Денелердің түрін және құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс). Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 3 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар:

Денелерді түрлендіру

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Отаров М. Т.

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сынып: 10

Сабақ тақырыбы:

Денелердің түрін және құрамын түрлендіру (графикалық жұмыс)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.1

Проекциялаудың түрлі әдістерімен сызбаларды орындау

10.3.1.2

Денелердің сызбаларын орындау және бөліктердің құрамын түрлендіру (бөліктерді ауыстыру) немесе масштабын түрлендіру

 Сабақ мақсаттары

оқушы

  • Материалды қайталау
  • Денені түрлендіру
  • Түрлі тапсырмаларды шешу

 Бағалау критерийлері

Білу

  • Түрлендірудің не екенін біледі

Түсіну

  • Түрлендіру үдерісін түсінеді

Қолдану

  • Түрлендіру үдерісін өзінің сызбаларында қолданады
  • Түрлі тапсырмаларды орындайды

Талдау

  • Сызбаны талдайды
  • Орындалатын жұмыстарды талдайды, рефлексия жүргізеді
  • Синтездеу
  • Бөлшектің сызбасын жасайды

Бағалау

Өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын бағалайды.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты ерекшелік, лексика мен терминология:

аксонометриялық проекциялар, құрылысы, бағыты, дене пішіні, пішіннің өзгеруі.

Полезные выражения для диалогов и письма:

1.Денені ауыстыру …

2.Масштабтың өзгеруі …

3.Пішіннің өзгеру бағыты …

  Құндылықтарды

  дарыту

 

Оқушылар мен мұғалім арасындағы ынтымақтастықты құру.

Өздерінің және басқалардың жұмыстарына қатысты басқа адамдардың пікірін тыңдау және оған дұрыс жауап беру мүмкіндігі.

Коммуникативті болу, сызба құралдарымен жұмыс істеу мүмкіндігі.

 Пәнаралық

  байланыстар

Теориялық білімдері: өнер, математика, геометрия, физика

 АКТ қолдану

  дағдылары

Ақпаратты іздеу, іріктеу, салыстыру бойынша оқушылардың өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту. Әртүрлі зерттеулер үшін веб-сайттарды және интернет-ресурстарды пайдалану;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарға бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар

Ресурстар

Сабақтың басы

  • мин.

Сабақтың ортасы

5 мин.

  • мин.
  • Сабақтың ұйымдастыру бөлімі

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Материалды қайталауды ұйымдастыру;

• Оқушыларды оқыту мақсаттары мен сабақтың мақсаттарымен таныстыру;

• Тапсырмалары бар карталарды дайындау

Оқушылардың іс-әрекеті:

• Материалды қайталау;

• Оқу мақсаттарына негізделген сабақтың мақсаттарын және бағалау критерийлерін анықтайды;

• «Дененіің түрін және құрамын өзгерту» тақырыбында әртүрлі тапсырмаларды орындау.

Сабақтың тақырыбын сипаттау:

• Материалды қайталау;

«Дененің түрін және құрамын өзгерту» тақырыбы бойынша әр түрлі тапсырмаларды орындау.

2.кезең Зерттелген материалды жалпылау және жүйелеу сатысы.

Оқушылардың сабақ ішіндегі қызметінің сипаттамасы:

Графикалық жұмыстарға «Дененің түрін және қүрамын өзгерту» тақырыбына нұсқау. Жұмысты бастамас бұрын графикалық жұмысты орындау үшін қажетті құралдарды жинау керек. Олар мақта матадан жасалған құрғақ шүберекпен сүртілу керек. Таңдалған құралдар жұмысқа кедергі келтірмейтіндей етіп, сонымен қатар олардың арасында қажетті таңдауларды жылдам таңдау үшін орналастырылуы керек.

Сызбаны орынауды бастамас бұрын бірнеше қарындашты қайрау керек. Сондай-ақ үстелде артық ештеңенің болмауын және жарық сол жақтан түсіп тұруын тексеру керек.

Дененінің сызбасын орындауға негізгі және жұқа сызықтармен жазуларды қолдану. Бұл жұмыстар үшін қатты қарындаштармен 2T немесе 3T түрін таңдаңыз.

