Конус және оның элементтері. Қиық конус. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: Шымкент қаласындағы химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Есполов Б.Е. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің кәсіби даму мақсаты | Оқушылардың математика сабағында құрылымдық тапсырмалар арқылы зерттеушілік дағдысын дамыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Конус және оның элементтері. Қиық конус | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.4 айналу денелерін тану және олардың элементтерін білу (цилиндр, конус, сфера, шар); 11.1.9 – қиық конустың анықтамасын және оның элементтерін біледі; қиық конусты жазықтықта сала алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: айналу денелерінің элементтерін айырады және атай алады. Пәнге тән лексика мен терминология: төбесі, қыры,жасаушы, қимасы, осьтік қимасы, конус, табаны, т.б. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: төбесінде n жасаушылары бірігеді, жанама жазықтық, конусты жазықтықпен қиғандағы қимасы, т.б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физикалық мазмұнды есептерді шығару, талдау және болжам жасау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Geogebra бағдарламасында қималарды салу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 11 сыныпта өтілген геометриялық фигуралар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 минут | Сабақ басында: Алдыңғы сабақта өтілген материалдарға шолу жасау. Үй тапсырмасын тексеру, талдау. Тақырып ашу. Сөзжұмбақ. Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен танысу. Жетістік критерийін жасап, талқылау. | Слайд 1-7 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-15 минут 15-22 минут 23-35 минут | І. Конустың түрлері және элементтерімен таныстыру Экранға конустың моделі немесе жанып тұрған фонар көрсетіледі. Шатыр және оның маңыздылығы Ракетаның формасы және оның маңыздылығы Өрт қауіпсіздігі шелегінің формасының маңыздылығы Астана геометриясы ІІ. Қиық конус туралы ойларын тыңдау, сызбасын салу және мысалдар келтіру. Экраннан қиық конусқа өмірде кездесетін мысалдар көрсетіледі. Астана геометриясы кітабынан оқып алу. Конустың қималарын зерттеу. (Конустың су құйылған мөлдір пластик моделі арқылы қималарының формаларын анықтайды). Конустың қималары экраннан көрсетіледі. Оқушылар дәптерлеріне конустың сызбасын салады. Оның элементтерін көрсетеді және анықтамаларын жазып алады. Конустың қималарын дәптерлеріне салады. Өтілген тақырыпты бекіту мақсатында деңгейлері әр түрлі практикалық тапсырмалар арқылы өзіндік жұмыспен қамтамасыз ету. Формативті бағалау: Мұғалім өтілген жаңа материялға қатысты тапсырмаларды ФБ арқылы орындауды ұсынады. ОМ жету үшін, тапсырмаларды орындамастан, алдын ала оқушылармен мұғалім бірлесе отырып бағалау дескрипторларын құрады. Мысалы, Оқушы ОМ жетеді, егер:
l – конустың жасаушысы, r – табан радиусы, h - биіктігі, S – остік қимасының ауданы, a – осьпен жасаушысының арасындағы бұрыш Практикалық тапырма: Биіктігі 5см, радиустары 3см және 6см болатын кіші шелек жасау үшін қанша кв см қаңылтыр керек? Жауабы:
Практикалық тапсырма: Бағалау критерийлері: өте жақсы – барлығы дұрыс орындалса жақсы - қатесіз немесе екі қате жіберілсе қанағаттанарлық - төрт қате жіберілсе қанағаттанарлықсыз- төрт қатеден көп боса, | Слайд 13-14 Слайд 3, 4,8,9 Қосымша 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40минут | Жалпы бағалау жүргізу Оқушылар сабақ басында құрылған бағалау критерийлері арқылы өз-өзін бағалайды. Кері байланыс: Мен:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?