Кеңістікте түзу мен жазықтықтың өзара орналысуы. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Фигуралардың өзара орналасуы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кеңістікте түзу мен жазықтықтың өзара орналысуы

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

11.2.6 – кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналысуын білу

 Сабақтың мақсаты

  • кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасу жағдайларын қарастыру;
  • кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуын анықтауға есептер шығару.

 Бағалау критерийі

  • кеңістіктегі түзу теңдеулердің негізгі түрін біледі;
  • кеңістіктегі түзудің әртүрлі жағдайларын жасай алады;
  • кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуын анықтайды;
  • түзу және жазықтықтың қиылысу нүктесін табады.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

"Қашан/болса"деген сөздермен сөйлемдерді қолдана отырып, түзу және жазықтықтың теңдеулерін түсінеді және ауызша шығарады.

Бөлім бойынша лексика мен терминология

Түзу теңдеуі, жазықтықтың теңдеуі, түзудің канондық теңдеуі, түзудің параметрлік теңдеуі, түзудің және жазықтықтың өзара теңдігі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- Кеңістіктегі түзу теңдеуін құрастыру үшін.....

- Кеңістіктегі түзудің және жазықтықтың өзара орналасуын анықтау үшін…

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар жаңа жағдайға бейімделеді, мәселені қойып шешімін іздейді, жұпта жұмыс жасай алады, бір-бірінің пікірін тыңдап үйренеді. Барынша өз ойын дұрыс қорыта алады. Ақпартты тауып қорытынды жасай алады. Өз жұмысының сапасына жауап бере алады. Өз уақытын ұтымды пайдалан алады. Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланаған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асады.

 Пәнаралық

 байланыстар

 АКТ қолдану

 дағдылары

Интерактивті тақтаны демонстрациялық құрал және жазу құралы ретінде пайдалану.

Алдыңғы білім

Түзудің теңдеуі және кеңістіктегі жазықтықтың теңдеуі.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

2 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылардың зейінін шоғырландыру

- ОМ таныстыру, оқушылармен бірлесіп сабақтың мақсатын, жетістік критерийін анықтау

- «ЖАДА» анықтау

- үй тапсырмасын тексеру

Презентация

Сабақ ортасы

5 мин

15 мин

15 мин

2. Кеңістіктегі түзу және жазықтықтың теңдеуінің негізгі түрлерін қайталау.

Мұғалім оқушыларға кеңістіктегі түзу және жазықтықтағы теңдеулердің негізгі түрлерін еске түсіруді ұсынады.

1.Түзудің канондық теңдеуі.

2.Екі берілген нүкте арқылы өтетін түзу теңдеуі.

3.Түзудің параметрлік теңдеуі.

4.Жазықтықтың жалпы теңдеуі.

3. Жаңа материалды зерттеу. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың өзара орналасуы.

Кеңістіктегі түзу және жазық:

1) параллель;

2) түзу жазықтықта жатуы мүмкін;

3) түзу және жазық бір нүктеде қиылысуы мүмкін.

Мұғалім оқушылармен бірге кеңістіктегі түзу мен жазықтықтардың өзара орналасуының барлық үш жағдайын және жеке жағдайды қарастырады: кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы.

Сондай-ақ екі түзу жазықтықтың тиістілік шарты және түзу мен жазықтықтың қиылысу нүктесін табу қарастырылады.

4. Зерттелген адамды бекіту. Міндеттерді шешу. Жұппен жұмыс істеу.

Жаңа тақырыпты бекіту үшін оқушылармен слайдтарда ұсынылған презентациялар мысалдарын қарастыру ұсынылады.

Одан әрі оқушылар 1-қосымшаның тапсырмаларын жұпта орындайды.

Презентация

Презентация

Қосымша 1

Сабақ соңы

3 мин

Сабық соңында оқушылар рефлекция жасайды:

- Не білдім, не үйрендім?

- Не түсініксіз болып қалды?

- Немен жұмыс істеу қажет?

Үй жұмысы

Қосымша 2

Дифференциация

Қабілетті оқушыларға қосымша жеке тапсырма беріледі (қосымша №2).

Бағалау

Мұғалім сабақ барысында қалыптастырушылық бағалау орын алады.

Қауіпсіздік ережесі

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

  • Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу