Пирамида және қиық пирамиданың көлемдері. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

11.4А: Денелердің көлемі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты -жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Пирамида және қиық пирамиданың көлемдері

Оқыту мақсаты

11.3.11 - пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу формуласын қолдану;

 Сабақтың мақсаты

Оқушы:

  • пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу формуласын білу;
  • пирамида және қиық пирамиданың көлемінің формуласын қалай қолдануды түсіну;
  • пирамиданың белгісіз элементтерін табуды білу.
  • есептің берілгенін және шешуін талдау;
  • алдын ала алынған білімдерді қолдану (керекті ақпаратты интернетте іздеу);
  • оқытудың әрбір сатысында өзінің және басқалардың жетістіктерін бағалау және таңдалған шығару алгоритмдердің тиімділігін бағалау.

 Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу формуласын біледі;
  • пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу формуласын калай қолданатынын түсінеді;
  • пирамидның белгісіз элементтерін табуды біледі.
  • есептің шартын және шешуін талдау .

 Тілдік мақсаттар

Оқушы:

  • сыныпта дискуссия барысында есептерді шешу алгоритмін ауызша сипаттау және интерпретациялау;
  • белгісіз шаманы табу бойынша өрнектерді түрлендіру әрекеттерді түсіндіру;
  • өзінің (студенттердің) пікірлеріне талдау жасау және олардың барынша тиімді шешу жолын табу мақсатында сынға салу;
  • пирамида көлемінің формуласынының шығарылуына түсініктеме беру;
  • есептерді шешу кезінде бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын қолдану.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • көпжақтың көлемі, айналу денелерінің көлемі;
  • пирамиданың көлемі, қиық пирамиданың көлемі;
  • пирамида табанының ауданы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • пирамиданың табанында…;
  • ауданы …, табанындағы орналасқан тең … ;
  • пирамиданың көлемін табу үшін …;
  • … табанынның ауданының биіктікке көбейтіндісінің үштен бірі.

 Құндылықтарды дарыту

Сыйластық, ынтымақтастық, ашықтық

Құндылықтарды дарыту жұптық және топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.

 Пәнаралық байланыс

Информатика – бағдарламалық қамсыздандырудың мүмкіндіктері.

 АКТ қолдану дағдылары

Сабаққа қатыспаған оқушылар үшін өткен материалды қайталау кезінде тірек мәтін ретінде, есепті шешу үшін аctive inspire программасының мүмкіндіктерін қолдану (есептерді тақтада шешіп, шешу жолдарын сақтау). QR – код программасын қолдану.

 Алдын ала білімдер

Сандар жиынтығы туралы білу. Алгебралық өрнектерді түрлендіре білу.

Сабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-10 мин

Өтілген материалды қайталау және коллабаративті ортаны құру.

«Эстафета»

Жұмыс формасы: Ф-Ж-Т.

Мақсат: «Интеграл» бөлімін қайталау, оқу материалының білу деңгейін анықтау, студенттерді бәсекелестік қуатымен толықтыру.

Студенттердің іс-әрекеті: студенттер 4 топқа бөлінеді, бірінен соңы бірі есептерді тақтада шығарады. Қандай топ тез және дұрыс бәрін шығарады, сол топ жеңеді.

Мұғалімнің іс-әрекеті: тапсырманың дұрыс орындалуын қадағалайды, математикалық жаттығуларды орындау кезінде теориялық және практикалық білімдерін түзетеді.

Қосымша 1

Топтар бойынша мысалдар

Презентация.

11-12 мин

Проблемалық жағдаятты құру

Жұмыс формасы: Ф.

Мақсат: студенттерді жетістікке жетуге ынталандыру.

Студенттердің алдында проблема қойылады: пирамида және қиық пирамиданың көлемін табу формуласын қалай қолдануға болады?

Қосымша 2

Формулалар тақтада жазылады (презентация)

13-14 мин

Тақырыпты айту, оқу мақсатын және бағалау критерийлерін тұжырымдау.

Жұмыс формасы: Ф.

Проблемалық жағдайдың шешу жолын бірге талқылаудың арқасында, айтылған тәсілдеріне сүйене отырып, сабағының тақырыбы, сабақтағы оқу мақсатқа жетудің негізгі бағыты ретінде бағалаудың мақсаты мен өлшемдері құрылады.

Қосымша 2

Презентация.

Сабақтың ортасы

15-35 мин

Жаңа материалды зерттеу және бекіту кезеңі

Мақсат: коммуникативті дағдыны жұптық жұмыс кезінде және пирамиданың көлемін табу дағдысын программалық қамсыздандыруды қолдану арқылы бекіту.

Жұмыс формасы: И-П-Г-Ф.

Студенттердің іс-әрекеті. Студенттер топтарға бөлініп, жеңіл тапсырмадан бастап, қиын тапсырмаларға дейін жетеді.

Мұғалімнің іс-әрекетітапсырманың дұрыс орындалауын қадағалау, оқушылардың білімдерін түзету, кері байланыс беру. Студенттерге әдістемелік көмек беру. Тақтада шығару үлгісін көрсетеді. Мұғалім керек кезінде оқушыларға көмекші сұрақ қою арқылы дұрыс шешу жолына бағыттай алады.

Рефлексия данного этапа обучения.

Шешу тәсілін талқылау кезінде жіберілген қателіктерге байланысты оқушылардың білімін, сабақ барысын бақылау және түзету, кері байланыс беру.

Қосымша 2. Мысал 1-4

Қосымша 3. Мысал 5-7

Сабақ соңы

36-40 мин

Сабақтың қорытындысын жасау кезеңі

Сабақтың басында қалыптасқан бағалау критерийлерін талдай отырып, оқушылар өз жұмысының қорытындысын жасайды. Мұғалім оқушылар жұмысының маңызды сәттеріне назар аудара отырып, олардың қызметінің өнімділігіне, жұмысқа қабілеттілігін жақсарту бойынша ұсыныстар береді.

Үй жұмысы.

Рефлексия.

Әдіс: «Нені есімде қалдырдым және қандай біліммен бөлісе аламын?»

Мақсаты: өткен сабақтан оқушылардан кері байланыс алу.

Оқушылар оқылған материалдың күрделілік деңгейі туралы, бекітуді талап ететін негізгі сәттер туралы пікір айтады. Сонымен қатар оқу сабағы соңында өз білімдерін бағалайды.

Қосымша 4

Сабақта қолданылатын жұмыс түрлері

Жұптық жұмыс.

Мақсаты: диалогты оқытуды қолдану арқылы студенттердің коммуникативтік дағдысы мен оқу-ұйымдастыру іскерліктерін дамыту (түсіндіру, көмек көрсету, көмек қабылдау); бағалау критерийлеріне сәйкес өзара бағалау дағдысын дамыту; өз нәтижесін және топтың нәтижесін бағалау үшін жауапкершілік; ұжымды біріктіру.

Топтық жұмыс.

Мақсаты: диалогты оқытуды қолдану арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдысы мен оқу-ұйымдастыру іскерліктерін дамыту (түсіндіру, көмек көрсету, көмек қабылдау); бағалау критерийлеріне сәйкес өзара бағалау дағдысын дамыту; өз нәтижесін және командамыздың нәтижесін бағалау үшін жауапкершілік; ұжымды біріктіру.

Жеке жұмыс.

Мақсаты: өз бетінше жұмыс істеу дағдысын дамыту,өз нәтижесіне жауапкершілік, бағалау критерийлеріне сәйкес өз жұмысын бағалау.

ҚБ. Оқушылардың жұмыстары сабақтың әр кезеңінде мұғалім де, оқушылардың өздері де өз бетінше бағалау, өзара бағалау және әр тапсырманы бағалау критерийлері мен дескрипторларын талқылау барысында жүргізіледі.

Сабақтың қорытындысын шығару кезінде мұғалім оқушылардың жеке және жалпы сынып жұмысына кері байланыс береді.

Студенттер карточкада оқу материалын түсіну және меңгеру және жұмысқа деген көңіл-күй бойынша сұрақтарға жауап береді.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Іздеу әдісі элементтерімен оқушылардың қабілеттері мен қажеттіліктерін дамытуға бағытталған жеке, жұптық және топтық жұмыс түрлері. Оқу материалын меңгерудің неғұрлым жоғары нәтижесіне жеткен оқушылар басқа оқушыларға көмек көрсетеді, сол арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдысы мен оқу-ұйымдастыру іскерліктерін (түсіндіре білу, көмек көрсету, көмек қабылдау), диалогтық оқытуды өзінде де, басқа да оқушылар арқылы дамытады. Материалды баяндау түрі бойынша дифференциация.

Өзін-өзі бағалау, ұсынылған тапсырмаларды орындау нәтижелері бойынша өзара бағалау; мұғалімнің жеке шешімді дәптерде және тақтада бағалауы (дәптерге белгі қою).

Денсаулық сақтайтын  технологиялар, физминуткалар.

Сабақ бойынша рефлексия  

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?  

Жеткізбесе, неліктен?  

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?  

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?  

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? 

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңыз. Сол бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 

1: 

 

2: 

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 

1:  

 

2: 

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, 

келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу