Цилиндр және оның элементтері. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Математика

Тоқсан I тоқсан

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.3А бөлім:Айналу денелері және олардың элементтері

Мектеп: НЗМ Талдықорған

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Цилиндр және оның элементтері

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

11.1.7 - цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу;

11.3.4 - цилиндрдің бүйір және толық беті аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолдану

 Сабақ мақсаты

Цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу; цилиндрдің белгісіз эдементтерін таба білу;

 Бағалау критерийлері

 Тілдік мақсаттар

Цилиндрдің анықтамасын біледі;

Цилиндрдің элементтерін біледі;

Цилиндрді жазықтықта кескіндей алады;

Цилиндрдің белгісіз элементтерін таба алады;

Оқытудың тілдік мақсаттары:

Оқушылар:

- айналу денелерді және олардың элементтерін атайды;

- айналу денелердің элементтерін табуын түсіндіреді;

- айналу денелерінің жазбаларын сипаттайды;

- айналу денелерінің қималарының түрлерін түсіндіреді.

Бөлім бойынша лексика мен терминология:

- цилинр;

- конус;

- конустық бет;

- цилиндрлық бет;

- цилиндрдің жасаушысы;

- конустың жасаушысы;

- қиық конус;

- цилиндрдің бүйір/толық беті ;

- конустың бүйір/толық беті;

- цилиндрдің/ конустың айналу осі;

-цилиндрдің/конустың осьтік қимасы;

- айналу денелерінің жазбалары; 

- сфераның/шардың диаметрлік қимасы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

цилиндрдің жазбасы...болын табылады;

- конустың жазбасы .... болып табылады;

- цилиндрді ... айналу арқылы алуға болады;

- конусты ... айналу арқылы алуға болады;

- шарды...айналу арқылы алуға болады;

- берілген жазық фигура, ... жазбасы болып табылады;

- ...осьтік қимасы ... болып табылады;

- ...өтетін жазықтыкпен ... кимасы ... болып табылады.

 Құндылықтарды дарыту

Патриотизм; сыйласымдық; бірлік; шынайлық; еңбекқорлық.

 Пәнаралық байланыстар

Бұл бөлімде алған білім кеңістікте ойлау қабілетін дамытуға ықпал етеді. Осы бөлімдегі алған білімдері архитектурада, құрылыста кеңінен қолданыс табады, өйткені кеңістікте фигураларды кескіндеуде, модельдеуде, құрастыруда тәжірибелік дағдыларының қалыптасуына көмектеседі.

 АКТ қолдану дағдылары

Power Point

Бастапқы білім

Оқушылар кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуын ажырата алады; түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты және жазықтықтардың арасындағы бұрышты анықтайды; көпжақтар туралы түсініктері бар;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

6 минут

Сабақтың ортасы

15 минут

12 минут

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.

І. Жаңа ұғымды түсіндіру:

оқу мақсатын оқушылармен топта жұмыс жасай отырып меңгерту.

Сынып оқушыларын топқа бөлу: ( тік төртбұрыштар тобы және шеңберлер тобы )

Оқушыларға топта тіктөртбұрышты бір қабырғасы бойымен айналдырып, пайда болған айналу денесін бейнелеуді ұсыныңыз. Пайда болған айналу денесін атаңыз.

оқушыларға цилиндр моделін көрсетіп, цилиндрлық бет, цилиндр, оның элементтері (бүйір беті, табандары, жасаушылары, ось, биіктік, радиус) ұғымдарын еңгізу және сызбада белгілеуді ұсыну.

Содан кейін оқушыларға цилиндрдің толық жазбасын бейнелеуді ұсыныңыз.

 

 

Цилиндрдің бүйір және толық бетінің формулаларын өз бетінше қорытып шығару үшін оқушылардың жұмысын ұйымдастырыңыз.

Ол үшін оқушыларға топта тапсырманы орындауды ұсыныңыз.

Топтық жұмыста жасалған тапсырманы презентацияда берілген ақпаратпен тексеруге болады.

Бағалау түрі: Оқушылар дескриптор құрып, бірін-бірінің жұмыстарын тексереді

 1 есеп (А деңгей)

Табанының радиусы 5 м және биіктігі 8 м цилиндр берілген. Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналін табыңдар.

2 есеп (В деңгей)

Табанының радиусы 4 см, осьтік қимасының диагоналі 12 см цилиндр берілген. 1) Цилиндрдің биіктігін; 2) цилиндрдің осьтік қимасының ауданын табыңдар.

3 есеп (С деңгей)

Ұзындығы 25 см болатын АВ кесіндінің үштары цилиндрдің табанының шеңберлерінде жатады. Цилиндрдің биіктігі 15 см, радиусы 26 см болса, берілген кесінді және цилиндр осінің арасындағы ара қашықтықты табыңдар.

Жауабы: 24.

Дескрипторлар:

1)есептің шартын түсінеді;

2)есептің шартына сай сызба сызады;

3)тиісті формуладан пайдаланады;

4)есептің жауабын табады.

Бекіту үшін оқушыларға келесі тапсырмаларды ұсынуға болады.

Жеке жұмыс

Айналу денелері және оның элементтеріне анықтама беріледі

Мысалы:

Қорытындылау

Тест есептері

1. Цилиндрдің табанының ауданы 36 см2-қа, биіктігі 8

см2 С) 288 см2 Д) 360 см2 Е) 200 см2

 2. Цилиндр табанының ауданы 25 см2, ал жасаушысының ұзындығы 24 см. Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналын табыңдар.

А) 23 см В) 24 см С)25 см Д) 26 см Е)27 см

 3. Цилиндрдің табанының радиусы 2м, ал биіктігі 3м. Осьтік қимасының диагоналын табыңыз.

А) 1м В)25м С)5м Д) 10м Е) 2м

Кері байланыс. Бағалау

Презентация

Дидактикалық материалдар

11 геометрия

Ә.Н.Шыныбеков

Сабақтың соңы

3 минут

Сабақсоңындаоқушыларрефлексияжүргізеді:

- ненібілдім, неніүйрендім

- ненітолықтүсінбедім

- немен жұмыстыжалғастыруқажет

Оқушыларөздерініңжұмысыменсыныптастарыныңжұмысынбелгілібіркритерийлербойыншабағалайалады

Үй тапсырмасы

Айналу денелері аудандарын табу

Саралау оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 Шардың көлемі: .

 Сфераның ауданы: .

 Сегменттің бетінің ауданы: .

 Сегменттің толық бетінің ауданы: .

 Сегменттің көлемі: .

 Сектордың көлемі: .

 Сектордың толық беті: .

 Шар қабатының көлемі: .

 Бүйір бетінің ауданы: , мұндағы R - шардың радиусы.

 Толық бетінің ауданы:

[attachment=59289:mzh_-cilindr-zhne-ony-jelementteri.docx]
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?