Құрастыру элементтерімен тапсырмаларды шешу. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 11 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | "Құрастыру элементтерімен тапсырмаларды шешу", | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Сызба формаларын құрастыру 10.4.2.1. Берілген параметрлер бойынша пән пішінін құрастыру 10.7.1.1 Қызықты есептерді шешу (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық графикалық есептер) | |||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар үйренеді: Барлығы. Берілген параметрлер бойынша құрастыру ерекшеліктерін түсінеді күрделі емес қызықты есептерді шешеді Көбісі. Құрастыру элементтерінің ерекшеліктерін біледі .Шығармашылық тапсырмаларды орындай алады. Кейбіреулері. Заттардың құрылымын талдайды. Құрастыру элементтерімен графикалық тапсырмаларды орындайды | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: Құрастыру міндеттерін түсінеді және орындайды | |||||
Тілдік мақсаттар
|
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу | |||||
Пәнаралық байланыстар | Технология, көркемдік еңбек, геометрия | |||||
Бастапқы білім | Көрнекі сурет бойынша бөлшектің проекциясын жобалау, құру, бөлшектің ойлы бұрылуы және жаңа қалыпта аксонометриялық проекциясын сызу | |||||
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалімнің әрекеттері (Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?) | Оқушылардың қызметі | Бағалау (орындау әрекеттері) | Дифференциация түрлері (орындау әрекеттері) | |||||||||
Сабақтың басы |
|
|
|
| |||||||||
Негізгі бөлім (25 минут) | Тапсырма: Тапсырма: тірек бөлшегін салмағы азайатындай етіп құрастырыңыз. Сызбада құрастыру элементтері бар тапсырмалар берілген. осы цилиндрлік стерженьнің жоғарғы бөлігінде тік қалыпта тіреу тұрғызыңыз, тіректің негізін болттардың көмегімен үстелге бекіту мүмкіндігін қарастырыңыз. Бұл ретте, тірек массасын азайтқан жөн. Бұл міндетті шешу кезінде оқушы үш мәселені өз бетінше шешуі тиіс. Мұғалім сұрақ қояды: Орнатылатын тіректің диаметрі бекітілетін жазықтықтан үлкен соны ескеріп қалай орнату керек екенін ұсыныңыз? Мұнда екі шешім болуы мүмкін: стерженьнің диаметріне тең тіректі орнатылатын деталь негізіне тесік жасап опораны стерженьге орнатуға болады (сурет. 25, а); сіз ерекше тілік жасай аласыз (25, б) және оны тіректің жоғарғы жағына отырғызыңыз. Осы мәселе туралы жауап күтіледі, Екінші шешімде стерженьді, шпильканың көмегімен бекітсе де сенімді түрде орнатылатынын атап өту керек. Тіректі үстелге бекіту мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін қандай конструктивті шешім қабылдау керек? Мұнда сондай-ақ, 2 жолмен шешілуі мүмкін: оның негізінде екі тесік құру (сурет. 25, в) немесе екі ойықты көздеу (сурет. 25, г және д). Тіректің жеңіл массасын қалай қамтамасыз ету керек? Мұнда, егер тіректің ортасынан екі үш тесік жасаса онда оның салмағы азаяды. Оқушылар тағы басқа жолдары бар екенін қарастыру тиіс бұрыштарды дөңгелектеу немесе кесу салмақты азаитады (сурет 25,д). Топтық жұмыс 15 минут Мақсаты: бейнелі ойлау қабілетін арттыру және дербестік деңгейін арттыру. Тапсырма №1: сызбада қайта құрылған бөлшектің қажетті түрлерімен қатар аксанометриялық проекцияның тілігімен бірге орындау | Тапсырманы ойланады Сұраққа жауап бередіі Сұрақтарға жауап бере алады. Тапсырманы ойланады Сұрақтарға жауап береді Тапсырманы ойланады Опцияларды ұсынады | КБ Білім алушылар: Мұғалімнің түсіндіруі барысында тапсырмаларды шешуді меңгерген Дескрипторлар: Білім алушылар: Жоғарғы бөлігінде үлкен массаның бөлшегін орнату қалай анықтайды Бөлшектерді қайта құру үшін қандай конструктивті шешім қабылдау керек. Бөлшектің салмағын азайту жолымен (қысуды жою кесу және т. б.) КБ Білім алушылар: Мәселенің конструктивті шешімін ұсынады талқылауға белсенді қатысады Дескрипторлар: Білім алушылар: Талқылауға қатысады Пікірмен бөліседі Ұсынады Сындарлы шешім КБ Білім алушылар: Тапсырманың шарттарымен бөлшекті сауатты сызады Дескрипторлар: Білім алушылар: Изометриялық проекция жасайды Қажетті тілігі бар бөлшектің үш түрін жасайды | Нәтижесі: оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар " өзектің диаметріне тең тіректе тесік құру және өзекті тірекке қою өзектің диаметріне тең» оқу мотивациясы төмен оқушыларға жауап беру қиын болуы мүмкін Нәтижесі: оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар "оның негізінде екі тесік құру немесе екі тесік қарастыру" деп жауап береді.» оқу мотивациясы төмен оқушыларға жауап беру қиын болуы мүмкін Нәтижесі: оқу уәждемесінің жоғары деңгейі бар оқушылар» оқу мотивациясы төмен оқушыларға көмектеседі оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушыларға конструкциясы бойынша неғұрлым күрделі бөлшектері бар тапсырмалар карточкаларын беру танымдық белсенділігі төмен оқушыларға тақтадан сызады танымдық белсенділігі төмен оқушыларды түрлендіру нақтылау арқылы қолдау. Әр оқушының орындалған тапсырмасының деңгейін бақылау парағына бекіту | |||||||||
Сабақтың соңы | Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин) Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе? Мақсатқа жетуге не көмектесті/кедергі жасады? | Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау | Ұғыну және өзін-өзі бағалау | ||||||||||
Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?