Цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қимасы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Айналу денелері және оның элементтері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қимасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 11.2.2 цилиндрдің, конустың және шардың қималарын салады

 Сабақ

 мақсаттары

Цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қималарын салады

 Бағалау

 критерийлері

Оқушылар:

  • цилиндрдің қималарын салады;
  • конустың қималарын салады;
  • шардың қималарын салады.

 Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаты

Оқушылар:

- айналу денелерінің қималарының түрлерін түсіндіреді;

Пәндік лексика және терминология

-цилиндрдің остік қимасы;

-дене бөлігінің айналуы;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- остік қима дегеніміз… ;

- қима…жазықтық, арқылы өтетін… , болады…

« Мәңгілік ел» ұлттық идеясында

 қоғамның басты

 құндылықтары

  • оқушыларды өзін-өзі және топты бағалату арқылы азаматтық жауапкершілігін қалыптастыру;
  • топтық және жұптық жұмыстарда проблемалық сұрақтарды талдата отырып ашықтыққа тәрбиелеу;
  • өз бетімен жеке жұмыс жасату арқылы өмір бойы білім алуға дағдыландыру.

 Пәнаралық

  байланыстар

Сызу

 АКТ қолдану

  дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс. Ресурстар.

Бастапқы білім

Жазықтықтағы фигуралардың ауданы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі

Үй тапсырмасын тексеру, талдау.

Оқушылар дәптерлерін алмастыру арқылы дайын жауаптармен үй жұмыстарын тексеріп, бірін-бірі бағалайды.

Оқушылармен бірігіп жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашамыз.

Сабақтың ортасы

7 минут

9 минут

11 минут

9 минут

ІІ. Жаңа сабақты меңгеру

Оқушыларды үш топқа бөліңіз. Топтарды айналу денелерін жазықтықпен қиғанда пайда болған қималарды зерттеуді тапсырыңыз.

1-топқа цилиндрді жазықтықпен қиғанда пайда болатын қималардың орналасуын зерттеу;

2-топқа конусты жазықтықпен қиғанда пайда болатын қималардың орналасуын зерттеу;

3-топқа шарды жазықтықпен қиғанда пайда болатын қималардың орналасуын зерттеу.

Топтарға А3 парағында постерге өз тапсырмаларын орындап, қорытынды шығаруға, жұмыстарын көрсетуге және қалғандарына қажет болған жағдайда жауаптарды толықтыруға мүмкіндік беріңіз. Оқушылардан дәптерлеріне кесте түрінде қысқаша түсінік конспект жазуларын сұраңыз.

Қиманың түрлері

Сызбасы

Сипаттамасы

Цилиндрдің жазықтықпен қимасы

Цилиндрді жазықтықпен оның осі арқылы қиғанда пайда болған қиманы осьтік қима деп атайды. Осьтік қима -тік төртбұрыш болады. Оның екі қабырғасы цилиндрдің жасаушылары болса, ал басқа екеуі диаметрлері болады.

Цилиндрдің осіне перпендикуляр болатын қимасы оның табандарына тең болатын дөңгелек болады.

Цилиндрдің осімен бұрыш жасап қиятын көлбеу қимасы эллипс болады.

Цилиндрдің осіне параллель жазықтықпен қиғандағы қима-тік төртбұрыш болады. Оның екі қабырғасы жасаушысы, ал басқа екі қабырғасы табандарының хордасы болады.

Конустың жазықтықпен қимасы

Конустың осі арқылы өтетін жазықтықпен қимасы -осьтік қима деп аталады. Ол теңбүйірлі үшбұрыш болады. Оның бүйір қабырғалары конустың жасаушылары, ал табан қабырғасы конустың табанының диаметрі болады.

Конустың төбесі және табаны арқылы өтетін қимасы - теңбүйірлі үшбұрыш болады. Оның бүйір қабырғалары конустың жасаушылары, ал табаны конустың табанының хордасы болады.

Конустың табанына параллель болатын қимасы - центрі конустың осінде жататын дөнгелек болады.

Конустың табанына параллель болмайтын қимасы - эллипс болады.

Конустың басқа типтегі қималарының түрлері

Шардың жазықтықпен қимасы

Шардың жазықтықпен қиғандағы кез келген қимасы дөнгелек болады. Ол дөңгелектің центрі шардың центрінен түсірілген перпендикулярдың табаны болады.

Шардың центрі арқылы өтетін ең үлкен қимасы -диаметрлік қима деп аталады.

Сыныппен жұмыс

№1

Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналы 26 см-ге тең. Цилиндрдің бүйір бетінің ауданын табыңыз.

Жауабы:

№2

Конустың жасаушысы см-ге тең, ал осьтік қимасының төбесіндегі бұрышы . Конус табаныныңы ауданын табыңыз.

Жауабы:

№3

Шар бетінің ауданы , көлемін табыңыз.

Жауабы: 

Бағалау: Смайликпен бағаланады.

Жұппен жұмыс:

№1

Цилиндрдің осьтік қимасының ауданы -ге, ал биіктігі 15 см-ге тең.

Цилиндрдің толық бетінің ауданын табыңыз.

Жауабы: 

№2

Цилиндр табанының ауданы , ал биіктігі 10 см. Цилиндр көлемін табыңыз.

Жауабы:

№3

Конустың осьтік қимасының ауданы , ал табанының радиусы 7 см. Конустың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

Жауабы:

№4

Конус табанының радиусы 8 см, ал жасаушысы табан жазықтығына  бұрыш жасай көлбеген. Конустың толық бетінің ауданыны табыңыз.

Жауабы: 

№5

Шардың бетінін ауданы болса, көлемін табыңыз.

Жауабы: 

№6

Шардың көлемін . Шардың бетінің ауданын табыңыз.

Жауабы: 

Бағалау: Жұптар жауабымен бір-бірлерін тексереді.

Жеке жұмыс:

№1

Бір квадрат метрге 200 г бояу жұмсалса, онда табанының диаметрі 1,5 м, биіктігі 3м цилиндр пішінді бакты бояу үшін қанша бояу керек?

Шешуі : D=1.5 м, H=3м,  бояу кетеді

№2

 Шелек табаңдрының радиустары 15 см және 10 см, ал жасаушасы 30 см болатын қиық конус пішінді. Егер 1 ауданға 150 г бояу жұмсалатын болса, осындай 100 шелектің ішкі және сыртқы беттерін бояу үшін неше кг бояу керек?

Шешуі: 

№3

Радиусы 10 см футбол добын қаптау үшін қанша тері жұмсалады? (Доптың тігісіне оның бетінің ауданының 8 процентін қосындар).

Бағалау. Дәптерден тексеріп жүріп, смайликтермен бағаланады.

Үлестірме

Үлестірме материалдар

М

Ж

Ө

Сабақтың соңы

2 мин

Үйге тапсырма:

1.Биіктігі 6 см болатын цилиндрдің осінен 4 см қашықтықта параллель қима жүргізілген. Егер қиманың ауданы 36 см2 болса, онда цилиндрдің радиусын және толық бетінің ауданын табыңыз.

2.Табанының радиусы 8 см болатын конустың жасаушысы табан жазықтығымен 60о бұрыш жасайды. Арасындағы бұрышы 45о болатын екі жасаушысы арқылы өтетін қиманың ауданын және қонустың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

3.Шардың диаметрінің ұшы арқылы 450 бұрыш жасап өтетін қиманың ауданын табыңыз. Шардың диаметрі d -ға тең.

4.Цилиндрдің толық бетінің ауданы 130π, ал бүйір бетінің ауданы 80π болса, онда цилиндірдің өлшемдері мен осьтік қимасының ауданын табыңыз.

5. Биіктігі 6 см болатын конустың осьтік қимасының төбесі 900 бұрыш жасайды. Конустың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

6. Шардың диаметрінің ұшы арқыды 300 бұрыш жасап өтетін қимасының ауданы 75π см2 тең.шардың диаметрін табыңыз.

Рефлексия:

Оқушылар тақтада берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып, шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді.

Бүгін мен ................ білдім

Маған ........ қызықты болды

Маған ..................... қиын болды

Мен ......... тапсырманы орындадым

Мен .................................... түсіндім

Енді мен ..........................................

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу