Графикалық суреттерді орындау әдістері. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді: «Өнер» ӘБ жетекшісі ______________ |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары | Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Графикалық суреттерді орындау әдістері | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 11.1.1.2. Графикалық суреттеді әр түрлі әдістермен орындауды білу. | |||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Диалог жазу үшін бірқатар пайдалы тіркестер: - графикалық сурет .... сызбаларына жатады өйткені..... - берілген суретке қарап ……. Ақпарат алуға болады - берілген нәрсені орындау үшін..... Пәнге тән лексика мен терминология: Сызба, өнім, бөлік, монтаждық қондырғы, жиынтық, күрделі, қазіргі заманғы сызбалар, аксонометриялық проекциялар т.б. | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адалдық, ынтымақтастық талқылау кезінде топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады. | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл тақырыпты зерттеу геометриямен байланысты. | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Қосымша ақпаратты табу үшін, плакаттар жасау кезінде оқушылар АКТ-ні пайдалана алады. | |||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар графикалық суретті біледі, Графикалық суреттердің түрлерін анықтай алады. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Мұғалім оқушыларға фотосуреттерді қарастыруды және оларды екі топқа бөлуді ұсынады. Оқушыларға сұрақ қойылады: Суреттерді қандай ерекшеліктер арқылы бөлдіңіз? Оқушылармен бірге осы сұрақ бойынша талқы жүргізіледі. Кейін мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. | Презентация Слайд 1 | ||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут
10 минут
| К. Тақтада оқушыларға бірнеше текше суреттері көрсетіледі. Талқылау үшін сұрақтар: -Суреттер бірдей ме? - Текшелер арасындағы қандай айырмашылық байқадыңыздар? Аксонометриялық проекцияда текше құрылысын қарастырайық (көлбеу фронтальды диметриялық проекция және тікбұрышты изометриялық проекция).В 1798 ж. француз ғалым Гаспар Монж (1746—1818) «Сызба геометриясы» атты шығармасын жариялады, онда ол жазықтықтағы кеңістіктік нысандарды сипаттайтын мамандардың тәжірибесін жинақтап, техникалық мәселелерді графикалық жолмен көрсетті. XVIII ғасырдың соңында - XIX ғасырдың басында сызба геометриясы пайда болған және дами бастаған кезде ортогоналды болжамдардың әдісі ғылыми негізделген. Г. Графика мен сызуда қолданылатын сөздерді оқушылар топта талқылайды: Сызба Өнім Бөлшек Жинау бөлігі Жинақ Қазіргі сызбалар Жалпы талқылау. - Егер сіз техникалық құжаттаманы ресімдеу және тіркеудің әдістері мен ережелерін меңгерсеңіз барлық көрсетілген өнімдер түрлерінің сызбасын сыза аласыз. Егер бұл пән сіздердің болашақ мамандықтарыңыз үшін қажет болмаса, бұл пән сіз үшін не бере алады?
Оның қарапайым жауабы бар: бұл пән ұқыптылық, шыдамдылық, шығармашылық, логикалық ойлау, зияткерлікті, және ойлау қабілетін дамытуға ықпал етеді, сол себептен әртүрлі мамандықтар үшін қажет.
Сонымен қатар, сурет салу туралы білу үйдегі тұрмыстық техниканы кішігірім жөндеуге де | Слайд 2-6
/site/chercenie/lessons
Слайд 7-12
Слайд 13- 25 | ||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | (П.Г.) бірін-бірі бағалау. Оқушылар бірін-бірі тексереді, бөлшектердің құрылысын талқылайды, егер жұмыста қателіктер бар болса, ұсыныстар айтылады. (К.Г.) Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар әзірлеуді ұсынамын. Кейін оқушылар бірбірлеріне сұрақтар қойып, жауаптарды түзетіп, толықтырады. | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Практикалық жұмыс кезінде әр оқушыға көмектесу.
| Бірін-бірі бағалау | Қоңырау кезінде бөлмеге таза ауа кіргізу. Құралжабдықтарды абайлап қолдану. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?