Конустың жазбасы, толық және бүйір беті. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Геометриялық денелердің көлемдері мен беттерінің аудандары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

 Конустың жазбасы, толық және бүйір беті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.11 - 11 көпжақтар мен айналу денелерінің жазбасын орындай алады;

11.3.6 – конустың толық және бүйір беті ауданын табу формулаларын есеп шығару барысында қолданады.

 Сабақ мақсаттары

көпжақтар мен айналу денелерінің жазбасын орындай алу;

конустың толық және бүйір беті ауданын табу формулаларын есеп шығару барысында қолдану.

 Жетістік критерийлері

Оқушылар ОМ жетеді, егер:

  • Конустың элементтерін дұрыс белгілей алады;
  • Конустың жазбасын дұрыс орындай алады;
  • Конустың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табу формуласын есеп шығару барысында дұрыс қолданады;

Практикалық сипаттағы есептердің шешімін табады және талдау жүргізе алады.

 Тілдік мақсаттар

  • көпжақтарды , айналу денелерді және олардың элементтерін атайды;
  • көпжақтардың және айналу денелердің жазбаларын түсіндіреді;

Пәнге тән лексика мен терминология:

Конус , биіктік, жасаушы, табан, жазба, табан ауданы, бүйір бетінің ауданы, толық бетінің ауданы

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Конус жазбасы – жазық фигура, ... тұратын;

Берілген жазық фигура ...жазбасы боп табылады;

Кеністіктік фигураның жазбасын есептеу... ;

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Оқушылар жұптық жұмыс жүргізу арқылы жауапкершілік пен құрмет және ашықтық құндылықтарын қалыптастырады.

 Пәнаралық байланыстар

Өмірде кездесетін есептер шығару

 АКТ қолдану дағдылары

Білім ленд сайтынан алынған ресурстар https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp-zhana/konus-zhane-onyng-ehlementteri-konustyng-zhajmasy-bujir-zhane-tolyq-betterining-audany--14656?mid=27a8e690-1d6e-11ea-a226-d10f9ed737ca

Бастапқы білім

Конус, жасаушы, сектор ауданы, шеңбер,шыңбер ұзындығының және ауданының формуласы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатусын тексеру. Сабққа дайындық. Үй жұмысын тексеру. Бүгін өтілетін сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелермен таныстыру.

Ынталандыру

Бастапқы білімді тексеру

Берілген фигуралардың арасынан конусты табыңдар.

1. Конус деп нені айтамыз?

2. Жасаушы өзі не?

3. Конустың өстік қимасы қандай фигура болады?

4. Конустың биіктігі дегені не?.

Слайд 2-3

Сабақтың ортасы

5 мин

5 мин

20 мин

Жаңа тақырып Мұғалім оқушыларға жасаушысы бойынша қиылған конустың бүйір бетінің жазбасын ұсынады.

Оқушыларға сұрақтар:

  • Мынау сектордың конусқа не қатысы бар?
  • Оның ауданын қалай табамыз?
  • Конустың толық бетінің ауданын қалай табамыз?

Жауаптардан қорытынды жасап конустың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табу формулаларын жазыңдар.

Оқушылардың жауаптары:

  • Sбб = πRl
  • Sтб= Sбб + Sоаб
  • Sтб = πRl + π R2
  • Sтб = π R(R+l)

Есеп шығару:

  • Сызбада ОВ=3, КВ=5 болса, конустың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табыңдар:
  • Сызбада ОВ=5, КО=12 болса, конустың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табыңдар:

  • Сызбада ОВ=6, ∟АКО=30о болса, конустың бүйір бетінің және толық бетінің ауданын табыңдар:

Тәжірибелік жұмыс.

  • Диаметрінің ұзындығы 5 м, биіктігі 3 м және қабырғасының биіктігі 2 м болатын киіз үйді екі қабаттап жабу үшін, қанша киіз керек? Жауап: 144 м2.
  • Мұнараның төбесі конус тәріздес және төбесінің биіктігі 2 м, ал мұнараның диаметрі 6 м. Егер жапсарға 10% материал кететін болса, мұнараны жабу үшін, өлшемді тіктөртбұрышты жабындық материалдан қанша керек? Жауап: 39

Жұптық жұмыс.

1. Егер конустың жасаушысы 7 , ал табанының ауданы ге тең болса, оның бүйір бетінің ауданын табыңдар .

  • Жазбасы сызбада көрсетілген конустың бүйір бетінің ауданын табыңдар.

  • Жазбасы сызбада көрсетілген конустың бүйір бетінің ауданын табыңдар.

Видео

Слайд 4-8

Қосымша 1

Қосымша 2

Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау. Мұғалім сөйлемдерді аяқтауды ұсынады:

             - «Бүгін сабақта мен ... не қажет екенін түсіндім»

             - «Практикалық мазмұндағы есептерді шешу кезінде ... қажет.»

             - «Мен үшін ең қиыны ...»

Үйге тапсырма: https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp-zhana/konus-zhane-onyng-ehlementteri-konustyng-zhajmasy-bujir-zhane-tolyq-betterining-audany--14656?mid=b4d5f2d0-1f01-11ea-9307-fb2c95ee27ba

bilimland.kz

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен аспектісі (оқыту туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу