Қималар және тіліктер. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 4 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қималар және тіліктер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.4.3. 2-сабақ

Қима мен тіліктерді орындау кезінде шартты және оңайлатуларды қолдану

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар үйренеді:

Барлық. Тіліктердің ерекше жағдайларын біледі.

Көпшілігі. Күрделі тіліктерді қолданады

Кейбір. Аксонометриялық проекцияларда тіліктерді орындайды

Бағалау критерийлері

Оқушылар: Тілікті қолдана отырып сызбаны сауатты орындайды

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология

Көрнекі сурет , басты көрініс, қиушы жазықтық, күрделі тілік, жергілікті тілік.

Бөлшектің ішкі құрылымын анықтау үшін қиушы жазықтық проекцияның алдыңғы жазықтығына параллель өтуі қажет.....

Қиушы жазықтықта пайда болған сурет сызылады.......

Тілікті орындау барысында бөлшектің конструкциясын анықтау және қорытынды жасай аламын ... .

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек, геометрия,

Бастапқы білім

Кейбір бөлшектер үшін қарапайым тіліктерді қолдану. Тіліктерді орындау кезіндегі шартты білу.

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің әрекеттері

(Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?)

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(орындау әрекеттері)

Дифференциация түрлері

(орындау әрекеттері)

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезі Тапсырма: оқушыларды сабақта жұмыс істеуге дайындау

БЫМ (бастапқыда ынталандыратын материал)

Мақсат: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:

Өткен сабақ материалдарын қайталау

Алдыңғы сабақта орындалған графикалық жұмысты талдау.3 мин.

Оқушыларға келесі сұрақтарға жауап беру ұсынылады

Симметриялы жазықтықпен бөлшектер қимасын орындағанда қандай шарттар қолданылады?

Қандай тілік қарапайым деп аталады?

Негізгі түрі мен тілік арасында қандай сызық қызмет етеді?

Қорытынды: Оқушылар түр мен тілікті біріктіру кезіндегі шартты білімдерді бекітеді

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: Оқушыларды тілік орындау кезінде сызуда кейбір жағдайларда қолданылатын күрделі қималар туралы түсінік беру.

Мұғалім қарапайым тілікпен анықтауға болмайтын күрделі бөлшекті (тесік, қуыс, ойық) көрсетеді, оны сырттай қарау кезінде бірнеше тіліксіз қиушы жазықтықтарсыз бөлшектің құрылымын түсінуге болмайтынына көз жеткізеді.

Сұрақ қойылады. Бөлшектің құрылымын бір жазықтықпен анықтауға бола ма?

Тапсырма: Детальды қарастырыңыз, немен бөлінген қиушы жазықтықтар қалай өтуі керек?

Әдістемелік нұсқаулықтар: Оқушылардың назары кондуктор плитасы бейнеленген слайдқа аударылады(177-сурет), тесіктер мен ойықтары бар бұл детальды бір қиушы жазықтықтың көмегімен анықтауға болмайтынына көз жеткізеді.

Егер детальды тек бір тікбұрышты тесік арқылы көрсетсе, онда бұл бөлшектің пішінін анықтау үшін жеткілікті ме?.

Бірнеше түрлі тіліктерді орындау орынды ма?

Сондықтан МСТ сәйкес мұндай жағдайларда екі қиушы жазықтықпен немесе одан да көп орындалатын күрделі тіліктер қолданылады.

Сабақтың тақырыбына шығу.

ОМ: Күрделі тіліктерді орындау кезінде шартты және оңайлатуларды қолдану

Сіздің мақсатыңыз қандай?

Егжей-тегжейлі сұраққа жауап береді, тұжырымға келді

Бөлшектерді қарайды

жауап сұрақ

қйушы жазықтықтар өтетін жерлерді көрсетеді

бөлшектерді зерттейді

Жауап береді

Сабақтың тақырыбын анықтайды.

Өз оқу мақсатын қояды.

Бірнеше нұсқаны ұсынады

Қолдарын көтеру-жауап беруге дайын

КБ

Оқушылар:

Өткен тақырыптарды қайталайды және негізгі жауаптарды қайтарады

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара -жауап жоқ

Нәтижесі

Оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар (Штрихпунктирлы және түрдің бір бөлігін тіліктің бөлігімен қосу. Бір қиушы жазықтықпен кесілген ) ұсынады

Оқу мотивациясы жоғары деңгейі бар оқушылар бірнеше жазықтықпен бөлу қажеттілігін аитады

Танымдық белсенділігі төмен оқушылар бір тілікпен орындауды ұсынады

Негізгі бөлім

ЖЖ/ҚЖ "миға шабуыл" - 3 минут

түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Қиушы жазықтықтардың орналасуына байланысты күрделі қималар сатылы және сынған болып бөлінеді.

Сатылы тілік күрделі тілік деп аталады, егер қиушы жазықтықтар параллель болса.

Сынған тілік деп күрделі тілік деп аталады.

Күрделі тіліктерді белгілеу. Күрделі тіліктерді құрастыру кезінде қиушы жазықтық шартты түрде қисайып , бастапқы сызықпен және соңында ажыратылған сызықпен белгіленеді. Бастапқы және соңғы штрихтерде көріністің бағыттарын білдіру үшін стрелка көрсеткілер қойылады Мұғалім үлгінің немесе көрнекі бейненің көмегімен (сурет 177, 178) оқушыларға берілген материалды саналы және берік меңгергенін тексереді, оларға берілген суретті қысқаша басшылыққа ала отырып, жұмыс дәптерінде осы бөлшектердің басты түрін және кесіндісін (сатылы және сынған) эскизді орындау ұсынылады.) Оқушылар қарапайым тіліктерді орындай алатынын ескере отырып, оларға тек қана тілікпен көрнекі демонстрациялық үлгі ұсынылады, ал тілікпен қажетті түрлерді оқушылар өздері орындайды. Мүмкін қазіргі уақытта оқушылар екі тапсырманы орындай алмас, сондықтан оларды топтарға бөлуге болады. Мұғалім Оқушыларға алған білімдерін бекітуге көмектеседі.

Күтілетін нәтиже

Қималарды ажырата білу (сатылы және сынған ) оларды қолдану жерлерін білу. Күрделі тіліктердің белгілерімен танысу .

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты күрделі тіліктерді орындау кезінде шартты белгілуді меңгеруге көмектесу

Тапсырма 1 Слайдта көрсеткен көрнекі бейне бойынша қажетті тіліктерді орындаңыз.

Терминді түсіну нұсқасын ұсынады

Сұрақтарға жауап береді.

Бөлшектерді жұмыс дәптерінде сызады

Бөлшектерді терең талдайды

Бөлшектерді терең талдайды. Бөлшектерді жұмыс дәптерінде сызады

Топтық жұмысқа белсенді қатысады нұсқалар ұсынады ,

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара -жауап жоқ

Дескрипторлар:

Бөлшектерді зерттейді

Анықтау үшін қажетті бөлшектердің орнын анықтайды

Күрделі тілікті орындайды

Тілікті белгілейді

Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау

Біз құрылысты неге көрдік ?

Кесу немен орындалды? (қиушы жазықтықпен)

.

Жетекші нақтылау арқылы қолдау көрсетеді

Қандай іс-әрекеттің арқасында біз бөлшектің құрылымын толық көре аламыз және түсінеміз.

Мұндай қабылдау қалай аталады? (түрі мен қимасын қосу)

танымдық белсенділігі төмен оқушыларға кесуді дұрыс қолдану арқылы қолдау. Әр оқушының орындалған тапсырмасының деңгейін бақылау парағына бекіту

Сабақтың соңы

Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин)

Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті кедергі жасады?

Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау

КБ

Оқушылар:

Осы сабақта алынған білімдері мен дағдыларды көрсетеді

Мұғалімнің комментарийі

Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу