Пирамиданың бүйір және толық беті, пирамиданың көлемі. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:

Геометриялық фигуралар

Бетінің ауданы. Көлемі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Пирамиданың бүйір және толық беті, пирамиданың көлемі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.1 - призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда

 Сабақ мақсаттары

призманың бүйір және толық беті, көлемін қарастыру және есеп шығаруда формулаларды қолдану

Бағалау критерийлері

  • Призманың элементтерін таниды;
  • Призманың беттерінің аудандарын таба алады;
  • Призманың және параллелепипедтің көлемін таба алады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

түпнұсқалық тапсырма құрамындағы көпжақты денелер ауданы мен көлемін және айналу денелерін жұппен есептейді және талқылайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Көлем, аудан,радиус, биіктік, апофема, түзуші, табаны, бүйір жақтары

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бүйір бетінің ауданы

Көпжақтың толық бетінің ауданы

Көпжақтың көлемі

Айналу денесінің көлемі

Құндылықтарды дарыту

 

Оқушыларға есептер шығару үшін шығармашыл болуы керек. Жұптарда жұмыс істеу арқылы, оқушылар жаупкершіліктері артып, әріптестерін тыңдап, ойларымен алмасып, пікірталастарға қатысуды үйренеді.

Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған іс-әрекетпен орындалады

 Пәнаралық байланыстар

Физика, архитектура, математика тарихы, биология, инженерияда

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны таныстыру және жазу құралы ретінде пайдалану.

Бастапқы білім

Призма ұғымы және оның элементтері туралы біледі, призманы бейнелеу және оның бөлімдерін бейнелей алады

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

2 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылар зейінін шоғырландыру

Оқу мақстаын оқушылармен бірлесе отырып анықтау

- Жақын арадағы даму аймағын анықтау.

Презентация

Слайдтар 1-4

3 мин

3 мин

12 мин

18 мин

2 мин

II. Блімдерін жандандыру.

«Пиризма және оның элементтері» тақырыбын қайталау

III. Призманың көлемі.

Оқушыларға призманың көлемін қарастыру ұсынылады. Мұғалім призма көлемін табу параллелепипед үшінде қолданылатына назар аударады.

Әрі қарай презентациядағы есептерді ауызша талдау жүргізіледі.

IV. Тренинг есептер шығару.

Оқушыларға үш деңгейде тапсырмалар ұсынылады. Сынып шағын топтарға өздігінен немесе мықты оқушылар әлсіз оқушылармен жұмыс істейтіндей етіп бөлінеді. Әр оқушы есептерді дәптерге шешеді. Содан кейін топтардағы оқушылар дәптерлермен алмасады және өзара бағалау жүргізеді (мұғалім берген жауаптарға сәйкес). Оқушылар шешім мен жауаптарды талқылайды, қателерді түзейді. Мүмкін, кейбір оқушылар балама шешімдерді ұсынады, тапсырмалар бойынша сұрақтар қояды. Мұғалім бақылайды, ескертеді, қажет болған жағдайда шешімдер мен жауаптарды түзетеді, оқушыларға кері байланыс береді.

V. Рефлексия.

Сабақ соңында мұғалім оқушыларға қорытынды жасауды ұсынады. Ненің қиындық туғызғанына мән беріледі.

VI. Домашнее задание

Оқушыларға практикалық тапсырмаларды призма көлемінің формуласын қолдана отырып орындап келу ұсынылады

Презентация

4-10 слайдтар

11 слайд

12-26 слайдтар

Қосымша 1

Қосымша 2

Дифференциациялау

Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі.

Бағалау

Мұғалімнің сабақ бойы формативтік бағалауы

1.Сабақ бойы мұғалімнің оқушылар жұмысын қадағалау, бақылау.

2.Оқушылардың тапсырмаларды нақты құрастырылған жетістік критериімен жұмысы.

Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу