Заттың сызбаларын оқу және орындау. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Кескіндердің негізгі түрлері және салулар

Мектеп: ХББ НЗМ Атырау

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Заттың сызбаларын оқу және орындау.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.3 Бұйымдардың геометриялық формаларын талдау барысында сызбаларды оқу және орындау.

 Сабақ мақсаттары

  • Тән ерекшеліктеріне негізделген объектілердің геометриялық пішіндерін талдаудың жасау дағдыларын меңгеру;
  • Бұйымдардың геометриялық формаларын талдау;
  • Геометриялық денелерді егжей-тегжейлі ажырата білу;
  • Геометриялық денелердің ерешеліктерін қарастыру;
  • Геомериялық денелердің сызба жұмыстарында қолдану.

Жетістік критерийлері

  • Геометриялық денелерді егжей-тегжейлі ажырата алады;
  • Геометриялық денелердің ерешеліктерін айыра алады;
  • Бұйымдардың геометриялық формаларын талдай алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пән бойынша оқыту мақсаты

Көлемді заттар және жазық фигура салу тәсілдерінде білу және түсіну туралы білімдерін көрсету.

Заттың геометриялық пішініне талдау жасау арқылы сызбаларды оқу және орындау.

Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар:

  • кескін алудың әдістерін түсіндіре;
  • нобай, техникалық сурет, аксонометриялық проекция салудың тәсілдерін сиппаттай алады.

Пәндік лексика және терминология

Проекциялау әдіс-тәсілдері, проекциялар, жазық проекциялар, тікбұрыштап проекциялау, түрі, аксонометриялық проекциялар

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы

Заттың сызбаларын орындау үшін … көрініс кескіндері қажет.

Аксонометриялық проекция орындау үшін … қажет.

Фигуралар ... пішінді.

Құндылықтарды дарыту

Практикалық жұмыс барысында өзара көмектесу, сыйластыққа шақыру.

Пәнаралық байланыстар

Математика, Геомертия

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтордың көмегіне жүгіну.

Бастапқы білім

Қазақстан мәдениеті негізінде, әлемдік мемлекеттердің мәдениет түсінігі немесе оған не жататындығын, оларды өзара зеттеу жұмыстарын жасап, сынып ішінде талдау жұмыстарын қарастырды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Сабақ басында:

  • Оқушылармен амандасу /тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.
  • Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру.

Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу.

Сабақ тақырыбы: Заттың сызбаларын оқу және орындау.

Сабақ мақсаты: 10.2.3.3 Бұйымдардың геометриялық формаларын талдау барысында сызбаларды оқу және орындау.

Тексеріс журнал

1-2 слайд

Сабақтың ортасы

10 мин

3 мин

10 мин

5 мин

5 мин

2 мин

Мұғалім: Бүгін біз суреттердің дұрыс орындалуын түсінуге және меңгеруге, сондай-ақ материалды геометрияға қайталауға көмектесетін тақырыппен танысамыз. Бірнеше объектіні талдау (толық масштабты объектілер мен плакаттарды көрсету).

Оқушылар назарына келесі сұрақтар ұсынылады.

  • Сызбада қандай бөлшек көрсетілген?
  • Сызбадағы бейне қандай аксонометриялық проекцияда берілген?
  • Бөлшек қандай геометриялық денелерден тұрады?
  • Берілген бөлшектің бір көрінісіне қарап толық елестетуге боладыма?
  • Бұл бөлшекті дайындауға сызбада барлық өлшемдер берілген бе?

Мұғалім: Айта кету керек, барлық нысандар қарапайым геометриялық корпустың немесе олардың бөліктерінің тіркесімі болып табылады. Қарапайым бөліктер немесе күрделі пішіні бар бөлшектер - геометриялық денелердің тіркесі/қосылу кезіндегі пішін/ болып табылады.

Геометриялық денелерді қарастырайық. (Оқушылар мен мұғалім арасында диалогті оқыту әдісі жүргізіледі).

Объектілердің геометриялық (7 слайд) пішінін талдайық.

  • Тақтада берілген геометриялық формаларға қатысты қандай заттар мысал келтіре аласыз?
  • Бұндай формалар тұрмыстық заттарда кездеседі ме?

Оқушылар өзара жұптасып, геометриялық фомалар туралы мағұлмат жинақтап сынып ішіне таныстырамыз. Әр жұпқа бір-бір фигурадан таратыларды, осы фигура туралы мағұлматтар жинақтап, сынып ішінде таныстырылым жұмыстарын өткізейік.

Тапсырма: Жұпта геометриялық форманың бір түрін зерттеп, сынып ішінде таныстырыңыздар.

Мысал:

Шар — бір нүктеден (орталығы-центрі) басқа нүктелердің кеңістік бойынша бір қашықтықта (радиус) орналасқанда пайда болатын пішін (фигура) шар. Шар негізінен іші бос кеңістік және бүтін болады. Шар пішіндес заттар табиғатта өте көп кездеседі: жер шарыжұлдыздаратом және оның құраушылары, су тамшысы, ыдыстардың дөңгелектеніп келуі негізінен бүкіл әлемдік тартылыс заңына магнит өрісіне тәуелділігі яғни бір нүктеге басқа нүктелердің тартылуы шардың пайда болуына әсер етеді.

Шардың көлемін V=4/3π

Шардың бетінің ауданын S=4π

Жұптар арасында таныстырылым.

Оқушыларды бағалау: /өзара бағалау/жұптарды бағалау/

Бағалау критерийлері

Жетті

Талпынады

Геометриялық фигура (шар, куб, конус, т.б.) туралы мағұлматтарды қарастырады.

Фигураның ерекшеліктерін түсіндіре алады.

Фигураға сәйкес заттарды атай алады.

4 слайд суреттер үлгісі

5 слайд

6-7 слайд

8 слайд

Сабақтың соңы

2 мин

Рефлексия:

Оқушылар назарларыңызға сурет үлгісі көрсетілген, егерде сабақ барысында түсінбеген мағұлматтарың болса, сұрақ қойып талқылайық.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Кейбір оқушылар жұмыстарын әрлеу кезінде өздерінің идеяларын көрсете алады.

Қауіпсіздік ережелерін оқушыларға сабақ барысында түсіндіріліп, жасау кезінде мұғалімнің назарымен қадағаланады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу