Шар және оның бөліктерінің көлемі. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Айналу денелерінің көлемі | Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі. | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Нурмаганбетова Б.А. | ||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Шар және оның бөліктерінің көлемі | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.16 шар және оның бөліктерінің көлемдерін табу формуласын біледі және оны есептер шығаруда қолданады | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білу: Шардың және оның бөліктерінің көлемдерін есептеу формулаларын біледі. Түсіну: Көлемді есептеу формулаларының қорытылып шығарылу жолын түсінеді. Қолдану: Формулаларды есептер шығаруда қолданады. Талдау: Есептердің шығарылу жолына талдау жасап, түсіндіре алады. | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: -шардың және оның бөліктерінің көлемдерін есептеп табуға арналған есептерді шешу барысында формулаларын таңдауын дәйектейді; -есептердің шешуіне түсініктеме береді.Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастықта жұмыс жасау, сыныптастарымен ақпаратты бөлісу, есептер шығаруда бір біріне қолдау көрсету дағдыларын шыңдау | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ақпараттармен жұмыстанудың практикалық дағдысын игеру, ақпарттармен бөлісуге мүмкіндік беретін дағдыны дамыту. | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Көпжақтардың және олардың элеметтерін, айналу денелердің, көпжақтардың және айналу денелердің жазбаларының, көпжақтардың және айналу денелерінің комбинацияларының анықтамасын біледі. Көпжақтардың, айналу денелердің элементтерін және жазық фигуралардың аудандарын табуды біледі. Көпжақтардың, айналу денелерінің және олардың комбинацияларынның салуларын орындау дағдыланған. | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | а)1.Мақсаты:Ұйымдастыру сәтін өткізу. б) 1.Мақсаты: алдыңғы өтілген тақырып бойынша деңгейлік тапсырмаларды қаншалықты орындап келгендігін тексеру 2. Мазмұны: өтілген тақырып бойынша тапсырманы оқулықтан қара 3. Әдісі: оқушылар өзін-өзі тексереді 4. Формасы: жеке 5. Құралы: оқулық 6. Оқушының іс-әрекеті: өтілген ережелерді еске түсіріп, есептер шығару 7. Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушыларға бағыт беру 8. Нәтижені бағалау: қаншалықты орындап келгендігі журналға тіркеледі | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы
| а) 1.Мақсаты: жаңа тақырыпты өз бетінше меңгеріп көруге мүмкіндік туғызу 2. Мазмұны: Қосымша 1 3. Әдісі: қажетті ақпараттар мен формулаларды жұмыс дәптеріне жазады 4. Формасы: жұпта орындайды 5. Құралы: теориялық материал 6. Оқушының іс-әрекеті: барлық оқушы қатысады, қабілетіне қарай әрқайсысы жұп жұмысына үлес қосады . б) 1.Мақсаты: мұғалімнің көмегімен жаңа тақырып тапсырмаларын талқылап, ережені оқушының өзі қорытып шығаратындай мүмкіндік туғызу 2. Мазмұны: Центрі О нүктесі радиусы R болатын шарды қарастырамыз және Ox осін қалауымызша таңдап аламыз. Шардың Ох осіне перпендикуляр және осы осьтің М нүктесі арқылы өтетін жазықтықрен қимасы центрі М нүктесі болатын дөңгелек болып табылады. Бұл дөңгелектің радиусын r, ал оның ауданын S(x) арқылы белгілейік, мұндағы x-М нүктесінің абсциссасы. S(x)-ты x және R арқылы өрнектейік. OMC тікбұрышты үшбұрышынан r== екендігін табамыз. S(x)= болғандықтан , S(x)= болады. Бұл формула АВ диаметріндегі кез келген М нүктесі, яғни -R шартын қанағаттандыратын барлық х үшін дұрыс. a=-R, b=R болғанда дененің көлемін есептеудің негізгі формуласын қолдана отырыпV= аламыз. 3. Әдісі: презентация арқылы түсіндіру 4. Формасы: ауызша в) 1.Мақсаты: меңгерген теориялық білімдерін қарапайым мысалдармен бекіту 2. Мазмұны: оқулықта 3. Әдісі: есептер шығару №716, 717, 718 4. Формасы: жеке тақтада 6. Оқушы: есептер шығарады 7. Мұғалім: қосымша сұрақтар беру арқылы оқушыға бағыт береді 8. Нәтиже: ауызша марапатталады | Л.С.Атанасян Геометрия10-11 Просвещение 2006 | |||||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс (оқушыларға деңгейлік тапсырмалар орындату) Мақсаты: алған білімдерін қолдану
Тапсырмалар оқушыларға үйден аяқтап келуге беріледі. | ||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Оқушыларды іс-әрекет барысынды бақылау | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз . Жеке жұмыс. Өзін-өзі бағалау. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Тренинг | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды