Цилиндр және оның элементтері. Көпжақтар мен цилиндрдің жазбасы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


«Бекітілді»

ӘБ жетекшісі

Геометриядан қысқа мерзімді жоспар

Бөлім: Айналу денелері

және олардың элементтері

Мектеп:

Мұғалім:

Сабақ1

Мерзімі

Сынып 11

Сабақтың тақырыбы

Цилиндр және оның элементтері. Көпжақтар мен цилиндрдің жазбасы

Оқу мақсаттары

11.3.5 – Айналу денелерінің элементтерін табуға есептер шығару(цилиндр, конус, қиық конус, шар);

11.1.11 – көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу

 Бағалау критерийлері

- Цилиндрдің элементтерін таба алады;

- Көпжақтың және цилиндрдің жазбасын таниды;

- Геометриялық дене мен оның жазбасын сәйкестендіре алады;

- Жазбаларды қолданып ұзындықты табу есептерін шеше алады.

 Сабақтың мақсаты

- Цилиндрдің элементтерін табуға байланысты есептерді шешу;

- Цилиндрдің жазбасын жасай алу.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- көпжақтарды , айналу денелерді және олардың элементтерін атайды;

Лексика мен терминология:

- көпжақтардың жазбалары;; 

- айналу денелерінің жазбалары; 

- конустық бет;

- цилиндрлық бет;

- конустың бүйір беті;

- цилиндрдің бүйір беті

- цилиндрдің және конустың айналу осі;

- көпжақтың /цилиндрдің/конустың биіктігі;

- цилиндрдің/конустың остіқ қимасы ;

- сфераның/шардың диаметрлік қимасы

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Остіқ қимасы ... боп табылады;

... өтетің жазықтыкпен ... кимасы ... болады;

 Пәнаралық байланыс

Осы бөлімдегі алған білімдері кескіндеме, сурет сабақтарында, архитектурада, құрылыста кеңінен қолданыс табады, өйткені кеңістікте фигураларды кескіндеуде, модельдеуде, құрастыруда тәжірибелік дағдыларының қалыптасуына көмектеседі.

 АКТ қолдану дағдылары

Кеңістіктегі фигураларды салу барысында Геогебраны қолдану дағдыларын дамыту

Құндылықтарды дарыту

 

Бұл сабақ академиялық адалдық, бірлік және командалық жұмысты, жауапкершілікті және көшбасшылықты дамытуға бағытталған.

Құндылықтарды дарыту топта жұмыс істеу ережелерін белгілеу арқылы, қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Актуализация знаний

5-минут

Үй тапсырмасын тексеру және талдау

Оқушыларға оқу мақсатын талқылатып, бағалау критерийлерін өздеріне табуға мүмкіндік беру.

Сабақтың ортасы

30-минут

І. Жұптық жұмыс 10-минут

Әрбір жұп жұмыс парағындағы келесі сұрақтарға жауап береді. Жауап беріп болған соң әрбір жұп жауап парағымен ауысып, өз-өздерін бағалайды.

№1 сұрақ

Сөйлемді аяқтаңыз.

Цилиндрдің табанының диаметрі 2дм, ал биіктігі 14 дм.

Бұл цилиндр тіктөртбұрыштың қабырғалары....... дм және 14 болатын бір қабырғасынан айналдырғаннан пайда болды.

№2 сұрақ

Цилиндрдің табанының радиусы 2,5 см, биіктігі 12 см. Осьтік қимасының диагоналін табыңыз.

№3 сұрақ

Цилиндрдің бүйір беті қандай фигураны береді?

№4 сұрақ

Цилиндрдің бүйір бетінің ауданы 40 π, ал табанының диаметрі 5. Цилиндрдің биіктігін табыңыз.

№5 сұрақ

Цилиндрдің радиусын табыңыз.

ІІ. Жеке жұмыс 10-минут

№2 Берілген қимадан:

1) Көпжақтың сызбасын салыңыз;

2) жазбаның ауданын табыңыз;

3) кестені толтырыңыз.

Оқушылар өздерінің есептеулерін мұғалімге көрсетеді.

Жазбалар:

ІІІ. Топтық жұмыс 15-минут

Әр группаға жұмыс парағы таратылады.

Жұмыс парағында топтық жұмысқа 4 тапсырма берілген. Жұмыстарды орындап болған соң, топтар жұмыстарымен алмасады. Топтар өзара бағалайды.

https://bilimland.kz/ru/subject/geometriya/11-klass-/czilindr-i-ego-ehlementy-razvertka-ploshad-bokovoj-i-polnoj-poverxnostej-czilindra--14627?mid=%result%

Жұмыс парағы

https://bilimland.kz/ru/subject/geometriya/11-klass-/czilindr-i-ego-ehlementy-razvertka-ploshad-bokovoj-i-polnoj-poverxnostej-czilindra--14627?mid=%result%

Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау

Үй тапсырмасын беру

(рефлексия)

3-минут

Үй тапсырмасы:

Цилиндрдің табанының радиусы биіктігінен 3 есе кем, ал толық бетінің ауданы 288 см2. Цилиндрдің шамаларын табыңыз.

Рефлексия:

  • не білдім
  • нені үйрендім
  • не түсініксіз болды

Оқушылар өзінің және өзінің сыныптасының жұмысын бағалау критерийлері бойынша бағалайды.

Жүргізілген рефлексия нәтижесінде оқушы сабақта нені жасағанын, оқу мақсатына жеткенін немесе жетпегенін бағалау критерийлері арқылы бағамдайды

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

[attachment=59265:1_geometrija_11-synyp_cilindr-zhne-ony-jelementteri_ysa-merzimdi-zhospar.docx]
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу