Дұрыс көпжақтар. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дұрыс көпжақтар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.6 дұрыс көпжақтың анықтамасын біледі, дұрыс көпжақтың түрлерін ажырата алады; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары | Дұрыс көпжақ ұғымымын танысып, оның түрлерін ажырата алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып, стереометрияның аксиомаларын сипаттай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология Нүкте, түзу, жазықтық, кеңістік, параллель түзулер. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл стереометрия туралы пікір кейде/әрқашанда/ешқашан дұрыс болмайды, себебі ... . Нүкте ..... жазықтықта жатыр. Екі түзу ........ бір жазықтықта жатыр. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Назарбаев Зияткерлік мектептері «қалай білім алу керектігін білетін», дербес, ынталы, қызығушылығы жоғары, сенімді, жауапты, ой-өрісі дамыған жеке тұлғаны қалыптастыруға бағытталған қағиданы ұстанады. оқу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға икемделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, жұпта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу. Өз жұмысын дұрыс жауапен тексеруде азаматтық жауапкершілікке, адалдыққа тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивтітақтаныақпараттытаныстыружәнежазуүшінқолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар көпжақтардың, кубтың, тетраэдрдың және пирамиданың қимасын біледі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3мин | I. Ұйымдастыру кезеңі: - оқушылардың назарын шоғырландыру; - оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау - оқушылардың «жақын арадағы дамуын» анықтау. Үй тапсырмасын тексеру. | Презентация Слайды 1-3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 мин | ІІ. Білімді жаңарту. Геометриялық денелердің модельдерімен жұмыс жасау. Денелердің жиынтығына тетраэдрдің, октаэдрдің, кубтың, икосаэдрдің, додекаэдрдің, цилиндрдің, конустың, төртбұрышты пирамиданың, қиық пирамиданың, алтыбұрышты призманың, көлбеу параллелепипедтің және дөңес емес көпжақтардың модельдері кіреді. Тапсырма. Сіздердің алдарыңызда геометриялық денелердің модельдері жатыр. Көпжаққа жатпайтын модельдерді бөлек қойыңыздар. Көпжақтар дегеніміз не? Дөңес емес көпжақтардың модельдерін алып тастаңыздар. Қандай көпжақтар дөңес деп аталады? Қалған көпжақтарды қалай классификациялауға болады? (призмалар мен пирамидалар) Призмалар мен пирамидалардың ішінен дұрыс призма мен дұрыс пирамидаларды таңдап алыңыздар. Қандай призма дұрыс призма деп аталады? Қандай пирамида дұрыс пирамида деп аталады? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы | ІІІ. Жаңа материалды меңгеру. Видеофильмді көру. www.youtube.com/watch?v=KXm3xUGkLjw Анықтама. Егер дөңес көпжақтың жақтары қабырғаларының саны бірдей дұрыс көпбұрыштар болса және көпжақтың әрбір төбесінен шығатын қырларының саны бірдей болса, онда оны дұрыс көпжақ деп атайды. –Сіздер қандай көпжақтыларментаңыссыздар? (тетраэдр, куб) Дұрыс көпжақтардың 5 түрі бар: дұрыс тетраэдр, гексаэдр, октаэдр, додекаэдр, икосаэдр. Дұрыс тетраэдр – дұрыс үшбұрыштан құралған: әрбір төбесінде үш қыры тоғысады. Куб – алты квадраттан құралған: әрбір төбесінде үш қыры тоғысады. Куб – жақтары тең тікбқрышты параллелепипед. Октаэдр – сегіз дұрыс үшбұрыштан құралған: әрбір төбесінде төрт қыры тоғысады. Додекаэдр – дұрыс бесбұрыштан құралған: әрбір төбесінде үш қыры тоғысады. Икосаэдр – жиырма дұрыс үшбұрыштан құралған: әрбір төбесінде бес қабырғадан тоғысады. Историялық материалы. Дұрыс көпжақтардың қасиеттері туралы ең алғаш рет грек ғалымы Платон тапты. Сондықтан дұрыс көпжақтар «Платон денелері» деп аталады. ІІІ. Кесте толтыру. Тапсырма 1.Оқушылар кестені толтырады және жауаптарымен тексереді. Дұрыс көпжақтардың негізгі элементтері.
Кестені толтырып, оны Эйлер теоремасымен (формуласымен) тексереді. Т + Ж = Қ + 2, мұндағы Қ – қырлар саны, Т – төбелер, Ж –жақтар. Тапсырма 2. Оқушылар кестені үлгі бойынша толтырады және жауаптарымен тексереді.
IV. Жұптық жұмыс.Оқушылар жазбаны қолданып, көпжақтың моделін құрастырады және оның түрін анықтайды. VIІ. Үй тапсырмасы. 1.Дұрыс төртбұрышты пирамиданың биіктігі 7 см тең, ал табан қабырғасы 8 см. Бүйір қырын табыңыздар. 2. Тік призманың табандары катеттері 6см және 8см болатын тікбұрышты үшбұрыш. Гипотенузасы орналасқан жағының диагоналі 26 см. Призманың биіктігін табыңыздар. | Cлайд4-14 15-17слайдтар Қосымша 1 18 слайд Қосымша 2 19-22 слайдтар Қосымша 3 Қосымша 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | V.Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - Не білдім, нені үйрендім? - Не түсініксіз болды? - Нені жақсартуым керек | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау. Қалыптастырушы бағалау. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?