Қималар және тіліктер. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Қималар және тіліктер | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.4.1. Сызбаларда қима мен тіліктерді қолданудың орындалуын білу және түсіну | |||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар үйренеді: Барлығы Қима мен тілікті сызбада қолдану мақсатын біледі және түсінеді Көбісі Сызбада тиісті қиманы және бөлшектің қимасын табады Кейбіреулері Қиманы немесе тілікті қолданудың орындалуы туралы қорытынды жасай алады | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: Нақты бөлшектер үшін қима немесе тіліктің орындау алгоритмін беледі | |||||
Тілдік мақсаттар
|
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу | |||||
Пәнаралық байланыстар | Технология, көркем еңбек, геометрия, география | |||||
Бастапқы білім | Көрнекі сурет бойынша бөлшектің проекциясын құру, сызбаларды оқу, бөлшектердің пішінін талдау. | |||||
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалімнің әрекеттері (Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?) | Оқушылардың қызметі | Бағалау (орындау әрекеттері) | Дифференциация түрлері (орындау әрекеттері) | |||||||||||||
Сабақтың басы |
|
|
|
| |||||||||||||
Негізгі бөлім | ЖЖ/ҚЖ "миға шабуыл" - 3 минут түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою. Тілік және қима Кесіндіде жер қабатының суреті бар слайд көрсетіледі. География мен жаратылыстану пәндерін оқу кезінде біз глобус және жер жаилы плакаттар қолданамыз? (разрездер). Біз жер бөлігінде не көреміз? Ал сызбаны жобалауда кесінділермен қалай қолданады? Егер деталь әр түрлі тесіктері, ойықтары, және т.б. бар ішкі беті болса, онда осы ішкі контурды көрсету үшін штрих сызықтарды пайдалануға болады. Алайда, өте қажетсіз қабат штрихтарды пайдалануға болмайды. Неліктен? Штрихты сызықтардың көп саны болган кескіндемеде , қиушы жазықтықтық қолданған жақсы. Кескінде і бейнеленген зат елестетілетін қиушы жазықтықпен қиылады, бұл ретте қиушы жазықтықтың алдында орналасқан заттың бөлігі алынып тасталған деп болжанады,заттың қалған бөлігі проекцияның әдеттегі тәсілімен бейнеленеді. Егер біз кесу жазықтығында көрінген нәрсені бейнелейтін болсақ, онда алынған сурет қима деп аталады. Егер тіліктің жазықтығында көрінетін нәрсе және оның әр жағындағы нәрсе сызылса, онда сурет тілік деп аталады. Әдетте бөлшектің көлденең пішінін және ұсақ егжей – тегжейін анықтап беретін көріністі қима деп атаймыз. Қима детальдың ішкі құрылысын анықтайды. Сізге белгілі тұрмыстық заттар (құралдар және т. б.) қалай көрінеді? соны анықтайық . Топтық жұмыс 15 минут Мақсаты: оқушылардың тілік және қима үрдісінің түсінігін меңгеруі Тапсырма№ 1: сіз ұсынған заттарға қима суретін орындаңыз (кемінде 4 сурет)) 6 мин Тапсырма № 2 сізге жақсы таныс заттардың қимасын белгіленген қима жазықтықтар бойынша орындаңыз. 6 мин жеке жұмыс 20 минут | Терминді түсіну нұсқасын ұсынады Сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар қоя алады Сұрақтарға жауап бере алады. Дизайнерлердің жұмыстарын талқылай алады. Топтық жұмысқа белсенді қатысады нұсқалар ұсынады , сурет салады | Сигналдық карточкалар Көк-жауап беруге дайын Қара -жауап жоқ КБ Оқушылар: КБ Оқушылар: Кесіндіде заттардың мысалдарын келтіреді Дескрипторлар: Білім алушылар: ойша заттарды қиушы жазықтығымен кесіп салады | Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау Біз құрылысты неге көрдік ? Кесу немен орындалды? (секциялық жазықтықпен) Оқу мотивациясы жоғары оқушылар нұсқа ұсынады танымдық белсенділігі төмен оқушылар үш жағынан "проекциялар" нұсқасын ұсынады» танымдық белсенділігі төмен оқушылар үш жағынан "проекциялау" нұсқасын ұсынады» танымдық белсенділігі төмен оқушыларды кесу үрдісін нақтылау арқылы қолдау. Әр оқушының орындалған тапсырмасының деңгейін бақылау парағына бекіту | |||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин) Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе? Мақсатқа жетуге не көмектесті/кедергі жасады? Егер сізге мұғалімге ұсыным беру мүмкіндігі болса, сіз мұғалімге ұсынасыз ба? | Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау | КБ Оқушылар: Осы сабақта алынған білімдері мен дағдыларды көрсетеді | Мұғалім критерилері | |||||||||||||
Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?