  байланыстар

Теориялық білімдері: өнер, математика, геометрия, физика

Бастапқы білім

 

Проекциялауды меңгеру, сызбадағы белгілер мен ережелер, аксонометриялық проекциялау түрлері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарға бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Сабақтың ортасы

5 мин.

  • мин.
  • Сабақтың ұйымдастыру кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті:

• Материалды қайталауды ұйымдастыру CLIL (Finish the sentence);

• Оқушыларды оқыту мақсаттары мен сабақтың мақсаттарымен таныстыру;

Оқушылардың міндеті:

• Материалды қайталау CLIL (Finish the sentence);

• Оқу мақсаттарына негізделген оқушыларға сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау;

Сабақтың тақырыбын сипаттау:

• «Геометриялық денелердің беттерін жайма орындау» тақырыбын CLIL (Finish the sentence) әдісі арқылы қайталау;

• Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерін анықтау;

2. кезең Зерттелген материалды жалпылау және жүйелеу сатысы.

Оқушылардың сабақ ішіндегі қызметінің сипаттамасы:

1. Құрылымдау — бұл белгілі бір талаптарға сай келетін машиналардың, механизмдердің, құрылымдардың жобаларын әзірлеу үдерісі. Құрылым - анықталған объектінің, машинаның, құрылғының және т.б. бөлігінің құрылымы мен құрылысы.

2. Құрылымдау үдерісі жаңаны құрастыруға немесе қолданыстағыны жетілдіруге бағытталған болуы мүмкін.

Құрылымдаудың негізгі кезеңдеріне:

1. Құрылымдау тапсырмасының мазмұнына кіріспе.

2.Құрылымдау тапсырмаларын шешудің қолданыстағы нұсқаларын зерттеу.

3. Тапсырмалардың шешу жолын табу.

4. Тапсырманы орындаудың оңтайлы шешімін дайындау.

5. Тетік бөлшекке арналған конструкторлық құжаттаманы құрылымдауға дайындау (бөлшектердің сызбалары, құрастыру сызбасы,сипаттамалары).3. Сызбаның оқу не үшін қажет екенін еске түсіреміз. Сызбаны оқу және орындау денені пішіндеу, бөліктің бір бөлігін түрлендіру арқылы жою.

Оқушылардың сабақ ішіндегі қызметі:

Сызбаны қарастыру, бөліктің пішінін, екі цилиндрді анықтаймыз. Төменгі оң жақтағы суретті шығарамыз, бөлшектердің көріністі бейнесіне назар аударамыз. Дененің бір бөлігін белгіленген жерден алынып тасталса, бөлік қалай өзгеретінін байқаймыз. Жоғарғы жағынан сол жақтағы сызбаны оң жағындағы көріністі денемен салыстырамыз.

  • кезең Практикалық жұмысты орындау кезеңдері

1. Ребус ойыны.

2. Практикалық жұмыс. Тетік бөлшектердің белгіленген өлшемдегі алынған бөліктің эскизін орындау. Бізге бөлшектердің визуалды бейнесі өлшемдермен берілген. Сызбаны орындау үшін негізгі көріністің бағытын анықтаймыз (қызыл көрсеткіш). Оқушылар жұмыс дәптеріне сызба эскизін орындау қажет.

6. Тапсырманы орындау. Уақыт қалса, өлшем сызықтарын түсіруге болады.

7. Қосымша тапсырма

4.Кезең: Сызбаны тапсыру.

5.Кезең: Все работы учащихся выставляются на доске и проводится оценивание. Учащийся показывает части детали, которые он в своем чертеже изменил, при этом он объясняет какой из операции формообразования применил и по какой причине. Қосымша тапсырма. Балалардың бұрылыстарын тоқтата тұру үшін пайдаланылатын бұрылыс қосындысын ескере отырып. Байланыс туралы мәліметтерді көру

4. Сахна: Сызбан тастыға.

5. Кезең: Барлық сызба жұмыстары тақтаға қойылады және бағаланады. Оқушылар, сызба орындау барысында өзгерген бөліктің бөліктерін көрсетеді, сол кезде ол пішіндеу әдісінің қайсысын қолданғаның түсіндірді.

Дескрипторлар:

  • Құрылымдаудың не екенін біледі
  • Құрылымдауды орындаудың үдерісін түсінеді
  • Өз сызбасында құрылымдауды орындаудың үдерісін қолданады
  • Әр түрлі тапсырмаларды орындайды
  • Сызбаны талдайды
  • Орындалған сызбаларды талдайды, рефлексия жүргізеді
  • Бөлшектің сызбасын жасайды
  • Сыныптастар жұмысын бағалайды

Бағалау:

Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау

Компьютер, интернет, A4 форматы, өшіргіш, қарындаш T, TM, M, сызғыш, ұштағыш.

Сабақтың соңы

5 мин.

Сабақ соңында рефлексия жүргізу:

- не білдім, неге үйрендім

- не түсініксіз болды

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Дополнительная информация

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Сабақ кезінде қауіпсіздік талаптары.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу