Пирамиданың бүйір және толық беті, пирамиданың көлемі. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім: 11.4 А. Денелер көлемдері

Мектеп:

ХББ НЗМ Қарағанды қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Пирамиданың бүйір және толық беті, пирамиданың көлемі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.13 – пирамиданың және қиық пирамиданың көлемін табуды білу және оларды есептер шығаруда қолдану;

 Сабақ мақсаттары

Пирамиданың бүйір, толық беті, пирамиданың көлемін қарастыру және формулаларды есеп шығаруда қолдану.

Бағалау критерийлері

  • Пирамида элементтерін таниды;
  • Пирамиданың беттерінің аудандарын таба алады;
  • Пирамиданың көлемін таба алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

түпнұсқалық тапсырма құрамындағы көпжақты денелер ауданы мен көлемін және айналу денелерін жұппен есептейді және талқылайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Көлем, аудан, биіктік, апофема, жасаушы, табаны, бүйір жақтары.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бүйір бетінің ауданы

Көпжақтың толық бетінің ауданы

Көпжақтың көлемі

Айналу денесінің көлемі

Құндылықтарды дарыту

 

Оқушыларға есептер шығару үшін шығармашыл болуы керек. Жұптарда жұмыс істеу арқылы, оқушылар жауапкершіліктері артып, әріптестерін тыңдап, ойларымен алмасып, пікірталастарға қатысуды үйренеді.

Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған іс-әрекетпен орындалады

Пәнаралық байланыстар

Физика, архитектура, математика тарихы, биология, инженерияда, тарихта.

АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім

Пирамида және оның элементері, қимасын біледі және қимасын сала алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1 сабақ

2 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылар зейінін шоғырландыру

Оқу мақсатын оқушылармен бірлесе отырып анықтау

- Жақын арадағы даму аймағын анықтау.

Презентация

Слайд 1-4

3 мин

5 мин

5 мин

22 мин

3 мин

II. Білімдерін жандандыру.

«Пирамида және оның элементтері» тақырыбын қайталау

III. Пирамида көлемі.

Пирамида көлемін қарастырып, әрі қарай мысалдарды талдайды.

Пирамида көлемі табаны сондай призманың көлемінен кіші.

V = 1/3 × табан ауданы× биіктік

IV. Есептер шығару. (Топтық жұмыс)

Пирамида көлемін табыңыз.

1.2.3.

V = ___________ V = ___________ V = ________

3. 4.

V = ___________ V = ___________

5.6.6.

V = ___________ V = ___________ V = ________

Жауаптары:

1. 2. 20 mm33. 80 in3

4. 10 cm35. 112 ft3 6. 700 mm3.

V. Рефлексия.

Презентация

Слайд 5

Слайд 6

Слайдтар 7-8

Слайд 9

Қосымша 1

Слайд 10

Дифференциациялау

Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі.

Бағалау

Мұғалімнің сабақ бойы формативтік бағалауы

1.Сабақ бойы мұғалімнің оқушылар жұмысын қадағалау, бақылау.

2.Оқушылардың тапсырмаларды нақты құрастырылған жетістік критериімен жұмысы.

Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу