Цилинд көлемі. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: НЗМ ФМБ Семей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Калиева К.А.

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Цилинд көлемі

Сабақ түрі

Жаңа тақырыпты игеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.14- цилиндр көлемін табу формуласын біледі және есеп шешуде қолданады;

 Сабақ мақсаты

Оқушы цилиндр көлемін табу формуласын қорытады, оны көлем есептеуде қолданады.

 Бағалау критерилері

Оқушы:

- цилиндр формуласын біледі;

- оны қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар пәндік лексиканы және бөлім бойынша терминологияны айналу денесі цилиндр, оның элементтері мен көлемі үшін ауызша және жазбаша қолданады.

Сабақтағы терминология: цилиндр, цилиндр көлемі, табан ауданы, биіктігі.

 Құндылықтарды

  дарыту

Өзара және өзіндік оқу арқылы жауапкершілікті арттыру.

Пәнаралық байланыстар

АКТ қолдану дағдылары

 Бастапқы білім

Анықталған интегралды геометриялық есептер шешуде қолдану. Цилиндр, оның элементтері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

Оқушылармен сәлемдесу.

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру.

Презентация

1-2 слайдтар

Сабақтың ортасы

  • инут
  • Оқушыларға жаңа

Материалды игеруге қажетті қайталау сұрақтарын беру.

Жауаптар ауызша тыңдалады. Сұрақ-жауап барысында цилиндр көлемін есептеу проблемасы туындайды және көлем формуласын қорыту үшін идеялар пайда болады.

2-3 минут

  • Топтық жұмыс.

Сынып оқушыларын бірнеше топтарға біріктіріңіз. Тапсырма екі түрлі беріледі.

Екі топ бірдей тапсырма орындағанымен, жұмыстарын бөлек ұйымдастырады.

Бір топ алдыңғы сабақтарда өткен анықталған интеграл көмегімен геометриялық есептерді шешу дағдысына, ал екінші топ денені «қабаттарға» бөлу әдісіне сүйенеді. Тапсырмалар күрделілігі әртүрі, топтарды да солай анықтаған дұрыс болады.

7 минут

  • Ауыспалы топтар жұмысы.

Топтық жұмыстың нәтижесімен таныстыру мақсатында әр топтан бір оқушыдан орын ауыстыруды ұсыныңыз. Ол оқушылардың әрекетін бағалау үшін топ мүшелеріне бағалау критерийлерін беріңіз.

3 минут

  • Цилиндр көлемін табу

формуласының теориялық дәлелдеуімен танысу.

3 минут

  • Жеке жұмыс.

Оқушыларға бекіту тапсырмаларын ұсыныңыз. Олар жеке орындайды.

15 минут

  • Жауаптарды өзара

Салыстыру арқылы тексеру, мұғалім көмегіне жүгінуге болады.

3 минут

  • Үй тапсырмасына назар аудару.

1 минут

Қосымша 1. Қайталау сұрақтары.

Қосымша 2. Топтық жұмыс тапсырмалары

Қосымша 3. Топтық жұмысты бағалау критерийлері

Қосымша 6. Бейнежазба

Қосымша 4. Жеке жұмыс тапсырмалары

Презентация

6 слайд

Презентация

7 слайд

Қосымша 5

Сабақ соңы

3 минут

Оқушыларға сабақты бағалау критерийлерінде көрсетілген екі пункт бойынша өзін бағалау және сабақтағы жұмыс жасау дағдысы жоғары деп есептейтін бір оқушыны анықтауды ұсыныңыз.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жалпылау, салыстыру, жағдайды бағалау тұрғысынан қарастыратын сұрақтар беру. Ол сұрақтар тапсырмаларда жазылған.

Оқушылар қабылеті жұптық жұмыс барысында, өзара оқыту барысында көрінеді.

Бақылау, өзара бағалау, өзіндік бағалау парақтары, өз оқуы мен сабаққа қатысты оқушының кері байланысы.

Сынып бөлмесін желдету, сыныптағы психологиялық ахуалды бақылауда ұстау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу