Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.2B бөлім: Кеңістіктегі түзу мен жазықтық теңдеулерінің қолданылуы | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу | |||||
Сабақтың түрі | Бекіту сабағы | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.1 - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану; | |||||
Сабақ мақсаттары | Есептерді шешуде нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу дағдыларын қалыптастыру | |||||
Бағалау критерийлері | -нүктенің жазықтықтыққа дейінгі арақышықтықты табу формуласын біледі; -есептер шешуде нүктенің жазықтықтыққа дейінгі арақышықтықты табу формуласын қолданады. | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастыққа, академиялық адалдыққа тәрбиелеу, талдау және салыстыру, бағалауды қалыптастыру. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл бөлім кеңістіктік ойлауды дамытуға ықпал етеді. Осы бөлімде алынған білім өнерде, архитектурада, құрылыста кеңінен қолданылады, өйткені өнерде, модельдеуде және кеңістіктік фигураларды құрастыруда практикалық дағдыларды меңгеруге ықпал етеді. | |||||
АКТ қолдану дағдылары | IT-мен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. | |||||
Бастапқы білім | Вектор ұғымы, векторлардың компланарлық және коллинеарлығы, векторлардың скалярлық көбейтіндісі, кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы, кеңістіктегі түзу мен жазықтықтардың теңдеуі, векторлармен амалдарды орындауын біледі. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың аяғы 0 –2 мин | 1. Оқушылармен амандасу. Тақырыпты, оқу мақсатын, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге анықтау. | |||||
Сабақтың ортасы 2 – 7 мин 7 – 17 мин 17 – 27 мин 27 – 37 мин 37 – 38 мин | 2. Білімді жаңғырту
жазыңыз. 3. Үжымдық жұмыс 1) А (7; 5; 3) нүктесі мен α: 3х + 2у + z = 6 жазықтығы берілген. а) А нүктесі арқылы өтіп, α жазықтығына перпендикуляр болатын l түзуінің теңдеуін табыңыз; b) l түзуі мен α жазықтығының қиылысу нүктесі Р-ны анықтаңыз; c) А және Р нүктелерінің арақашықтығын табыңыз. 2) λ жазықтығының жалпы теңдеуі Ax + By + Cz + D = 0 болсын. M0(x0; y0; z0) - λ жазықтығына тиісті емес нүкте. M0 нүктесінен λ жазықтығына дейінгі арақашықтықты табыңыз. 3) M0(2; 3; 4) нүктесінен 4х+3у+12z-5=0 жазықтығына дейінгі арақашықтықты табыңыз. Дескриптор:
қолданады; -Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табады
4. Жеке жұмыс 1. ρ: 2х + 4у - 4z – 6 = 0 жазықтығы мен М (0; 3; 6) нүктесінің арақашықтығын табыңыз. 2. А (1; 2; 3) нүктесінен α: 2х + 3у – z + 1 = 0 жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз. 3. М(-2;-4;3) нүктесінен ρ: 2х – у + 2z + 3 = 0 жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз. Дескриптор: -Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табады 5. Жұппен зерттеу жүргізу Егер А(1; 1; 1) және В(2; -1; 0) болса, α: х – 4у + 2z + 5 = 0 жазықтығы АВ түзуін қияды ма? (жазықтық АВ кесіндісін қияды ма? 6. Сабақты қорытындылау -нүктенің жазықтықтыққа дейінгі арақышықтықты табу формуласын біледі; -есептер шешуде нүктенің жазықтықтыққа дейінгі арақышықтықты табу формуласын қолданады. Тапсырмалар төменнен жоғары деңгейге ауысады. Мұғалім оқушылардың қиналған түсында қолдау білдіреді. Әр бөлім бойынша кері байланыс береді. | Шыныбеков А.Н. Геометрия. Учебник общеобразовательной школы для 10 класса. А.: «Атамұра» 2011 Sophie Goldie. Series Editor: Roger Porkers. «Pure Mathematiks 2 and 3», Cambridge International AS Cambridge and A Level Mathematics сериядан | ||||
Сабақтың соңы 38 – 39 мин 39 – 40 мин | 7. Үй тапсырмасы 1. М(3; 5; 8) нүктесіне Oх жазықтығына қатысты симметриялы нүктеден 3х-у-4 z=0 жазықтығына дейінгі арақашықтықты табыңыз. 2. а) М(1; 1; 1) нүктесінен ρ: х + у – 2z – 6 = 0 жазықтығына дейінгі арақашықтықты табыңыз. б) М нүктесіне ρ: х + у – 2z – 6 = 0 жазықтығына қатысты симметриялы болатын N нүктесін анықтаңыз. 8. Рефлексия | Бугров Я.С., Никольский С.М. Высшая математика. Том первый: элементы линейной алгебры и аналитической геометрии. | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Оқушылар сабақ бойы жұппен, жеке жұмыс жасайды. Мұғалім қабілеті жоғары және төмен оқушыларға көмек көрсетеді, ал орта деңгейдегі оқушылар қабілеті жоғары оқушылардың өзара көмегі арқылы ілгері жылжи бастайды. | Жеке жұмыста өзін-өзі, жұптық жұмыста бірін-бірі бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың теориялық материалды меңгеруі фронтальды презентациямен жұмыс істеу арқылы жасалады. | Сабақ басында оқушылар кабинеттегі тәртіп ережелерімен , қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?