Пирамиданың және қиық пирамиданың көлемдері. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп:Алматы қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып:11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Пирамиданың және қиық пирамиданың көлемдері | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.11 пирамида және қиық пирамда көлемін табу формуласын қолданады; | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Пирамида, қиық пирамида көлемдерін табады; | |||||||||
Бағалау критерийлері | Пирамида, қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын біледі; пирамида, қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын қолданады. | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - пирамида, қиық пирамида көлемдерін табуда терминдерді дұрыс қолданады Пәнгетән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жұппен жұмыс жасауда жауапкершілікпен тапсырмаларды орындап, топпен жұмыста ынтымақтастық пен бір-бірінің ой-пікірлеріне құрметпен қарап, бір шешімге келеді. Оқу іс-әрекеттерін жүзеге асыру барысында сыни ойлау негізінде шығармашылқ тұрғыда жұмыс жасауға қалыптасады. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Оқушылар кристалография, сәулет аймағында және басқа да ғылым мен техниканың салаларында қопжақтардың және айналу денелердің кең қолдануына көзжеткізеді. | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Geogebra /немесе басқа/ бағдарламамен, интербелсенді тақтамен жұмыс жасайды | |||||||||
Бастапқы білім | Көпжақтардың және олардың элеметтерін, көпжақтардың жазбаларының, көпжақтардың анықтамасын біледі. Көпжақтардың элементтерін және жазық фигуралардың аудандарын табуды біледі. Көпжақтарды салуды орындауға дағдыланған. | |||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 3 мин | Оқушылар мен амандасады, түгендейді, көңіл-күйлерін анықтайды. Үй тапсырмасын интербелсенді тақта көмегімен жұптар бірін-бірі бағалайды. Туындаған сұрақтарды ұжыммен талқылайды. Сабақтың оқу мақсатымен таныстырады, оқушылармен бірлесе талдайды. «Ой қозғау»: дұрыс көпжақтың, пирамиданың, қиық пирамиданың, призманың және оның түрлерінің анықтамалары. | Интербелсенді тақта | ||||||||
Сабақтыңортасы 10 мин 7 мин 10 мин 7 мин | Ұжымдық жұмыс. Оқушыларға «Көпжақтардың көлемі» бейнероликті көруге ұсыныңыз. Пирамида немесе қиық пирамида түрінде берілген ыдысты толтыру үшін, қанша литр су қажет ететінін есептеуді ұсыныңыз. «Шынайы өмірдің қай салаларында осы дағдылар қажет болуы мүмкін?» осы сұрықты оқушылармен бірге талқылаңыз. Видеоматериал көрсету. https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/piramidanyng-kolemi Топпен жұмыс. 1. Үшбұрышты пирамиданың төбесіндегі барлық екі жақты бұрыштары тік, ал приамиданың қырлары 5; 6; 7. Пирамиданың көлемін табыңыз. Жауабы: 35. 2. Пирамиданың табаны –ауданы 81-ге тең тіктөртбұрыш. Пирамиданың екі жағы табанына перпендикуляр, ал калған екі жағы табанымен бұрыш жасайды. Пирамиданың көлемін табыңыз. Жауабы: 243. 3. Қиық пирамиданың биіктігі 10-ға тең. Қиық пирамиданың табандарының біреуі қабырғалары 27; 29 және 52, ал екіншісі пириметрі 72 –ге тең болатын үшбұрыштар. Қиық пирамиданың көлемін табыңыз. Жауабы: 1900. Жұппен жұмыс / бірін-бірі бағалайды/. Тәжірибелік есепті шешуге ұсыныңыз:
2. Егер стеарин тығыздығы 0,8 г/см3-ге тең болса, қиық пирамиданың табаны қабырғалары 8 см және 2 см-ге, ал биіктігі 3 см-ге тең болатын квадрат пішіні бар екі шам жасау үшін қандай мөлшерде стеарин қажет?. Жеке жұмыс: 1.Пирамиданың табаны қабырғалары 4 см және 5см, арасындағы бұрышы 300- қа тең параллелограмм. Пирамиданың биіктігі табанының кіші диагоналына тең болса, онда пирамида көлемін табыңыз. А) В) С) D) Е) Жауабы: А) 2.Пирамиданың табанының диагональдары 4 және 6, арасындағы бұрышы 300-қа тең параллелограмм. Пирамиданың биіктігі табанының кіші диагоналына тең болса, онда пирамида көлемін табыңыз. А) 4 В) 7 С) 9 D) 11 Е) 8 Жауабы: Е) 8 | https://www.youtube.com/watch?v=gOuxtPsqXCQ Геометрия, 11-сынып, Шыныбеков Ә.Н. https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/piramidanyng-kolemi Тренажер по математике для подготовки к ЕНТ, Рустюмова И.П. Алматы 2013 | ||||||||
Сабақтыңсоңы 3 мин | Оқушылар оқу мақсатына сәйкес жетістік критерийлері бойынша «ББҮ» стратегиясы арқылы рефлексия жасайды: өздерін бағалайды. Үйге тапсырма: 1-Қосымша. | |||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||
Деңгейлік тапсырмаларды орындау кезінде сапалы құрылымдық керібайланыстарберуарқылыоқушылардыңЖАДА және өздігінендайындалуларынабағыт-бағдарберу | Топпен, жұппен және жеке жұмыс, бірін-бірі бағалау және өзінбағалау | «ББҮ» стратегиясыбойыншарефлексияжасайды. Оқу кабинетіндегі интербелсендітақтаменжұмысжасауда,электркөзінпайдаланудаабайболу. | ||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет? |
1-Қосымша
- Табанның ұзындығы 0,8м және ені 37,5 см болатын тікбұрышты параллелепипед пішіндес аквариумдегі судың сыйымдылығы 0,18 м3. Аквариумнің биіктігін табыңыз. Жауабы: 0,6 м.
- Егер әрбір жұмысшы орта есеппен 80 кг көтере алады және Емен тығыздығы 800 кг /м3 деп есептеледі. Өлшемі 6,5 м х 30 см x 4,5 дм Емен бөренесін тасымалдау үшін қанша жұмысшы қажет? Жауабы: 9.
- Саяжай участкесінде пирамида пішіндес үйдің биіктігі 8 м-ге тең. Төбесінің ұшынан 3 м қашықтықта еденге параллель және ауданы 27 м²-қа тең үйдің төбесі салынған. Саяжайдағы үйдің көлемін табыңыз. Жауабы: 485 м3.
28.Найдите объем двухметрового прута, форма и размеры сечения которого (в мм) изображены на рисунке
10. Свинцовый брусок массой 18 кг имеет форму прямой призмы, высота которой 30 см. Основанием призмы является равнобокая трапеция, параллельные стороны которой равны 3,5 и 11,5 см, а боковая сторона 8,5 см. Узнайте, имеются ли внутри бруска пустоты или же он сплошной. Плотность свинца 11,3 х 103 кг/м3.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?