Кеңістікте түзу мен жазықтықтың өзара орналысуы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.1В бөлім: Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты- тегі:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатсыпағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кеңістікте түзу мен жазықтықтың өзара орналысуы

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

11.2.6 – кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналысуын білу

Сабақ мақсаты

Түзу мен жазықтықтықтың өзара орналысуын анықтау. Түзу мен жазықтықтың параллельдігінің қасиеттерін қолдану.

Бағалау критерийлері

  • Түзу мен жазықтықтың өзара орналысуын анықтайды
  • Түзу мен жазықтықтың параллельдігін анықтайды
  • Түзу мен жазықтықтың параллельдігінің қасиеттерін қолданады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, стереометрияның аксиомаларын сипаттай алады;

кеңістіктегі фигуралармен байланысты есептерді шешуде дәлелдемелік пайымдаулар жолына түсініктеме береді;

Бөлім бойынша лексика мен терминология

  • нүкте, түзу, жазықтық, кеңістік, кеңістіктегі параллельдік,
  • кеңістіктегі перпендикулярлық, айқас түзулердің арасындағы бұрыш, тетраэдр, параллелепипед, тетраэдр/параллелепипед бүйір жағы, параллелепипедтің табаны, параллелепипедтің диагоналі,

параллелепипедтің сыбайлас жақтары, параллелепипедтің қарама-қарсы жақтары;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • егер түзудің екі нүктесі бір жазықтықта жатса, онда …;
  • жазықтықты …арқылы …;
  • екі жазықтық параллель, егер…;
  • тетраэдр/параллелепипедтің әрбір жақтары … болып табылады;
  • параллелепипедтің диагоналі …;

көпжақтың қимасы — бұл қабырғалары …көпбұрыш

Құндылықтарды дарыту

Ұжымдылық, шыдамдылық, академиялық әділдікке тәрбиелеу.

Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу

Оқушылар ұжымдық жұмыста бір-бірлерінің пікірлерімен келісуді, дұрыстығын қабылдай алуды үйренеді.

Оқытудың өмірмен байланысы

Аксиомаларды және кеңістік денелерінің қасиеттерін үй салу, машина жасау, құрылыста қолдану

Пәнаралық байланыс

сызу

Бастапқы білім

Планиметрия аксиомаларын білу, жазықтықта түзулердің өзара орналасуын түсіну, жазықтықта арақашықтықты және бұрышты таба алу, жазық көпбұрыштардың қасиеттерін білу. Жазықтықта сызбаларды салу дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 мин

3 мин

Сабақтың ортасы

15 мин

14 мин

Сабақтың соңы

2 мин

  • Оқушылармен амандасу
  • Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.
  • Үй тапсырмасын тексеру.
  • Жаңа тақырып түсіндіру.

1)Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуын қарастыру.

Егер түзу мен жазықтықтың ортақ нүктелері жоқ болса онда оларды өзара параллель дейміз.

Теорема 1. Егер берілген жазықтықта жатпайтын түзу сол жазықтықта жататын белгілі бір түзуге параллель болса, онда ол жазықтықтың өзіне де параллель болады.

Теорема 2. Берілгені: Дәлелдеу керек:

Теорема 3. Егер өзара параллель екі түзудің біреуі берілген жазықтыққа параллель болса, онда екіншісі де берілген жазықтыққа параллель болады немесе сол жазықтықта жатады.

5. Жаңа тақырыпты бекіту.

1)Ұжымдық жұмыс.

1. Берілгені: - трапеция, - орта сызығы; . Дәлелдеу керек: және қабырғалары жазықтығын қия ма?

2. Берілгені:

Дәлелдеу керек:

3. Берілгені: α жазықтығы АВС үшбұрышының АВ және АС қабырғаларын сәйкесінше және нүктелерінде қияды.

Табу керек: ВС?

Бағалау стратегиясы. ұжымдық жұмыс барысында бірін-бірі бағалау, мұғалім бағалау жүзеге асырылады.

Мұғалім оқушылардың жиі жіберетін қателері бойынша түсінік береді.

Дифференциация күрделендіру принципі бойынша құрылған: деңгейден деңгейге біртіндеп ауысу.

6. Жеке жұмыс.

Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды шығарады. Бірін-бірі бағалайды.

1-деңгей

1. Берілгені: - жазықтығын қимайды,

-ді табыңыз.

2. Берілгені:

-ны табыңыз.

2-деңгей

3. нүктесі кесіндісінде жатыр. кесіндісі жазықтығымен нүктесінде қиылысады. және нүктелері арқылы жазықтығын және нүктелерінде қиятын параллель түзулер жүргізілген.

a) , және бір тузудің бойында жататынын дәлелдеңіз.

b) Егер болса, онда АВ кесіндісінің ұзындығын табыңыз.

4. үшбұрышы берілген. түзуіне паралель жазықтық , түзуін нүктесінде қияды, - в точке Найдите,егер белгілі болса, ді табыңыз.

Бағалау стратегиясы. Жеке жұмыс барысында бірін-бірі бағалау, мұғалім бағалау жүзеге асырылады.

Мұғалім оқушылардың жиі жіберетін қателері бойынша түсінік береді.

Дифференциация күрделендіру принципі бойынша құрылған: деңгейден деңгейге біртіндеп ауысу.

7.Сабақты қорытындылау. Рефлексия

«Бес саусақ» әдісі бойынша әрбір оқушы рефлексия жасайды.

https://pptcloud.ru/matematika/parallelnost-pryamyh-i-ploskostey-v-prostranstve

http://3d-geometry.ru/pages/gotovie-3d-modeli.html

Үй жұмысы

1 мин

8.Үй жұмысы

Денсаулықты және қауіпсіздікті сақтау

Сабақтың басында оқушылар сыныптағы өздерін ұстау ережесімен танысады.

Қорытынды бағалау

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақтың қандай аспектілері жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойлаңыз)?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқу және оқу туралы ойлаңыз)?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарынан не таптым, келесі сабақтарда неге наздару керек?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу