Аксонометриялық проекция. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары (1)
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 2: Кескіндердің негізгі түрлері және салулар | Мектеп: Петропавл қ. ХББ НЗМ | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Горбачёва Анна | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Аксонометриялық проекция | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.2.1 Тегіс геометриялық денелер мен көлемді бұйымдарды құру тәсілдерін білу және түсіну (аксонометрия) 10.2.2.2 Заттың (дененің) берілген көріністері бойынша, құрылымдау ережелерін білетіндігін көрсете отыра аксонометриялық проекцияны орындау | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Берілген проекция әдісін … салыстыруға болады. Аксонометриялық проекция салу үшін … | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | |||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар біледі:
| ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 3 мин 2 мин | Өзара талқылау. Суретке қараңыз. Не бейнеленген? (Шайба) Бөлімнің нысанын дереу елестетіп, оның құрылымдық элементтері туралы толық ақпарат ала аламыз ба? Ал бұл суретте біз конструкцияның детальдарын бағалай аламыз ба?
Әрине, иә. Сонымен, осындай суреттер визуалды бейнелер немесе АКСОНОМЕТРИЯЛЫҚ ПРОЕКЦИЯЛАР деп аталады. Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақта не туралы айтамыз? Ал сабақ мақсатымыз қандай болады? Оқушыларды «жақын аймақ дамуын» анықтау, сабақтың соңында күтілетін нәтижелер. | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10 мин | Жаңа материалды түсіндіру. Сонымен, аксонометрия дегеніміз не? (оқушылар өздері білгендерін айтуы мүмкін). Аксонометрия ( гр. axon — ось және metreo — өлшеймін ) - кеңістіктегі көлемді денелерді бейнелейтін әрі олардың кеңістіктегі құрылымын ескере отырыи орталық жобалау өзгерістеріне негіздейтін тәсіл. Текшенің аксонометриялық проекциясының екі түрін (изометриялық және диметриялық) қарастырыңыз. Берілген суреттердің айрмашылығы неде екенін анықтап көріңіз. Сурет А Сурет Б (Сурет А) Проекцияның бұл түрінің ерекшелігі - бөліктің алдыңғы жағын, яғни алдыңғы көрінісін бұрмалаусыз көреміз. Алайда, Y осі бойымен орналасқан тараптар түпнұсқамен салыстырғанда 2 есе азаяды. Демек, «диметрия» деген сөз «қос өлшемді» білдіреді. (Сурет Б) Егер заттың шеттері мен координат осьтері аксонометрлік жазықтыққа тең бұрыштармен және оған перпендикуляр сәулелермен проецияласа, онда үш ось бойынша бұрмалану коэффициенттері өзіндік үлес өлшеміне тең болады. Мұндай проекцияның атауы - изометрия - «бірдей өлшемдер» дегенді білдіреді. Карточкаларыңды альбомға жабыстырыңыздар. Практикалық тапсырма 1. Альбомда 3 см қалыңдығы бар квадраттың құрылымын орындаңыз. Ең алдымен диметриядағы құрылымын орындаймыз (Тақтаға оқушы шақырылады, тақтада үлкен өлшем алынады, мысалы, 30 см.) Құрылымын орындауды неден бастаймыз? (осьтерді құрастырудан) Диметрияда осьтер қандай бұрыштар арқылы орналасады? (Y осі көлденеңнен 45°) Х и Z осьтерінен сызбаны бастайық. Осылардың қайсысы тігінен орналасқан? (Z осі). (тақтада тігінен сызық жүргізіледі). Ал, енді Z осіне перпендикуляр Х осін жүргіземіз. (көлденеңнен сызық жүргізіледі, қиылысу нүктесі О деп белгіленеді). Y осі 45 ° бұрышпен X осіне бұрыңыз, оны істеу үшін 45 ° және 45 ° бұрыштары бар бұрыштықты немесе транспортирді қолданыңыз.X осьте біз квадраттың түпнұсқасының өлшемін 3 см қашықтықта қалдырамыз. У осі арқылы қандай өлшемді аламыз? (өлшем екі есе кішірейеді, сондықтан 1,5 см аламыз). Х и У осьтеріне параллель сызықтар жүргіземіз де, тексереміз. Бізде квадраттың диметриядағы проекциясы шықты. Қандай сызықтар көрінбейді? Оларды штрих сызықтармен көрсетіңіз. Практикалық тапсырма 2. Енді дәл осы квадраттың құрылымының изометриясын орындаймыз. Теперь выполним построение этого же квадрата в изометрии. (тақтаға оқушы шақырылады). Изометрияға осьтерді қалай өткізу қажет? (Шамалы жауап. Ең алдымен ось 2 – тік сызығын жүргізу қажет, сосын горизонталь сызығын өткізіп, оның қиылысу нүктесін О деп белгілейді. Горизонталь сызықтан солға төмен 30° бұрышты алып, X осін жүргізеді. Дәл солай оңға төмен 30° бұрышта горизонталь сызығын ось У жүргізеді. Осьтер бойынша қандай өлшемдер алынады? (бұрмасыз/ без искажений) | Альбом, сызу құралдары: транспортир, бұрыштық, қарындаш, өшіргіш және т.б. | |||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия: Сабақта не түсініксіз болды? Өзіңіздің жұмысыңызды қалай жақсартар едіңіз? Сабақтың қандай кезеңі көбірек ұнады? Неліктен? Өзіңізге осы кезеңнен қандай жаңа ақпарат алдыңыз? | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Жоғары деңгейлі оқушылар текше, квадраттың изометриясын орындайды. | Бақылау | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?