Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың теңдеулерінің қолданылуы | Мектеп: НЗМ Атырау қаласы | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық | ||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.4.1 - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану; | ||||
Сабақтың мақсаты | - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білу, меңгеру; - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын есептер шығаруда қолдану. | ||||
Бағалау критерийі | Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер: - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білсе; - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын есептер шығаруда қолданса. | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, стереометрияның аксиомаларын сипаттай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология Нүкте, түзу, жазықтық, кеңістік, параллель түзулер. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл стереометрия туралы пікір кейде/әрқашанда/ешқашан дұрыс болмайды, себебі ... . Нүкте ..... жазықтықта жатыр. Екі түзу ........ бір жазықтықта жатыр. | ||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар ортаға бейімделіп жұмыстана алады, өз пікірін еркін жеткізе алады, өзгенің пікірін тыңдап, сындарлы кері байланыс бере алады. Мәселені толық түсініп, шешу жолын іздестіруде өз білімін тиімді қолданады. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Сызу пәнімен байланыс | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Теориялық түсінікте, практикалық жұмыстарда интерактивті тақтаны қолдану. | ||||
Алдыңғы білім | Түзудің теңдеуі және кеңістіктегі жазықтықтың теңдеуі. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||
Сабақтың басы 2 мин | Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен сәлемдесу 2. Үй тапсырмасын тексеру. 3. Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. | ||||
Сабақ ортасы 5 мин 15 мин 15 мин | Жаңа материалды меңгерту. Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық деп сол нүктеден жазықтыққа түсірілген перпендикулярдың ұзындығын айтамыз. Бұл қашықтықты анықтау үшін: - М нүктесі арқылы жазықтыққа жүргізілген перпендикуляр түзудің теңдеуін жазыңыз; - түзу мен жазықтықтың қиылысу нүктесінің координаттарын анықтаңыз; - М нүктесі түзу мен жазықтықтың қиылысу нүктесіне дейінгі қашықтықты табыңыз. Ал, бұл қашықтықты анықтау формуласы: . Мысал – 1. нүктесінен жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз. Жазықтықтың нормаль векторы: . . Жауабы: . Дескриптор:
- нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты формула арқылы дұрыс табады. Сыныптық (ұжымдық) жұмыс ұйымдастыру, бірі – біріне түсіндіре отырып орындауғы ұсыну. № 1. Координаттар бас нүктесінен жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз. № 2. нүктесінен жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз. Жұппен жұмыс тапсырмалары. № 3. нүктесінен және жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз. Жауабы: және . № 4. пирамидасы төбелерінің координаттары: , биіктігін табыңыз. Жауабы: . Дескриптор:
- нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты формула арқылы дұрыс табады. Шығармашылық тапсырма (зерттеу жұмысы) кубының қабырғалары 2 см, нүктесі қырының ортасы. нүктесінен жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз. Жауабы: . | Презентация Презентация Қосымша 1 | |||
Сабақ соңы 3 мин | Сабық соңында оқушылар рефлексия жасайды: - не білдім, не үйрендім? - не түсініксіз болды? - нені толықтыруым қажет? Үй жұмысы: № 2.50 Шыныбеков Ә. Н. оқулығынан 11 сынып | Қосымша 2 | |||
Дифференциация Қабілетті оқушыларға қосымша жеке тапсырма беріледі (қосымша №2). | Бағалау Мұғалім сабақ барысында қалыптастырушылық бағалау орын алады. | Қауіпсіздік ережесі | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойларыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойларыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?