3.кезең Практикалық жұмыс орындау

1 тапсырма: Кроссворд шешу

2 тапсырма: Каточкада берілген тапсырмалырды орындау.

Тапсырма мақсаты:

• Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау және кеңістіктік қабылдауды дамыту

• Өткен сабақтарда жинақталған білімдерді пысықтау

Мұғалімнің іс-әрекеті:

  • Слайд арқылы кроссворд көрсету;
  • Тапсырма карточкаларын тарату;
  • «Денелердің түрін және құрамын өзгерту» тақырыбы бойынша тапсырмаларды орындауды ұйымдастыру;
  • Кері байланыс пен бақылауды жүзеге асыру;

Оқушылардың іс-әрекеті:

  • «Денелердің түрін және құрамын өзгерту» тақырыбы бойынша тапсырмаларды орындау;
  • Кері байланыс пен бақылауды жүзеге асыру;

Жұмыс сипаттамасы:

1 кезең: Кроссворд шешу

2 кезең: Сызба А4 форматында, сызылған рамада және негізгі жазба үшін, сызба құралдарының көмегімен, қауіпсіздік шараларын сақтаумен орындалады.

Мұғалім оқушылардың дайындығын және А4 форматты тексереді, онда толтыруға арналған рамка және жазба толтыру бөлімі сызылуы керек.

3 кезең: Оқушыларға тапсырма карточкаларын тарату.

Оқушылар жеке жұмыс істейді.

Көріністің орналасуына байланысты сызбаны орындайды - сызба контуры мен өлшемді есептеп қолдану. Бұл сызбаның орналасуының дұрыстығын бағалауға мүмкіндік береді және қажет болған жағдайда өзгерістер енгізуге мүмкіндік береді. Егер сызу симметриялы болса, симметрия осі шығарылады; шеңбердің орталықтарын нүктелік сызықтармен белгілеу; сызбаның басқа сызықтарын қолдану. Бұл жағдайда, алдымен, шеңберлерді дөңгелектер, ал содан кейін оларға қатысты сызықтар орындалады.

4 кезең: Оқушылар берілген карточкалардағы тапсырмаларды орындайды.

Сызу аяқталғаннан кейін сызбаны мұқият тексеріп, анықталған артық сызықтар немесе қате сызықтарды түзету керек.

Сызба аяқтағаннан кейін тексеру сызбаның дұрыс орындалғаның соның ішіндегі мысалы, қажетті сызықтар толығымен сызылған ба, барлық сызықтардың өлшемдері түсірңлген бе, егер негізгі сызықтар дұрыс сызылмаса және т.б. жетіспейтін сызықтар, нұсқама сызықтар белгіленіп тұр ма.

Жазбалар мен өлшемдерді сызбаға түсірген кезде, қағаздың таза парағы қолдың астына қойыңыз, бұл қарындашпен орындалған сызықтар мен жазбалардың ластануынан сақтайды.

5 кезең: Сызбаны тапсыру.

6 кезең: Барлық сызба жұмыстры тақтаға ілініп бағалау жүргізіледі.

Дескрипторлар:

  • Өзгертудің не екенін біледі
  • Өзгертуді орындау үдерісін біледі
  • Өзгертуді орындау үдерісін өз сызбасында қолданады
  • Түрлі тапсырмаларды орындайды
  • Сызбаны талдайды
  • Орындалған жұмысты талдайды және рефлексия жүргізеді
  • Бөлшектің сызбасын жасайды

Бағалау:

Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау

Дифференциация:

Күрделі және жеңіл тапсырмалар

Компьютер, интернет, A4 форматы, өшіргіш, қарындаш T, TM, M, сызғыш, ұштағыш.

Сабақтың соңы

5 мин.

Сабақтың соңында рефлекция жүргізу:

- не түсініксіз болды?

- неге уақыт жетпеді?

- немен жұмыс жасауым қажет?

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бағалау графикалық жұмысты тексеру арқылы жүргізіледі

Сабақ кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау.

Сызба құралдарымен ұқыпты жұмыс істеу.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және

үйренуге қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу