Сызбаны безендіру ережелері (пішім,масштаб,негізгі жазу). Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Келісілді

«Өнер студиясының» ӘБ жетекшісі

Алтаева Т.А. ________

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Мектеп: Ақтау қаласы Химия -биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі.

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жумаева Алмагуль Тимуровна

Сынып:

10

Сабақ тақырыбы:

Сызбаны безендіру ережелері (пішім,масштаб,негізгі жазу)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.3.1. Стандарт бойынша сызба орындау мен безендіру ереженлерін білу және саұтау.

10.1.3.2. Сызық түрлерінің классификациясын білу және графикалық жұмыстарды орындауда дұрыс қолдану.

 Сабақ

  мақсаттары

* Оқушылар арасында мемлекеттік стандарттар тұжырымдамасын қалыптастыру.

* Оқушыларға А4 пішімінде сызбаны шектейтін сызықтардың (жиектеменің) сызылуын меңгерту.

 Бағалау

 критерийлері

  • Сурет салудың негізгі ережелерін біледі
  • Жақтауды шығара алады.
  • Негізгі сызбаны және сызбаны сыза алады.
  • Өз жұмысын және өзгелердің жұмысын бағалайды, ең табысты нұсқаны таңдайды

 Тілдік

 мақсаттар

 

Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология:

Транспортир

Үлгі

Сызғыш

Циркуль

 

 Құндылықтар

  ды дарыту

Мақсаты, өмір бойы білім алу.

 Пәнаралық

 байланыстар

информатика, математика

 АКТ қолдану

 дағдылары

Жұмыс кезінде ноутбуктарды зерттеу жұмыстары үшін пайдаланады

 Бастапқы

 білім

Математика сабақтарында алынған білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Сабақтың ортасы.

5 мин.

10 мин.

10 мин.

Ұйымдастыру, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Алғашқы стандарттар Кеңес Одағында «Машина жасаудың барлық түрлеріне арналған сызбалар» деген атпен 1928 жылы қабылданды. Стандарт дегеніміз өндірістің барлық салаларындағы конструкторлық құжаттарды орындау мен безендірудің біріңғай ережелерін тағайындайтын нормативтік құжат.Масштаб дегенміз- тетік кескінінің өлшемдерінің оның нақты өлшемдерінен қанша есе артық немесе қанша есе кем екендігін көрсететін сан.

Кішірейту масштабтары-1:2; 1:2,5; 1:4; 1:5 және т.с.с.

Үлкейту масштабтары-2:1; 2,5:1; 4:1; 5:1 және т.с.с.

Нақты шама-1:1.

Масштабтарды былайша жазып көрсетеді: М1:1; М1:2; М5:1

Өндіріс пен құрылыстың барлық салаларындағы сызбалар белгілі бір стандартты өлшемдегі пішім (формат) қағаздарында орындалады.Сызуда әртүрлі өлшемдегі пішімдер қолданылады, олар: АО; А1; А2; А3; А4.

Пішімнің өлшемдері: АО-841х1189

А1-594х841 А2-420х594

А3-297х420 А4-210х297

А5-148х210 А6-105х148

А7-74х105 А8-52х74

Слайд көрсету.

Тәжіребиелік жұмыс: А4 пішімінде сызбаны шектейтін сызықтардың (жиектеменің) сызылуы.

Общие правила оформления чертежей ГОСТы ЕСКД

https://www.youtube.com/watch?v=15iLCvS2iZQ

Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б

Сабақтың соңы

10 мин.

Студенттер өз жұмыстарын көрсетіп, бір-бірін бағалайды, ең табысты нұсқаны анықтайды.

Рефлексия

Осы сабақтан не түсіндім?

Қандай сұрақтар түсініксіз қалды?

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың

материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы

Осы тақырыпты зерттегенде, бөлім туралы білімді басқару үшін графикалық жұмыстарды орындауды ұсынамыз.

Бұл тапсырма дифференциацияны қарастырмайды, өйткені стандарттар біркелкі.

Жұмыстар жеке жүргізіледі, бұл бағалау процесін жеңілдетеді. Оқушылар критерийлер бойынша бір-бірін бағалайды.

Бағалау әрбір студенттің деңгейін ескереді.

Тапсырма оқушылар графиктің негізінде өзінің жеке коллажын орындау кезінде суреттің қағаз түрінде қалай түзетілгендігін көрсетеді.

Жұмыс алдында оқушыларға қауіпсіздік техника ережелерін сақтауын еске салып отыру, сабақ соңында пайдаланған құралдарды тазалап, орнын жинап кетуі қажет.

 Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу