Түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлық шарты. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Кеңістіктегі түзу мен жазықтық теңдеулерінің қолданылуы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты- тегі:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлық шарты

Сабақтың түрі

Бекіту сабақ

 Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме

 11.4.3 - координаталардағы түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлығы шартын есептер шығаруда қолдану;

 Бағалау критерийлері

- Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

- сызбасын дұрыс орындайды

– кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты анықтайды

– түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты анықтайды

– кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты есептейді

– түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты есептейді

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар: вектор, бағыт, бағыттас, қарама-қарсы бағытталған ,координата сөз тіркестерін қолданады;

Пәнге қатысты лексика мен терминология баистік жіктелуі

 Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер векторларды қосу, азайту, векторды санға көбейтуді және координаталардағы түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлығы шарттар ұғымдарын қолданады,

оларды геометриялық терминдермен интерпретациялайды.

 Құндылықтарды дарыту

Ұжымдылыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге, тақырыптың өмірмен байланысын көрсету, тәрбиелеу.

АКТ қолдану дағдылары

Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып ,BILIMLand сайтымен жұмыс жасау

Пәнаралық байланыстар

физика, сызу

Бастапқы білім

Жазықтықтағы векторлар параллель перпендикуляр түзулер.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздер

Сабақтың басы

1 минут

1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбын, мақсатын, жетістік критерийлерін анықтау.

Сабақтың ортасы

3 минут

13 мин

10 мин

12 мин.

3. Бекіту материалдары

Өткен тақырыпты қайталау.

 Оқушылар колинеар және перпендикуляр векторлардың анықтамасын еске түсірсін. Содан соң колинеарлық және перпендикулярлық шарттарын талқылаңыз. Оқушыларға координаталармен берілген векторлар үшін колинеарлық және перпендикулярлық шарттарын тұжырымдауды ұсыныңыз: және .

  4.Ұжымдық жұмыс.

  •  = {1; 2; 3}, = {4; 8; 12}, = {5; 10; 13} векторларынан колинеар векторларды анықтаңыз;
  •   = {0; 3; 5} және = {0; 6; 10} векторлар колинеар болатынын дәлелде;
  •   = {3; 2; m} және = {9; n; -15} векторлары колинеар болатындай n және m параметрлерінің мәндерін табыңыз;
  •   және векторлары берілген. және векторлары колинеар болатындай n және m параметрлерінің мәндерін табыңыз;
  •  n-ң қандай мәнінде келесі векторлар перпендикуляр болады:
  •   (2; -1; 3), (1; 3; n);
  •   (n; -2; 1), (n; - n; 1);
  •   (n; -2; 1), (n; 2n; 4);
  •   (4; 2n; -1), (-1; 1; n)?
  •   (2;- 1; 3), (1; 3; ) векторлары перпендикуляр ма?
  •  = (m; n; 16) векторы = (2; -3; 1) және = (4; 2; -1) векторларына перпендикуляр. m және n табыңыз;
  •   = (a; b; 16) векторы = (2; -3; 1) және = (4; 2; -1) векторларына перпендикуляр. Табыңыз: a + b.

 Өзара тексеруді ұйымдастырыңыз.

  5. Топтық жұмыс

 Оқушыларды екі топқа бөліңіз. Әр топқа келесі тапсырманы ұсыныңыз:

 1 топ

 2 топ

 Параллельдік шартының қолданылуы

 Перпендикулярлық шартының қолданылуы

 Параллель түзулер берілген:

 ,

 .

 Табыңыз: р және q.

 Перпендикуляр түзулер берілген:

  ,

 .

 Табыңыз: р.

 Шешуі

  векторларының бағыттаушы векторларының координаталары сәйкесінше

  белгілі, демек - 4.

 Шешуі

  векторларының бағыттаушы векторларының координаталары сәйкесінше . шарты бойынша 3·4 + 2·р + (-1)·(-2) = 0, онда р = -7.

 Нәтижесінде топтар өз мысалдарын көрсетіп, кеңістіктегі түзулердің параллельдік және перпендикулярлық шарттарын анықтайды:

  •  Екі түзу параллель болады, сонда тек сонда, егер олардың бағыттаушы векторлары колинеар болса.

 

 

 

 

  •  Екі түзу перпендикуляр болады, сонда тек сонда, егер олардың бағыттаушы векторлары перпендикуляр болса.

 

 

 

 

 

 

 6. Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар.

 Оқушыларға сараланған тапсырмалар шығаруды ұсыныңыз.

 А деңгейі.

  •  а-ң қандай мәнінде түзулері перпендикуляр болады?

 Жауабы: a = -5;

  •  p және q-ң қандай мәндерінде түзулері параллель болады?

 Жауабы:;

 В деңгейі.

  •  a және b-ң қандай мәндерінде түзуі μ: х – bу + 2z 5 = 0 жазықтығына перпендикуляр болады?

 Шешуі: (3; -1; a) – берілген түзудің бағыттаушы векторы, – берілген жазықтықтың нормаль векторы. Егер болса, онда , олай болса a = 6 және .

 Жауабы: a = 6, ;

  •  a-ң қандай мәнінде түзуі μ: ( -1)х +2у-2z +7=0 жазықтығына параллель болады?

 Шешуі: (2; a; -5) – берілген түзудің бағыттаушы векторы, – берілген жазықтықтың μ нормаль векторы. Егер болса, онда . Олай болса,

 Жауабы: -2;

 С деңгейі.

    •  Берілген екі жазықтық параллель болатындай a және b-ң мәндерін табыңыз:
  •  α: 5х – у + аz + 5 = 0 және β: 2х + bу + 4z 7 = 0;
  •  α: ах + 2z + 4 = 0 және β: bz = 0.

 Шешуі:

  •  α: 5х – у + аz + 5 = 0 және β: 2х + bу + 4z 7 = 0 жазықтықтарының нормаль векторлары сәйкесінше және болады.

 Егер болса, онда . Олай болса параллельдік шарты бойынша яғни .

 Жауабы: ;

  •  α: ах + 2z + 4 = 0 және β: bz = 0 жазықтықтарының нормаль векторлары сәйкесінше және болады.

 Егер болса, онда . Олай болса параллельдік шарты бойынша .

 Жауабы: ;

    •  α: x – 7y + 5z – 4 = 0 және β: 2x + 3y + tz + 1 = 0 жазықтықтары перпендикуляр болса, t-ң мәнін табыңыз.

 Шешуі: α: x – 7y + 5z – 4 = 0 және β: 2x + 3y + tz + 1 = 0 жазықтықтарының нормаль векторлары сәйкесінше және болады. Егер болса, онда . Онда перпендикулярлық шарты бойынша 1·2 + (-7)·3 + 5·t = 0, яғни .

 Жауабы: .

 А.Н. Шыныбеков Геометрия. Жалпы білім беретін мектептің 11 – сыныбына арналған оқулық. А.: «Атамұра» 2011

 

 Sophie Goldie. Series Editor: Roger Porkers. «Pure Mathematiks 2 and 3», Cambridge International AS

 Cambridge and A Level Mathematics сериядан

 http://ru.b-ok.xyz/book/2660626/36664f

Презентация

1 мин

7.Сабақты қорытындылау

Рефлексия.

Сабақтың соңы

 8.Үй жұмысы. Оқушыларды жұптастырып, практикалық тапсырма беріңіз.

  •  Суретте қабырғалары, едені және төбесі тіктөртбұрыш болатын бөлме кескінделген. А және G төбелерінің арасында өрмекшінің торы керілген. О төбесі - координаталар бас нүктесіне қатысты A (5, 0, 0), C (0, 4, 0) және D (0, 0, 3), сондай-ақ бөлменің қабырғалары метрмен өлшенген.
  •  G нүктесінің координаталарын табыңыз.

 Жауабы: (0;4;3);

. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі.

Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды.

Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу