Қиық конус және оның элементтері. Қиық конус бетінің ауданы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Математика

Тоқсан I тоқсан

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.3А бөлім:Айналу денелері және олардың элементтері

Атырау қаласы химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Қиық конус және оның элементтері. Қиық конус бетінің ауданы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.3.7 -қиық конустың бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану;

11.1.11 -көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай білу;

 Сабақ мақсаттары

Қиық конустың бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдана білу; көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай білу

 Бағалау критерийлері

Қиық конустың бүйір бетінің ауданын таба алады;

Қиық конустың толық бетінің ауданын таба алады;

Қиық конустың жазбасын жасай алады;

 Тілдік мақсаттар

Оқытудың тілдік мақсаттары:

Оқушылар:

- айналу денелерді және олардың элементтерін атайды;

- айналу денелердің элементтерін табуын түсіндіреді;

- айналу денелерінің жазбаларын сипаттайды;

- айналу денелерінің қималарының түрлерін түсіндіреді.

Бөлім бойынша лексика мен терминология:

- цилинр;

- конус;

- конустық бет;

- цилиндрлық бет;

- цилиндрдің жасаушысы;

- конустың жасаушысы;

- қиық конус;

- цилиндрдің бүйір/толық беті ;

- конустың бүйір/толық беті;

- цилиндрдің/ конустың айналу осі;

-цилиндрдің/конустың осьтік қимасы;

- айналу денелерінің жазбалары; 

- сфераның/шардың диаметрлік қимасы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

цилиндрдің жазбасы...болын табылады;

- конустың жазбасы .... болып табылады;

- цилиндрді ... айналу арқылы алуға болады;

- конусты ... айналу арқылы алуға болады;

- шарды...айналу арқылы алуға болады;

- берілген жазық фигура, ... жазбасы болып табылады;

- ...осьтік қимасы ... болып табылады;

- ...өтетін жазықтыкпен ... кимасы ... болып табылады.

 Құндылықтарды дарыту

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау

Тәрбиелік мағына

 «Мәңгілік ел»

Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру.

 Пәнаралық байланыстар

Бұл бөлімде алған білім кеңістікте ойлау қабілетін дамытуға ықпал етеді. Осы бөлімдегі алған білімдері архитектурада, құрылыста кеңінен қолданыс табады, өйткені кеңістікте фигураларды кескіндеуде, модельдеуде, құрастыруда тәжірибелік дағдыларының қалыптасуына көмектеседі.

 АКТ қолдану дағдылары

Power Point презентациялары арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту.

Бастапқы білім

Оқушылар кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуын ажырата алады; түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты және жазықтықтардың арасындағы бұрышты анықтайды; көпжақтар туралы түсініктері бар; қарапайым стереометриялық сызбаларды орындау техникасын меңгеру.

Сабақтың түрі

Білім мен дағды, іскерлікті қолдану сабағы.

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

1-сабақ.

Сабақтың басы 2минут

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.

Ресурстар

7 минут

5 минут

7 минут

2 минут

12 минут

2 минут

І. «Ой қозғау» «TRUE or FALSE»

Оқушылар тапсырмаларды жеке орындап, нәтижелерін «true» немесе «false» деп белгілейді. Қате болған жауаптарды оқушылармен талқыланады.

№1

Берілгені: Конус,

АВС бұрышы ,

AB = 6 см тең.

Табыңыз:

а) Табан радиусын Жауабы:

в) конус биіктігін Жауабы: 2 см

№2

Ұсақ тастың үймесі конус пішіндес, оның табан радиусы 2 м, ал жасаушысы 2,5 м. Үйме тастың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

Жауабы:

№3

Конустың жасаушысы 5см, табанының радиусі 4см. Толық бетінің ауданың табыңыз.

Жауабы:

№4

Конустың жасаушысы 13см, биіктігі 12см-ге тең. Конустың бүйір бетінің ауданың табыңыз.

Жауабы:

№5

Конустың табанының радиусі 6см, ал биіктігі 8см. Конустың жасаушысын табыңыз.

Жауабы: 10

№6

Конустың жасаушысы 2√3см-ге тең, ал осьтік қимасының төбесіндегі бұрышы 1200. Конус табанының ауданың табыңыз.

Жауабы: 1

№7

Конустың бүйір бетінің ауданы , ал табанының ауданы . Конус биіктігін табыңыз.

Жауабы: 8

Жауабы: 1 а) Ақиқат 1. в) Жалған 2. Ақиқат 3. Ақиқат 4. Жалған 5. Ақиқат 6. Жалған 7. Ақиқат

ІІ.Жұппен жұмыс:

11.3.7 -қиық конустың бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану;

Оқушыларға дайын сызбалар бойынша есептерді шығаруды және бір-бірін тексеруді ұсыныңыз.

Есептеңіз:

а) АВ; б) Конустың бүйір бетінің ауданын; в) BY (егер конус қимасы табанына параллель болса); г) AX;

д) Қиық конустың толық бетінің ауданың.

Қиық клнустың бүйір бетінің ауданы мен толық бетінің ауданы

m- жасаушысы

немесе

IV. Осы тақырып бойынша білімін бекіту және қасиеттерді жақсы түсіну үшін келесі тапсырмаларды ұсыныңыз:

Тапсырма№1

Қиық конустың табан радиустарының қатынасы 1:3 қатынасына тең. Конустың жасаушысы 4 см және ол табан жазықтығымен 600 бұрыш жасайды. Конустың толық беті мен бұйір бетінің ауданынтабыңдар.

Тапсырма №2

Конустың бүйір бетінің ауданы , ал табан ауданы осы конустың табан ауданымен бірдей және жасаушысының табан жазықтығымен жасайтын бұрыштары да бірдей қиық конустың бүйір бетінің ауданы . Егер конустың биіктігі 10- ға тең болса, қиық конустың биіктігі қандай?

Тапсырма№3

Суретте шелектің өлшемдері көрсетілген. Осы шелекті жасауға қанша қаңылтыр жұмсалды?

Кері байланыс. Бағалау.

Осы есептерді шығару барысында , қиық конустың қандай қасиеттерін қолдандыңыздар?

Тағы қандай қасиеттерін білесіздер?

V. Жеке жұмыс:

11.1.11 -көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай білу;

Суретте берілген жазбасы бойынша геометриялық денені анықтап, оның толық бетінің ауданын табыңыз.

Кері байланыс . Бірін-бір бағалау.

Оқу жоспары

11 сынып

Учебник Геометрия,10-11 класс, Атанасян Л.С. Москва 2013

https://slovo.ws/urok/geometr/10/007/162.html

Тренажер по математике для подготовки к ЕНТ, Рустюмова И.П. Алматы 2013

Оқу жоспары

11 сынып

www.math24.ru › усеченный-конус

https://shkolkovo.net/catalog/geometriya_v_prostranstve_stereometriya/konus

Сабақтың соңы

3 минут

Үй жұмысы:

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. (3 минут)

«Сөйлемді жалғастыр» (дәптерге жазады).

  • Бүгінгі сабақта... білдім
  • … үйрендім
  • … қиындық ттуындады
  • … әлі де жұмыстануым керек
  • … маған қызық болды?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

 Оқушылар бірлесе отырып жұппен жұмыс жасайды.. Олар бір –біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұранамын.

 Оқушы бірін –бірі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады.

 

Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады

Сабақта интербелсенді тақтаны ұзақ уақыт пайдаланбаймын.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары:

Талас тудыратын мәселеде оқушылар бірлесе жұмыс жасау мәдениетін ұстануына, белгілі бір тәртіптің болуына жағдаяттар туындатамын

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу