Сызбаға өлшемдерді түсіру. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.1-бөлім: Кескіндердің негізгі түрлері және салулар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып

10

Қатысқандар

саны:

Қатыспағандар

саны:

Сабақ тақырыбы

Сызбаға өлшемдерді түсіру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.3.1.

Бұйымдардың геометриялық формасының қасиеттерін ескере отырып, сызбаға өлшемдерді қоюды білу және қолдана алуларын көрсету

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Сызбаға өлшемдерді түсіру туралы білімдерін көрсетеді

Оқушылардың көбі:

Шығармашылық идеяны дамыту үшін альбомды қолданады

Кейбір оқушылар :

Терең білімі мен түсінігін көрсетіп, тәжірибелік жұмысты мінсіз орындайды

 Бағалау критерийлері

1. Сызбаларда өлшемді қолдану туралы білімін көрсетеді

2. Объектілердің қасиеттері мен геометриялық пішінін ескере отырып өлшемдерді жүргізе алады

 Тілдік мақсаттар

 

Берілген проекциялау әдісін … салыстыруға болады.

Заттың сызбаларын орындау үшін … көрініс кескіндері қажет.

Аксонометриялық проекция орындау үшін … қажет.

 Құндылықтарды дарыту

Жұмыс және шығармашылық, оқу барысында сызу, дизайн бойынша дағдыларын дамытып, өз идеяларын басқаларға ұсынады. Құрмет және ашықтықты топтық, жұптық жұмыс және оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер арқылы дамыту.

ЖаҺандық азаматтыққа тәрбиелеу

Кескіндерді визуалдау мен ақпараттарды беру әр түрлі қызмет (ғылым, өнер және техника) салаларында және адам өміріндегі алатын орның білу және түсінуін көрсету.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта қолдану,ноутбуктер арқылы ғаламтор желісінен ақпарат іздеу.

Түпнұсқалық оқыту

Бұл бөлімде оқушылар аксонометриялық проекциялауды алу, сызбада көріністерді салу, проекциялау әдіс- тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыруға бағытталған. Нобай мен техникалық сурет салу ережелерімен танысады. Сызбадағы шартты белгілер мен ықшамдауларды оқуды, заттың пішінің талдауға, сызбаға ауызша сиппаттама беруді үйренеді . Ойша елестетіп көру арқылы қима мен тіліктер салуларды үйрену. Сызба аспаптарымен жұмыс жасау кезіңде қауіпсіздік техникасын сақтау.

Пәнаралық байланыстар

Геометрия, сызу, бейнелеу пәндері кіріктірілген

Бастапқы білім

Бұл бөлімде ақпараттарды визуалдау арқылы білу, түсіну және сызу дағдыларын орындауға негізделген.

Оқушылар: Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау тәжірбиелерін үйренеді; Геометриялық салулар дағдыларын игереді; Сызбаларды рәсімдеуді және орындау ережелерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1 жұп 5-10мин

20мин

15 мин

Сабақта қарастыратын мәселені ашу.

Оқу мақсаты және бағалау критерилерімен танысу.

(Ұ) Оқушылармен бірге қарапайым заттың тік бұрышты және аксонометриялық проекцияда орындалған, өлшемдері берілмеген мысалды қарастырылады.

Оқушылармен бірге өлшемдерді түсірудің ерекшеліктерін қайталаймын.

Сыныппен талқылау:

Сызбада өлшемдер қалай қойылады?

Көріністен кейін қандай қашықтықта бірінші өлшем қойылады? Екінші және одан кейінгі өлшемдер ше?

Бұрыштық және сызықтық өлшемдердің айырмашылығы қандай?

Сызбадағы заттарға қойылған өлшемдер масштабына сәйкес байланысты болама?

Үлкейту және кішірейту масштабы қандай жағдайда қолданады?

Оқушыларға берілген сызбадағы тікбұрышты проекцияға өздігімен өлшемдерді түсіруді ұсынылады.

Өлшемдер түсіру ережелері.

http://cadinstructor.org/eg/lectures/3-nanesenie-razmerov/

Сызбаға өлшемдер түсіру ережелері. http://www.myshared.ru/slide/706029/

Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.

Жәй қаламдар жиынтығы.

2 жұп

20 мин

Сабақтың соңы

10мин

Оқушылармен аксонометриялық проекцияға өлшемдерді түсіру қажеттілігі талқыланады.

(МК) Оқушыларға аксонометриялық проекцияға өлшемдер түсіру ережелері көрсетіледі.

(Ө) Оқушыларға берілген сызбадағы аксонометриялық проекцияға өлшемдерді түсіру ұсынылады.

Өлшемдерді түсіру алгоритмі:

Пішінді талдау

Объект нысанын құрайтын барлық геометриялық органдардың өлшемдерін қолдану (егжей-тегжейлер)

Объектінің бөліктерінің өзара позициясын анықтайтын өлшемдерді қолдану

Габариттік өлшемдер

Графикалық жұмыс: Детальдің 3 көрінісін сызып алып, қажетті өлшемдерді сызып көрсетіңіз.

Дайын жұмыстарды таныстыру және талдау.

Бірін- бірі бағалау.Кері байланыс беру.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасын сақтауды оқушылардың естеріне салынады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу