Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Шар мен сфераны жазықтықпен қиғандағы қималары. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Математика ӘБ жетекшісі: | |||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Айналу денелері және олардың элементтері | Мектеп: НИШ ФМН г. Тараз | ||
Мерзімі:Мұғалім | |||
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы: | Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Шар мен сфераны жазықтықпен қиғандағы қималары. | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 11.3.9 сфераға жанама жазықтықтың анықтамасын және қасиетін білу; 11.3.10 шар мен сфераның жазықтықпен қималарына байланысты есептер шығару; | ||
Сабақ мақсаттары: | - сфераға жанама жазықтықтың қасиетін пайдаланып, шар мен сфераның жазықтықпен қиғандағы қималарына байланысты есептер шығару; | ||
Бағалау критерийлері: | - сфераға жанама жазықтықтың анықтамасын тұжырымдайды; - сфераға жанама жазықтықтың қасиетін пайдаланып есептер шығарады; - шар мен сфераның жазықтықпен қималарына байланысты есептер шығара алады; | ||
Тілдік мақсаттар:
| Оқушылар: - айналу денелерді және олардың элементтерін атайды; - айналу денелерінің жазбаларын түсіндіреді; - айналу денелерінің қималарының түрлерін түсіндіреді; - айналу денелерінің комбинацияларын салынуына түсініктеме береді. | ||
Құндылықтарды дарыту | Жауапкершілік, өмір бойы оқу құндылықтарын жұптық, топтық жұмыстар жүргізі арқылы дамыту. | ||
Бастапқы білім | |||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут | -Сәлемдесу; -Оқушыларды түгелдеу; -Үй тапсырмасын тексеру; | ||
Алдыңғы сабақты жаңа сабақпен байланыстыру 2 минут | Оқушылардың назарын сабаққа аудару және алдыңғы сабақты жаңа сабақпен байланыстыру мақсатында сұрақ қоюды ұйымдастыру:
[ 1. Жазықтық сфераны қиып өтеді; 2. Жазықтық сфераны қимайды; 3. Жазықтық сфераны бір нүктеде қияды;]
[ Оқушылар өз ойларын білдіреді.]
[ Қима шеңбер болады]
[ ]
[ Қима дөңгелек болады]
[ ] | ||
Сабақ мақсатын қою 2 минут | «Ой қозғау» мақсатында презентацияда сабақтың тақырыбы «Сфераға жүргізілген жанама жазықтық. Шар мен сфераны жазықтықпен қиғандағы қималары» беріледі. Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбына байланысты, сабақ мақсатын құрауға ұсыныс жасайды. Осылайша сабақ мақсатын оқушылар өздері анықтайды. | Презентация Слайд 1 | |
Жаңа білімді меңгеру 10 минут | Жаңа білімді меңгерnу мақсатында оқушыларға сұрақ қоюды ұйымдастыру:
Оқушыларға: Ендеше, бүгінгі өткен білімімізді тәжірибеде пайдаланайық: Мысал 1 Радиусы 4 болатын шар берілген. Оның бетіндегі бір нүкте арқылы екі жазықтық жүргізілген: біріншісі шарға жанама, екіншісі біріншісіне 30° бұрыш жасайды. Қиманың ауданын тап. Мысал 2 Қабырғалары см-ге тең тең қабырғалы ұшбұрыштың жазықтығы ұшбұрыштың центрі болатын нүктеде шардың жазықтығымен жанасады. Шардың центрінен ұшбұрыштың қабырғасына дейінгі қашықтық 5 см-ге тең болса, онда шардың радиусын тап. | «Bilimland» Презентация Слайд 2 «Bilim land» Презентация Слайд 3 | |
Жаңа білімді пысықтау 22 минут | Жаңа сабақты бекіту үшін қосымша ұсынылады. Оқушылар жұмысты тақтада орындайды. Тақтадағы жұмысты мұғалім тексеріледі. Орында шығарып отырған оқушылар тақтадағы үлгімен өзін-өзі тексереді.
a) ∠𝑂𝑁𝑀 = 𝛽 болсын. 𝑂𝑁 және 𝑀𝑁-ді тап? b) 𝑁 нүктесінен шарға дейінгі арақашықтықты тап. Оқушылар бағалау парағы арқылы бірін-бірі бағалайды . | «Bilim land» | |
Қорытындылау 2 минут | Үйге тапсырма. Берілген есептерді шығарып үлгермеген жағдайда, қалған есептерді үйде аяқтап келу. Мақсатқа жетудегі оқушылардың рефлексиясы. Оқушыларды сабақтың мақсаты мен жетістік критерийіне оралта отырып мұғалім сабақты қорытындылайды. Оқушыларға үй жұмысын жаздыра отырып, презентацияның слайдында жазылған сөйлемді аяқтауларын сұрайды. *Бүгін білгенім… *Маған қызық болғаны… *Мен басқаша ойлаймын… *Менің тағы тыңдағым келгені… *Тапсырмамен жұмыс жасағанда маған көмектескен… *Менде ниет пайда болды… | ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?