Проекциялаудың негізгі әдістері. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Графика және жобалау

Ұзақ мерзімді жоспар:

Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Проекциялаудың негізгі әдістері.

Оқыту мақсаты

10.2.1.1

Проекциялау әдіс- тәсілдерін білу және түсіну

 Сабақтың мақсаты

Проекция әдістерін және әдістерін зерттеу.

Проекция әдістерін және әдістерін қолдану.

 Бағалау критерийлері

Сабақ барысында сауалнама жүргізу кезінде проекция әдістерін білу.

Сабақ барысында тәжірибелік жұмыстарды орындау кезінде жобалау жолдарын түсіну.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады:

Жұмыстың нəтижелерін талқылау үшін тілдік сөйлеуді пайдаланыңыз, оны өзара бағалауда талдап, өз білімін көрсетіңіз.

Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер:

Менің ойымша ... мен ойлаймын ...

Жүргізілген жұмыстарға сәйкес, сіз ...

Пәндік тіл және терминология:

проекция, әдістер, әдістер, параллельді проекция, орталық проекция, тікбұрышты проекция, қиғаш проекция.

Бастапқы білім

Графикалық суреттерді орындау әдістері.

Негізгі сызу құралдары, жұмыс әдісі және жұмыс орнын ұйымдастыру.

Тәжірибелік жұмыс (сызық түрлері).

Сабақ барысы

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезі.

Белсендіру:

Сабақтың басталуына дейін сыныпта (мысалы, толық биіктікте) айна орнатылған, оқушыларға айнадан өтуге және оны қарауға кеңес беріңіз

Оқушылармен айнадан көрген нәрселерін талқылау, бұл табиғи келбетке параллель болып табылады ма? Қалай параллель екенін анықтауға болады? Қай параллелизмді анықтауға болады? Айнада көрсетілген проекцияны айтуға бола ма? Неліктен? Сіз қандай проекцияларды білесіз?

оқушыларға сұрақ қойылады: бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

ИА дұрыс…/ Сабақтың тақырыбын анықтау

(слайд №1)

Сабақтың мақсатын анықтау(слайд №2)

Бүгінгі сабақта біз проекцияның, проекция әдістерінің және әдістерінің қандай екенін білеміз.

Сабақтың ортасы

Слайдтар арқылы сабақтың тақырыбын көрсету:

(слайд №3) Объектінің нүктелері арқылы түсірілген бейнелерді жобаланған сәулелер арқылы алынған жазықтықтағы сурет осы объектінің проекциясы деп аталады.

Проекция түрлері бар: орталық, параллель -

A) жобаланған сәулелер проекциялардың оң жақ бұрышына бағытталған болса, проекция тікбұрышты деп аталады. B) сәулелену сәулелері қарқынды бұрышта жазықтыққа бағытталған болса, проекция қисық деп аталады.

(слайд №4,5) Орталық проекция - құрылыс жолдары:

жуықтау жазықтығын беріңіз және оны П1 және А, В, С нүктелерімен қисық сызықпен белгілеңіз (№4 слайдтың суреті). Біз П1 жазықтықта жатпайтын S нүктесін аламыз. S нүктесінде және A, B, C нүктелерінің қисық сызықтары арқылы A1, B1, C1 нүктелерінде П1 жазықтықпен қиылысатын сызықтарды сызамыз. Осылайша S және қисықтың әрбір нүктесінен өтіп, P1 жазықтықындағы қисықтың k1 бейнесін аламыз.

Сипатталған конструкцияға сәйкес біз мынадай ұғымдарды енгіземіз:S - проекциялардың орталығы; P1 - проекциялар жазықтығы; A, B, C нүктелерімен қисық k - проекцияның нысаны; SA, SB, SC - сәулелену сәулелері; A1, B1, C1 - А, В, С нүктелерінің орталық проекциясы; k1 - қисықтың орталық проекциясы. Әрбір кеңістікті фигураны нүктелер жиынтығы ретінде қарастыра отырып, фигураның проектісі нүктелердің проекциясы деп айтуға болады.

Орталық проекциялық қасиеттері6

1. Кез келген нүкте (S-дан басқа) проекция жазықтықына бір нүктеге дейін болжанған.

2. Кез келген сызыққа (қисық немесе сызық) тиесілі әрбір нүкте (A, B, C, D, ..) осы сызықтың проектісінде осы нүктенің (A1, B1, C1, D1, ...) проекциясына сәйкес келеді.

3. Қисық сызық әдетте қисық сызыққа айналады және түзу сызық түзу сызыққа шығарылады. Егер тікелей сызық проекциялау пучімен сәйкес келсе, мысалы, DE, онда ол D1 º E1 нүктесіне шығарылады. Проекторлар орталығынан өтіп бара жатқан ұшақ тікелей сызыққа айналады және жобалау деп аталады. Барлық нүктелері жобаланған жазықтыққа жататын қисық сызық түзу сызыққа бөлінеді.

4. Жолдардың қиылысу нүктесі осы сызықтардың проектілерінің қиылысу нүктесіне болжанады.

Орталық проекцияның жетіспеушілігі - объектінің имиджін құрудың және шынайы өлшемдерді анықтаудың күрделілігі.

Тапсырма:(мысалы, №6 слайд) орталық жобалау әдістерін қолданып, кез-келген геометриялық фигураны жоспарланған жазықтықта жобалауға тырысыңыз

http://weldworld.ru/theory/

nach-geom/metody-proecirovaniya.html

http://graphics.distant.ru/

nachgeom/01-1.html

 

Параллель жобалау – тікбұрышты әдіс, проекциялаушы сәулелер өздері арасында және проекциялар жазықтықына перпендикуляр болған кезде (сурет слайд №7). Көріністі проекциялау әдісі - ABC үшбұрышының нүктелерінен өтетін барлық жобаланатын сәулелер бір-біріне параллель болады (сурет №8)

Тапсырма: кез келген геометриялық фигураны жобаланған жазықтыққа параллель проекциялау әдісін қолданып көруге тырысыңыз - тікбұрышты әдіс және қисық, мысалы (7.8 слайдтардың эскиздері)

Сабақтың соңы

Сабақтың көрінісі (студенттерге жеке толтыру үшін сұрақтар қойылған формалар беріледі):- Сабақта не үйрендіңіз?

- Проекцияның қандай түрлері мен әдістері бар?

- Сіз не үйрендіңіз?

- Не түсініксіз?

- Оқу сабақтарынан не аяқталмады?

Студенттерге арналған тапсырма (бағалау):

Оқушылар үйреніп алынған сабақтарды ескере отырып, бір-бірін бағалайтын (өзара бағалау), әр жауапты «D» немесе «C» деңгейінде белгілеу үшін толтырылған карталарды ауыстырады.

Сондай-ақ, практикалық жұмыс үшін негіздеме: орталық және параллель жобалау, бағалау үшін - аяқталған тапсырманың болуы және толықтығы:

Өткізілген материалға сәйкес келетін тапсырманы аяқтады - «D» -ке қол жеткізілді, тапсырма аяқталмады, «С» іздейтін толықтырулар немесе жетіспеушіліктер бар

Студенттердің өздері арасында жасалынған бағалауды талқылауға мүмкіндік беріледі: ұсыныстама сұрақтар ұсынылады, неге? Нені түзетуге болады? Оны қалай түзетуге болады?

Сабақтың соңында оқушылар өздерінің эмоциялық әрекеттерін сабақтың соңында көрсете алатын және оны тақтаға бекітетін ең қолайлы күлкі таңдайды:

- сабақтың қызықты болғаны ұнады;           

- кезекті стандартты сабақ қызықты емес;           

 

- анық емес, сұрақтар қойылды;            

- Мен сабақты ұнатпадым.

http://graphics.distant.ru/

nachgeom/01-2.html

https://static7.depositphotos.

com/1214303/714/v/950/

depositphotos_7141491-stock-illustration-pack-of-faces-emoticons-with.jpg

http://www.psychologos.ru

/articles/view/teoriya-mnozhestvennogo-intellekta-gardnera-vvp

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

Міндеттерді іріктеу: қарапайымдан бастап жобалау үшін күрделі геометриялық пішіндерге дейін. Студентке жеке қолдау көрсету. Оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, білім беру материалдары мен ресурстарын таңдау (Гарднердің көп мәрте теориясы).

Уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, дифференциация сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін

Оқытушыны байқау. Оқушылардың бағалауы сабақтың критерийлерін меңгерудің анықтамасы болып табылады.

Рефлексия - берілген материалды меңгерудің индикаторы.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Белсенді шаралар.

Сезімтал геометрия үшін құралдарды пайдаланған кезде туберкулездің сақталуы.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу