Цилиндр, конус және шардың жазықтықпен қималары. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
«Бекітемін» математика ӘБ жетекшісі: Ахмедиева Г. Б. | ||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Айналу денелері және олардың элементтері | Мектеп: НИШ ФМН г. Тараз Мұғалім: Жаңабаев Н.Б. | |||
Мерзімі: | ||||
Қатысқандар саны:: Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы: | Цилиндр, конус және шардың жазықтықпен қималары | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 11.2.2 - цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қималарын кескіндеу; | |||
Сабақмақсаттары: | Цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қималарын кескіндеу | |||
Бағалау критерийлері: |
| |||
Тілдік мақсаттар:
| Тілдікмақсат Оқушылар: - айналу денелерін сипаттай алады; - қималарды жүргізе алады; - айнаду денелері элементтерін ажырата алады; - жүргізілген қим элементтерін ажырата алады Пәнге қатысты лексика мен терминология: - цилиндр; - конус; - шар; - шеңбер; - радиус; - жасаушы; - биіктік; - қима; - осьтік қима; | |||
Құндылықтарды дарыту | Тапсырмаларды жұпта(топта)орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру | |||
Бастапқы білім | Көпжақтар, айналу денелері. | |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут | Мақсат: сабақтың басын ұйымдастыру. -Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. -Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. | |||
Сабақ мақсатын қою 3 минут | Мақсат:Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. Осыдан соң сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады. | Презентация | ||
Жаңа білімді түсіну 5 минут 15 минут 15 минут | Мақсат: Цилиндр, конус және шардың жазықтықпен қималары Жаңа сабақ алдында қайталау сұрақтары қойылады: Жаңа тақырып: Сыныпты үш топқа бөліп аламыз. 1-топ: Цилиндрге жүргізілетін қима түрдерін анықтау 2-топ: Конусқа жүргізілетін қима түрлерін анықтау 3-топ: Шарға жүргізілген қима түрлерін анықтау Презентацияда берілген есептерді шығару. Дискрептор:
| Презентация | ||
Жаңа білімді меңгерту 35 минут | Қосымша №1 бойынша жеке жұмыс: Цилиндр. 1. Цилиндр табанының диаметрі 4 см, ал биіктігі 3 см. Осьтік қимасының диагоналін табыңыз. 2. Цилиндрдің осьтік қимасының ауданы 24 . Цилиндрдің бүйір бетінің ауданын табыңыз. 3. Цилиндрдің табанының радиусы 2 м, ал биіктігі 3 м. Осьтік қимасының диагоналін табыңыз. 4. Цилиндрдің осьтік қимасының ауданы мен табан аудандарының қатынасы . Осьтік қиманың диагональдары арасындағы бұрыш неге тең? 5. Цилиндрдің табанының ауданы м, ал осьтік қимасының диагоналі 5 м. Цилиндр биіктігін табыңыз. 6. Цилиндрдің осьтік қимасының ауданы 70, ал биіктігі 7 см-ге тең. Цилиндрдің толық бетінің ауданын табыңыз. Конус: 1. Конустың бүйір бетінің ауданы табанының ауданынан екі есе үлкен. Егер осьтік қимасы болса, конустың көлемін есептеңіз. 2. Конустың биіктігі 4, ал осьтік қимасының төбесіндегі бұрыш -қа тең. Конустың бүйір бетінің ауданын табыңыз. 3. Осьтік қимасы – гипотенузасы см-ге тең тік бұрышты үшбұрыш болатын конустың бүйір бетінің ауданын табыңыз. 4. Конустың көлемі -ге тең. Конустың осьтік қимасы – тік бұрышты үшбұрыш. Биіктігін табыңыз. 5. Қиық конус табандарының радиустары 3 дм және 7 дм, жасаушысы 5 дм осьтік қиманың ауданын табыңыз. 6. Қиық конустың бүйір бетінің ауданы , ал осьтік қимасының ауданы 288 . Қиық конустың көлемін табыңыз, егер оның биіктігі 16 см екені белгілі болса. Шар. 1. Радиусы 41 см шардың центрінен 9 см қашықта қима өткізілген. Осы қиманың ауданын табыңыз. 2. Шардың центрінен 9 см арақашықта ауданы қима өткізілген. Шардың толық бетінің ауданын табыңыз. 3. Шардың центрінің бір жағынан екі параллель қима жүргізілген. Қималардың арақашықтығы 3. Егер қималардың радиустары 9 және 12 болса, шардың көлемін анықтаңыз. 4. Радиусы 13 см шар центрінен 12 см қашықта жазықтықпен қиылған. Қиманың ауданын табыңыз. 5. Радиусы 17 см-ге тең шар оның центрінен 15 см қашықтықта өтетін жазықтықпен қиылысқан. Қиманың ауданын табыңыз. 6. Радиусы 41 см шар центрінен 9 см қашықтықта жазықтықпен қиылған. Қиманың ауданын табыңыз. | |||
Қорытындылау 3 минут | Мақсат:сабақты қорытындылау. Мақсат: оқушылардың рефлексиясы, кері байланыс. Оқушылар рефлексиясы үшін сұрақтар:
Түзету жұмысы | |||
Үй тапсырмасы | Үй тапсырмасын беру. | |||
Сабақ бойынша рефлексия | ||||
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?