Цилиндрдің көлемі. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.4 А Денелердің көлемдері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Цилиндрдің көлемі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 11.3.14 – цилиндрдің көлемін есептеу формуласын біледі және оны есептер шығаруда қолданады.

Сабақ мақсаттары

  • кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық ұғымын енгізу;
  • кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

айналу денелерінің түрлерін анықтай алады;

цилиндр көлемінің формуласын біледі;

цилиндр көлемінің формуласын пайдалана отырып есептерді шеше алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар ұсынылған идеяларды негіздеу үшін математикалық тілді пайдалана отырып, топтық талқылауға қатыса отырып, басшылыққа мұқият тыңдайды және қадағалайды.

Комбинациялар-aggregate

Цилиндр-Cylinder

Конус-Cone

Шар-ball

Сфера-Sphere

Цилиндрге сырттай сызылған призмалар. Жанама жазықтық. Конусқа іштей сызылған пирамида.

Құндылықтарды дарыту

Оқу, өз бетінше ақпарат табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, проблемалар қою және шешім қабылдау, командада жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыру қабілеті.Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған жұмыстар арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Физика, бағдарламалау, сәулет, химия, математика тарихы.

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, интерактивті тақта, ноутбуктер.

Бастапқы білім

Оқушылар стереометрия аксиомалары мен теоремаларын біледі, кеңістіктегі түзу және жазықтықтардың орналасуын біледі, айналу денелерінің түрлерін біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1- сабақ

Сабақтың басы

2мин

I. Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылардың назарын шоғырландыру;

- оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау

- оқушылардың «жақын арадағы дамуын» анықтау.

Презентация

http://www.mathsisfun.com/geometry/polyhedron.html

ноутбуктер

10 мин

10 мин

12 мин

2. Білімді жандандыру. Алдыңғы жұмыс.

Цилиндр көлемінің формуласын шығаруға кірісер алдында мұғалім оқушыларға цилиндр мен формуланың негізгі элементтерін оның бүйір және толық бетін табу үшін қайталауды ұсынады.

3. Жаңа тақырыпты зерттеу.

Оқушылар мұғаліммен бірге цилиндр көлемі туралы теореманы зерделейді, презентация слайдында ұсынылған теореманы тұжырымдайды және дәлелдейді, формуланы дәптерге, анықтамаларды, қажетті ұғымдарды – жаңа болып шықты және тапсырмаларды шешу үшін не қажет екенін жазады. Мұғалім бағалау критерийлерін еске салады:

1. Цилиндр мен оның элементтерінің анықтамасын білу (биіктігі, бүйір және толық беті, табаны, жаймасы)

2. Бүйір бетін, толық бетін, цилиндр көлемін табу үшін формулаларды білу.

4. Есептер шығару.

Оқушылар мұғаліммен бірге слайдтарда ұсынылған негізгі тапсырмалар түрлерін шешеді.

Слайдтарды көрсету және цилиндрлердің көлемін табуға арналған есептерді шешу тәсілдерін талдау материалды көру үшін қажет.

Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды, қиын сәттерді түсіндіреді, түсініктеме береді.

5. Есептерді шығару барысындағы тренинг. Жұппен немесе кіші топтармен жұмыс істеу. Жұптық жұмыстарға арналған карточкалар (немесе шағын топ)

Сынып 3-4 адамнан жұп немесе шағын топтарға бөлінеді, мықты оқушылар дайындықтан аз жұмыс істейді. Әр оқушы дәптерде тапсырмаларды шешеді, басқа оқушылармен шешімді талқылайды және қажет болған жағдайда сыныптастардың немесе мұғалімнің көмегін алады. Содан кейін жұпта немесе топта оқушылар шешімді тексереді(мұғалім берген жауаптар бойынша). Оқушылар шешімдер мен жауаптарды талқылайды, қателерді түзетеді, мүмкін, шешімдердің балама нұсқаларын ұсынады, міндеттер бойынша сұрақтар қояды. Мұғалім бақылайды, түсініктеме береді, Қажет болған жағдайда шешімдер мен жауаптарды түзетеді, оқушыларға кері байланыс береді.

Презентация

Презентация

Қосымша 1

Сабақтың соңы

3 мин

4. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- Не білдім, нені үйрендім?

- Не түсініксіз болды?

- Нені жақсартуым керек?

5. Үй тапсырмасы

Қосымша 2

Дифференциация

Неғұрлым қабілетті оқушыларға қосымша тапсырмалар ұсынылады. Тапсырмаларды таңдау және қызметті ауыстыру әр түрлі қарқынмен және қабылдау деңгейін қамтамасыз етеді, мұғалім оқушылардың жылдамдығын қадағалайды және уақытында жауап береді.

Бағалау

Сабақ барысында мұғалімнің формативті бағалауы:

1. Мұғалімнің сабақ барысында оқушылардың жұмысын бақылау;

2. Оқушылардың тапсырмаларды нақты тұжырымдалған өлшемдер бойынша орындауы.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу