Сфера и шар. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Раздел долгосрочного плана: Тела вращения и их элементы | Мектеп: Химия – биология бағытындағы Назарбаев Зичткерлік мектебі | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: М.М Тастанова | |||||||
Сынып: 11 сынып | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Сфера и шар | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.10 – сфера мен шардың анықтамаларын біледі; жазықтықта оларды бейнелейді; 11.2.2 - жазықтықтықпен сфераның өзара орналасуларын біледі; 11.3.4- айналу денелеренің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табу есептерін шешу | |||||||
Сабақ мақсаттары | Білім алушы: - айналу денелерді, олардың түрлерін және элементтерін ажырата біледі; - Жазықтықпен сфераның өзара орналасуларын біледі және анықтай алады; - айналу денелерінің элементтерін табу есептерді шешеді. | |||||||
Жетістік критерийлері | Білім алушы: - сфераны/ шарды бейнелейді; - жазықтықтыңқпен сферының өзара орналасуларын анықтайды; - айналу денелерінің элементтерін есептейді; | |||||||
Тілдік мақсаттар | Білім алушы: - айналу денелерін және олардың элементтерін атайды; - жазықтықпен сфераның өзара орналасуын сипаттайды; - комментировать решение задач на нахождение элементов тел вращения; - айналу денелерінің элементтерін табу шешу жолдарын түсіндіреді. Пәнге тән лексика мен терминология: - сфера, шар; - цилиндр/конус жасаушысы; - қима конусы; - цилиндр/конус айналу осі; - конус/цилиндр биіктігі; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - …айналу арқылы пайда болған дене - егер сфера центрінен жазықтыққа дейінгі қашықтық сфераның... - жасаушысын/ табан радиусын табу үшін… | |||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өзін және өзгелрді құрметтеу, жұпта және топта жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық жасау, академиялық адалдық | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Осы бөлімде алынған білім үлкен практикалық маңызға ие және құрылыс ісінде, геодезияда, архитектурада және ғылым мен техниканың басқа да көптеген салаларында қолданылады. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Деректерді іздеп, өндеу және проблемаларды шешу үшін қарым – қатынасты орнату | |||||||
Бастапқы білім | Олар көпбұрыштар туралы біледі, цилиндр мен конустың элементтерімен таныс, қарапайым стереометриялық сызбаларды орындайды, түзу мен шеңбердің өзара орналасуымен таныс. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 2 минут 6 минут | Организационный момент 1. Оқыту мақсаттары материалдың кең аспектісін қамтығандықтан, мұғалім сабақтың тақырыбын айтады және оқу мақсаттарын тұжырымдайды. (1 слайд) 2. Оқушыларға жұппен жумыс жасауды ұсыныңыз. 2.1 Келесі сұрақтарға жауабын беріңдер: а) диаметр айналу арқылы пайда болған фигура қалай аталады? б) Шеңбер мен сфера тәрізді денелерге мысал келтіріңдер. с) Формасы бойынша келесі заттарды салыстырыңыз: доп, қарбыз, құрсау. 2.2 Терминологияны қолдана отырып, шар / сфераны анықтаңыз.Шар мен сфераның айырмашылықтары мен ұқсастықтарын түсіндіріңіз. Шар мен сфераның элементтерін анықтаңыз. (1 қосымшасы) Бағалау. Жұптар өздерінің жұмыстарын теориялық материалмен салыстыра отырып, +/- арқылы бағалайды. | 11.1.10 – сфера мен шардың анықтамаларын біледі; жазықтықта оларды бейнелейді; Оқу мақсаттын алдын ала беруге ұсынылады Теориялық материалдар | ||||||
Сабақтың ортасы 6 минут 7 минут 14 минут | Оқушыларды үш топқа бөліп, презентацияны оқушылармен бірге қарап шығыңыз. 2. Мына топтарды келесі әрекеттерді орындауға шақырыңыз. 2.1. Тақтада айналу денелері бейнеленген плакаты ілініп, тұр. Постерде тек қана екінші бағана ашылған. Оқушылар бос ұяшықтарды толтыруы керек. (2-қосымша). Жұмыс аяқталғаннан кейін салыстыру және бағалау үшін жауаптары бар басқа бағандар ашылады. Тапсырма келесі түрде бағаланады: егер жолдағы барлық жауаптар дұрыс болса - 3 балл; егер екі жауап дұрыс болса - 2 балл; егер бір жауап дұрыс болса - 1 балл. Осылайша, бұл тапсырмада 0-ден 12 баллға дейін жинай алады. 2.2. Топтарда өз бетінше жұмыс жасауды ұсыныңыз. Әр топқа тапсырмалар беріледі. (3 қосымша). Жұмыстың соңында топтарды жұмысты айырбастауға шақырыңыз (сағат тілімен). Топтар кері байланыс беру үшін ортақ дескрипторларды пайдаланады. Дескрипторлар
| Презентация, 4-8 слайды Кеспе -қағаздар Үлестірмелік тапсырмалар | ||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақтың қорытындысы
Рефлексия Таңдаңыз:
Дифференциалдық үй тапсырмасы. (4 қосымшасы) | 10 слайд | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Аудиал, визуал мен кинестетиклерге тақырыпты меңгеру үшін әр түрлі іс-әрекеттер қарастырылған | Оқу мақсатына жету үшін формативтік бағалау қарастырылған | Сынып кабинетің желдететіңіз. Үстелдер мен орындықтардың орналасуына назар аударыңыз. Оқушылардың жағдайын бақылау | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды