Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
11.3C бөлім: 11.3ВВекторлар және координаталар | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 11 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы | Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық | ||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.3.4.8 нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу | ||||
Сабақтың мақсаты | Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табуды үйрену. | ||||
Бағалау критерийі |
| ||||
Тілдік мақсаттар | Түзудің теңдеуін жазуды ауызшы түсіндіреді Пәнге тән лексика мен терминология: Түзу, бағыттаушы вектор, нормаль вектор, канондық теңдеу, параметрлік теңдеуі, векторлық теңдеу, параметр, Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Тузудің канондық теңдеуін жазу үшін ... Тузудің параметрлік теңдеуін жазу үшін ... Тузудің векторлық теңдеуін жазу үшін ... Түзудің бағыттаушы векторы ... | ||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар мәселенің шешімін іздейді, бір-бірінің пікірін тыңдап үйренеді. Барынша өз ойын дұрыс қорыта алады. Өз жұмысының сапасына жауап бере алады. Өз уақытын ұтымды пайдалан алады. | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентациямен жұмыс | ||||
Алдыңғы білім | Жазықтықтағы вектор ұғымын біледі. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||
Сабақтың басы 4 мин | Амандасу (2 мин) Үй жұмысын тексеру Ой қозғау Нүкте және жазықтық ұғымдарын қайталау, өзара орналасу варианттарын қарастыру. Тақырыпқа шығу Мақсатты анықтау | ||||
Сабақтың ортасы 3 мин 3 минут | Жаңа тақырыпты меңгеру. Нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық М1(x1; y1; z1) нүктесі М0(x0; y0; z0) нүктесінен осы жазықтыққа түсірілген перпендикуляр табаны болсын
1-мысал: К (0;1;2) нүктесінен x+2y-2z+4=0 жазықтығына дейінгі арақашықтықты табыңыз: Жауабы: Бағалау: СЖБ талабы бойынша МАРК СХЕМАсын құру:
| ||||
3 минут 7 минут 5 минут 8 минут 5 минут 2 минут 2 – сабақ 22 минут 15 минут | Тақырыпты бекіту. 2 – тапсырма: Оқушылар жеке орындап, жауабымен тексереді. N (1;2;0) нүктесінен 3x+4y+5z+4=0 жазықтығына дейінгі арақашықтықты табыңыз: Жауабы: Бағалау:
Тапсырмаларды тақтада орындау. 3 – тапсырма: ABCD тетраэдердің А нүктесінен түсірілген биіктігін табыңыз Төбелерінің координаталары: A(1; 1; 1), B(0; 2; 5), C(3; -1; 4), D(4; 2; 1) Жауабы: Бағалау: Жұппен жұмыс Түзудің векторлық, параметрлік, канондық теңдеулері арқылы жұпқа бөлінеді. №4. H (-2, 4, -1) нүктесі координаталар осінің бас нүктесінен түсірілген перпендикулярдың табаны болса, осы жазықтықтың теңдеуін жазыңыздар және А (-1; 2; -3) нүктесінен осы жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табыңыз. Жауабы: Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды. Есепке балл қояды. Жеке жұмыс №5 а) M (3, -1, 2), N (4, 1, -1), K (2, 0, 1) нүктелері арқылы өтететін жазықтықтың теңдеуін жазыңыз. б) С (- 1; 3; - 2) нүктесінен осы жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табыңыз. Жауабы:
Сыныппен жұмыс №6. а) M (1, 3, -1) нүктесі арқылы өтетін және 3x + y – z + 5 = 0 жазықтығына параллель жазықтық теңдеуін жазыңыз. б) А (4; -2; - 1) нүктесінен осы жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табыңыз. Жауабы: :
Қорыту: Сыныпты шағын топтарға 3-ден бөліңіз. Топта келесі сараланған тапсырмаларды орындауды тапсырыңыз. Топ арасында өзара тексеруді ұйымдастыру және сұрақтар туындаған жағдайда сыныпта талқылаңыздар. Топтық жұмыс: А деңгейі. 3x+4y-3z-2=0 теңдеуімен берілген жазықтық пен A(2,-6,3), B(0,-2,-4), C(-1,5,2), D(1,1,1), E(0,0,5), F(0,8,2), G(6,-1,1), H(4,5,2) нүктелері арасындағы арақашықтықты табыңыз. В деңгейі. Берілген сурет бойынша ABCD пирамидасының әрбір төбесінен оның қарама-қарсы жағына дейінгі арақашықтықты табыңыз. С деңгейі. К(-8,-4,6) нүктесінде орналасқан ғарыш кемесі A(-4.83,-2,83,0), B(-5,-1,1), C(-3,-3,1) нүктелерімен шектелген дөңгелек тәріздес аумақтан зымырап өтіп Т(x,y,z) нүктесінде пайда болды. Есептеңіз:
Бағалау: Топтар бір-бірін бағалайды. Жеке жұмыс: Бағалау: Жауаптары бойынша оқушылар өз-өздерін бағалайды. | ||||
Сабақ соңы 3 мин | Сабық соңында оқушылар рефлекция жасайды: - Не білдім? - Нені үйрендім? - Не түсініксіз болып қалды? - Немен жұмыс істеу қажет? Үй жұмысы: 1. А (1; 2; 3) , В (2; 3; 1) и С (3; 1; 2) нүктелері берілген. АВС үшбұрышының периметрін табыңдар. 2. AC кесіндісін 4:1 қатынасында бөлетін В нүктесінің координатасын табыңыз, егер A (-1, 3, 2) және C (4, 13, 12) болса. | ||||
Дифференциация Қабілетті оқушыларға қосымша жеке тапсырма беріледі (қосымша №2). | Бағалау Мұғалім сабақ барысында қалыптастырушылық бағалау орын алады. | Қауіпсіздік ережесі | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?