Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық. Координаталармен берілген есептерді шығару. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
11.3C бөлім: 11.3ВВекторлар және координаталар | Мектеп: ХББ НЗМ, Атырау | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық Координаталармен берілген есептерді шығару | ||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.3.4.8 нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу 11.3.4.9 кеңістікте координаталар арқылы берілген қарапайым есептерді шешу: екі нүктенің арақашықтығын есептеу, кесіндіні берілген қатынаста бөлу. | ||||
Сабақтың мақсаты | Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табуды үйрену. Координаталармен берілген есептерді шығару | ||||
Бағалау критерийі |
| ||||
Тілдік мақсаттар | Түзудің теңдеуін жазуды ауызшы түсіндіреді Пәнге тән лексика мен терминология: Түзу, бағыттаушы вектор, нормаль вектор, канондық теңдеу, параметрлік теңдеуі, векторлық теңдеу, параметр, Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Тузудің канондық теңдеуін жазу үшін ... Тузудің параметрлік теңдеуін жазу үшін ... Тузудің векторлық теңдеуін жазу үшін ... Түзудің бағыттаушы векторы ... | ||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар мәселенің шешімін іздейді, бір-бірінің пікірін тыңдап үйренеді. Барынша өз ойын дұрыс қорыта алады. Өз жұмысының сапасына жауап бере алады. Өз уақытын ұтымды пайдалан алады. | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентациямен жұмыс | ||||
Алдыңғы білім | Жазықтықтағы вектор ұғымын біледі. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||
Сабақтың басы 2 мин | Амандасу (2 мин) Үй жұмысын тексеру Ой қозғау Нүкте және жазықтық ұғымдарын қайталау, өзара орналасу варианттарын қарастыру. Тақырыпқа шығу Мақсатты анықтау | ||||
Сабақтың ортасы 5 мин 3 минут | Жаңа тақырыпты меңгеру. Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық М1(x1; y1; z1) нүктесі М0(x0; y0; z0) нүктесінен осы жазықтыққа түсірілген перпендикуляр табаны болсын
1-мысал: К (0;1;2) нүктесінен x+2y-2z+4=0 жазықтығына дейінгі арақашықтықты табыңыз: Жауабы: Бағалау: СЖБ талабы бойынша МАРК СХЕМАсын құру:
| ||||
3 минут 7 минут 5 минут 8 минут 5 минут 2 минут 2 – сабақ 5 минут 15 минут 17 минут | Тақырыпты бекіту. 2 – тапсырма: Оқушылар жеке орындап, жауабымен тексереді. N (1;2;0) нүктесінен 3x+4y+5z+4=0 жазықтығына дейінгі арақашықтықты табыңыз: Жауабы: Бағалау:
Тапсырмаларды тақтада орындау. 3 – тапсырма: ABCD тетраэдердің А нүктесінен түсірілген биіктігін табыңыз Төбелерінің координаталары: A(1; 1; 1), B(0; 2; 5), C(3; -1; 4), D(4; 2; 1) Жауабы: Бағалау:
Жұппен жұмыс Түзудің векторлық, параметрлік, канондық теңдеулері арқылы жұпқа бөлінеді. №4. H (-2, 4, -1) нүктесі координаталар осінің бас нүктесінен түсірілген перпендикулярдың табаны болса, осы жазықтықтың теңдеуін жазыңыздар және А (-1; 2; -3) нүктесінен осы жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табыңыз. Жауабы: Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды. Есепке балл қояды. Жеке жұмыс №5 а) M (3, -1, 2), N (4, 1, -1), K (2, 0, 1) нүктелері арқылы өтететін жазықтықтың теңдеуін жазыңыз. б) С (- 1; 3; - 2) нүктесінен осы жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табыңыз. Жауабы:
Сыныппен жұмыс №6. а) M (1, 3, -1) нүктесі арқылы өтетін және 3x + y – z + 5 = 0 жазықтығына параллель жазықтық теңдеуін жазыңыз. б) А (4; -2; - 1) нүктесінен осы жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табыңыз. Жауабы: :
қорыту: Координаталармен берілген есептерді шығару 11.3.4.9 кеңістікте координаталар арқылы берілген қарапайым есептерді шешу: екі нүктенің арақашықтығын есептеу, кесіндіні берілген қатынаста бөлу.
№1. Берілген нүктелердің арақашықтығын табыңыз: A1(1, 2, 3) және A2(-1, 1, 1), B1(3, 4, 0) және B2(3, -1, 2). Жауабы: №2. A (2, 1, 5) және B (-2, 1, 6) нүктелерінің қайсысы координатаның бас нүктесіне жақын орналасқан? Жауабы: А нүктесі №3. M (1,-2,-3), N (-2,3,1) және K (3,1,-2) нүктелері берілген. MNK үшбұрышының периметрін табыңыз. Жауабы: №4. A(-1, 3, 1) және B(6, 5, -3) нүктелерімен берілген AB кесінді ортасының координаттарын табыңыз. №5. Егер C(1, 5, 2) нүктесі, AB кесіндісінің ортасы және A(-1, 3, 10) нүктесінің координаттары белгілі болса, В нүктесінің координаттарын табыңыз. Жауабы: B(3; 7; -6) Бағалау: Әр тапсырмаға жеке – жеке марк – схема құруға бағыттау. Кесіндіні берілген қатынаста бөлу:
Жалпы сыныптық жұмыс: №1. Егер A(11, 1, 0), B(-9, 2, -4) болса, АВ кесіндісін бесті үшке бөлетін С нүктесінің координаталарын табыңыз. Жауабы: №2. A(-1, 8, -3) және B(9, -7, 2) нүктелерімен шектелген кесінді М1 , М2 , М3 , М4 нүктелерімен тең 5 бөлікке бөлінген. М1 , М3 нүктелерінің координаталарын табыңыз. №3. С (2, 0, 2) және D (5, -2, 0) нүктелерімен тең үш бөлікке бөлінген кесіндінің A және B ұштартының координаталарын табыңыздар. Жауабы: A (-1, 2, 4) , B (8, -4, -2) №4. Егер A (11, 1, 0) және B (-9, 2, -4) болса, АВ кесіндісін үштің беске қатынасындай бөлетін С нүктесінің координаттасын табыңыздар. Бағалау:
| ||||
Сабақ соңы 3 мин | Сабық соңында оқушылар рефлекция жасайды: - Не білдім? - Нені үйрендім? - Не түсініксіз болып қалды? - Немен жұмыс істеу қажет? Үй жұмысы: 1. А (1; 2; 3) , В (2; 3; 1) и С (3; 1; 2) нүктелері берілген. АВС үшбұрышының периметрін табыңдар. 2. AC кесіндісін 4:1 қатынасында бөлетін В нүктесінің координатасын табыңыз, егер A (-1, 3, 2) және C (4, 13, 12) болса. | ||||
Дифференциация Қабілетті оқушыларға қосымша жеке тапсырма беріледі (қосымша №2). | Бағалау Мұғалім сабақ барысында қалыптастырушылық бағалау орын алады. | Қауіпсіздік ережесі | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?