Графикалық суреттерді орындау әдістері. Графика және жобалау. 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Келісілді

«Өнер» ӘБ жетекшісі

Алтаева Т.А. ________

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары

Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні: 04.09-08.09.2017ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Жумаева Алмагуль Тимуровна

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Графикалық суреттерді орындау әдістері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.1.1.2 Графиканы орындаудың әр түрлі әдістерін білу

 Сабақ

  мақсаттары

- Графикалық бейнелердің сорттары туралы білімді және түсінікті көрсету;

- Графикалық бейнелерді алудың әр түрлі әдістерін білу;

- Графикалық бейнелер терминологиясын білу;

- Қарапайым бөлік құрудың кезегін білу;

 Бағалау

 критерийлері

-Бейнелерді, графикалық бейнелерді біледі;

-Аксонометриялық проекцияларды қабылдауды түсінеді;

-Графиктегі сөздердің мәнін және сызбаны анықтайды;

-Сюжет және сызбадағы сөздердің мағынасын атаңыз;

-Қарапайым бөлікті кезең-кезеңмен құру;

-Сыныптастарына кері байланыс береді.

 Тілдік мақсаттар

Диалог / жазу үшін бірқатар пайдалы тіркестер:

-Сурет деректеріне сілтеме жасалады ...

-Ұсынылған суреттерден ... ақпарат алуға болады.

-Бұл құрылысты орындау үшін ...:

Тақырыптық терминология және терминология:

-Сурет, бұйым, бөлік, жинақтаушы блок, жинақ, күрделі, қазіргі заманғы сызбалар, аксонометриялық болжамдар және т.б.

 Құндылықтарды

 дарыту

Адалдық, ынтымақтастық талқылау кезінде топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.

 Пәнаралық

 байланыстар

Бұл тақырыпты зерттеу геометриямен байланысты.

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интернеттен іздеу, слайд жасау, АКТда көрсету

Бастапқы білім

Оқушылар графикалық бейнені біледі, Графикалық суреттердің түрлерін анықтай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Ұйымдастыру, сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау

Мен фотосуреттерді қарастыруды және оларды екі топқа бөлуді ұсынамын.

- Суреттерді қалай бөлісе алдыңыз?

Сыныптың жалпы талқылауы. Сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау

Презентация

Слайд 1

Сабақтың ортасы

30 мин.

.

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Суреттер бірдей ме?

- Құрылыс текшелерінің арасындағы айырмашылық неде?

Аксонометриялық проекцияда текше құрылысын қарастырайық (көлбеу фронтальды диметрлік проекция және тікбұрышты изометрлік проекция) 1798 жылы француз ғалымы Гаспар Монге (1746-1818) «Сызба геометрия»,онда ол жазықтықтағы кеңістіктік нысандарды сипаттайтын мамандардың тәжірибесін жинақтап, техникалық мәселелерді графикалық жолмен көрсетті.

XVIII ғасырдың соңында - XIX ғасырдың басында, геометрия пайда болған және дами бастады ортогоналды сипаттама болжамдардың әдісі ғылыми негізделген.

G. Графикте және жоспарда келесі сөздердің мағынасын топта талқылаңыз:

Сурет салу

Өнім

Толығырақ

Жинау бөлігі

Жинақ Кешен

Қазіргі суреттер

Жалпы талқылау

Техникалық құжаттаманы ресімдеу мен тіркеудің әдістері мен ережелерін меңгерген жағдайда сіз ұсынатын өнімдердің барлық аталған түрлері.

- Егер болашақ мамандық үшін талап етілмесе, әрқайсысы сіз туралы тақырыпты қалай біледі?

Жауап қарапайым: сурет салуды зерттеу әртүрлі мамандықтар үшін қажет болғандықтан, бейнелі және логикалық ойлауды, интеллектті, назарын, жұмсақтығы мен дәлдігін дамытуға ықпал етеді.Сонымен қатар, сурет салу туралы білу үйдегі тұрмыстық техниканы кішігірім жөндеуге мүмкіндік береді

Қарапайым бөліктің құрылысын қарастырайық

1.Геометриялық пішінді талдау.

- Бөлімнің қандай түрі бар?

2 Негізгі көріністі құру, оның құрамын талдау, мысалы: тіктөртбұрыш, тік бұрышты кескіндер, ортасында - шеңбер. Сурет симметрияның екі осіне қатысты симметриялы.

3 Пішімнің орнын таңдау: ұзындығы биіктіктен үлкен болса, көлденең; егер биіктігі ұзындығынан ұзын болса, онда - тігінен.

4 Сурет шкаласын таңдаңыз.

5 Суреттің жұмыс өрісін анықтаңыз

6 Суреттің құрамдық шешімі:

  • симметрия осін орындау. B) жалпы өлшемдерде тікбұрышты салу.

7 Таңбалау және сурет салу:

A) контурдың сыртқы контурының ерекшелігі.

B) бөліктің контурының ішкі құрылымын нақтылау.

8 Ұзындығы, биіктігі және қалыңдығы бойынша өлшем.

9 Соққы: шеңберлер, көлденең сызықтар, тік, көлбеу. Негізгі жапсырманы толтыру.

(I) Жұмыс кітабындағы бөлшектердің құрылысын орындау.

Слайд 2-6

https://sites.google.com

/site/chercenie/lessons

Слайд 7-12

Слайд 13- 25

Сабақтың соңы

5 мин

Өзара бағалау

Оқушылар бір-бірінің жұмысын тексереді, бөліктің құрылысын талқылайды, байқау жасайды, сызба дұрыс орындалмаса.

Мен қамтылған тақырып бойынша сұрақтар қоюды ұсынамын. оқушылар бір-біріне сұрақтар қоюды, түзетуді, жауаптарды толықтырады.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Тәжірибелік тапсырманы орындаған кезде студентке жеке қолдау көрсету.

Өзара бағалау .

Материалдарды, құралдарды қауіпсіз пайдалану. Өзгерістер кезінде бөлмені желдету

.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?